Хто такі республіканці та як їхня перемога вплине на Україну

Читать на русском

Демократія у США — одна з найстаріших у світі

Читать на русском
Хто такі республіканці та як їхня перемога вплине на Україну
Республіканська партія США — неоднорідна структура

Демократія у США — одна з найстаріших у світі

За час свого існування політичний устрій цієї країни зазнав ряду змін. Але однією з незмінних речей залишається існування двопартійної системи. І от тепер ми всі чекаємо результатів виборів у цій наддержаві, аби зрозуміти, як перемога республіканців на іншій стороні земної кулі може вплинути на нашу долю.

Двопартійна система: як це можливо?

Як відомо, у США провідними є дві партії — демократична і республіканська. Протягом усієї історії країни саме вони по черзі ставали то владою то опозицією. Їхня боротьба, як не парадоксально, є основою політичної стабільності США. 

У процесі історичного розвитку дві основні політичні партії США змінюються. До прикладу, спочатку  Демократична партія представляла інтереси рабовласників. А тепер ця сила, до якої належить нинішній президент Джо Байден, навпаки користується прихильністю темношкірого населення і є, по-суті, лівоцентристською. Перший чорношкірий президент США — Барак Обама, теж демократ.

За іронією долі, від партії рабовласників-демократів балотувався перший чоношкірий президент США Барак Обама
За іронією долі, від партії рабовласників-демократів балотувався перший чоношкірий президент США Барак Обама

Натомість республіканці початково представляли інтереси прогресивних груп, які виступали за скасування рабства, але тепер їх вважають консерваторами, серед них багато прибічників ультраправих поглядів та теорій змови. Час від часу виникають й інші партії, такі як Лібертаріанська чи Партія зелених, але вони, зазвичай, швидко зникають і не відіграють значної ролі. 

Як же американцям вдається враховувати різноманітні політичні ідеї у своїй державній системі? Річ у тім, що кожна з двох основних партії складається з низки неформальних політичних груп, які можуть конкурувати між собою у своїй партійній організації, а чи голосувати спільно з окремими групами партії-конкурента. І серед демократів, і з-поміж республіканців є як прибічники, так і супротивники права на вільне носіння зброї, збільшення соціальних виплат чи, наприклад, збереження допомоги Україні.  

Республіканці неоднорідні

Загалом існує багато спроб якось систематизувати весь сектор політичних поглядів всередині республіканської партії. В залежності від критеріїв порівняння виділяють від двох до восьми різних фракцій.

У 2016 році праймеріз (внутрішні вибори) у республіканців виграв мультимільярдер і телеведучий Дональд Трамп. Його політика була відверто ультраправою, антиемігрантською та проросійською. Однак вперше за 8 років республіканці отримали президента. Відтоді, як вважає частина політичних оглядачів,  республіканська партія ділиться на фракції відносно своєї прихильності до цього політичного важковаговика.

В України є потужна двопартійна підтримка у США
В України є потужна двопартійна підтримка у США

Але політолог Володимир Фесенко вважає, що такий підхід неправильний і ігнорує інші, набагато важливіші політичні маркери. На його переконання, республіканців варто ділити на "ізоляціоналістів” та прихильників традиційної лінії партійної політики. 

Експрезиденту Дональду Трампу вдалося стати настільки впливовою фігурою американського політичного життя, що для республіканського кандидата виступати проти цього важковаговика практично рівнозначно програшу на виборах, пояснює політолог. Тому реальна політична орієнтація конгресменів-республіканців полягає у їхньому ставленні до залученості Америки у глобальну політику. 

"Ізоляціоністи"

Саме цю фракцію асоціюють із поняттям “трампісти”. Відповідно до лозунгу “Америка перш за все”, ізоляціоністи вважають, що США має згорнути свою військову й політичну присутність у різних куточках світу: Європі, Кореї, тихоокеанському регіоні. Грубо кажучи, вони вважають, що треба витрачати кошти передовсім на США. Щодо України, то вони  виступають за зменшення допомоги, що, на їхню думку,  допоможе зупинити інфляцію.

Найбільш відвертою в цьому питанні є конгресменка Марджері Тейлор Ґрін. Її називають фактичним представником Трампа в Конгресі. Вона поділяє віру 60 % виборців республіканців у те, що в Трампа вкрали перемогу. Недавно Марджері Тейлор Ґрін заявила, що "за республіканців Україна не отримає ні одного пені".

До представників цього крила належить лідер фракції республіканців у Конгресі Кевін Маккарті. Пророкують, що він замінить на посту спікера нижньої палати парламенту Ненсі Пелосі. Як повідомляє видання Politiko, Маккарті виступив з ініціативою припинити фінансування боротьби України з росією, заявивши,  що республіканці "не збираються виписувати пустий чек Україні".

"Традиціоналісти"

Прихильники традиційного крила республіканської партії вважають, що ворогів слід зупиняти за межами США. Оскільки у Штатах всі сходяться на тому, що до ворогів країни належать росія та Китай, вони рішуче виступають за підтримку України. 

“У республіканців є як прихильники обмеження допомоги України, так і такі хто критикує адміністрацію Байдена за недостатню підтримку. І вони очолюють провідні парламентські комітети”, — каже пан Фесенко.

Майкл МакКол один з тих республіканців, які вважають, що підтримка України критично важлива для США
Майкл МакКол один з тих республіканців, які вважають, що підтримка України критично важлива для США

Серед цього крила в України є чимало прихильників. Політолог застерігає, що не варто їх позначати як “антитрампісти”, вони просто дотримуються позиції широкого залучення Сполучених Штатів у глобальні процеси. Умовно до цієї групи можна віднести Браяна Фітцпатріка, одного з керівників Групи підтримки України в Конгресі США. Та ймовірного наступного голову Комітету Палати представників у закордонних справах, конгресмена Майкла МакКола, який закликає продовжити передачу зброї та надавати військову допомогу Україні.

Вибори в Конгрес і російсько-українська війна

Навряд чи результати виборів суттєво вплинуть на рівень підтримки України у США. Щодо цього питання республіканці та демократи загалом одностайні, воно не розділяє партії. Зрештою, демократ Джо Байден все ще буде президентом принаймні до початку 2025 року, пише видання Politico.

Володимир Фесенко, вважає, що вибори до Конгресу США суттєво не позначаться на підтримці України
Володимир Фесенко, вважає, що вибори до Конгресу США суттєво не позначаться на підтримці України

Перемога республіканців може спричинити певні проблеми, але не стільки в контексті прямої військової допомоги Україні, скільки з точки зору бюджетних взаємин між Конгресом і Адміністрацією Байдена. … Це може призвести до уповільнення деяких фінансових програм, спрямованих на  допомогу Україні”, — вважає Володимир Фесенко. Він наголошує, що Білий Дім має вдосталь  можливостей, аби військово нас підтримувати, а от макрофінансова допомога може знизитися.

На його думку, українським політикам, як владній фракції, так опозиційним депутатам, треба докладати максимум зусиль, використовуючи всі можливі засоби, у тому числі особисті звязки, аби заручитися двопартійною політикою. Пан Володимир додає, що візити іноземних політиків в Україну як ніщо інше спонукає їх рішуче підтримувати боротьбу нашої країни за свободу.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоби не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.