Спікер Палати представників шукав компромісу між демократами та республіканцями - тепер він ризикує залишитися без посади
Конгрес Сполучених Штатів Америки затвердив тимчасовий бюджет країни, у якому не передбачено виділення допомоги Україні. До такого заходу американські законодавці змушені були вдатися, щоб уникнути шатдауну. Демократи та республіканці домовилися приймати рішення з підтримки України окремим документом.
«Шатдаун» (англ. «shutdown») — це тимчасове припинення функціонування уряду або частини його функцій, коли немає затвердженого федерального бюджету або фінансування для здійснення деяких програм та діяльностей. У Сполучених Штатах Америки загроза «шатдауна» нерідко виникає через політичні протиріччя або через проблеми з узгодженням позицій сторін під час затвердження бюджету, якщо цього не вдалося зробити до початку нового фінансового року — 1 жовтня.
У результаті функціонування деяких державних установ та служб припиняється. До прикладу, співробітники, ймовірно, змушені були б піти в примусову неоплачувану відпустку, а 2 мільйони військовослужбовців могли опинитися без зарплат. Це також вплинуло б на різні сфери громадського життя, включаючи соціальні програми, роботу національних парків, державні служби, фінансове регулювання та соціальні виплати. Цього разу під загрозою опинилася навіть програма навчання українських пілотів на F-16
Шатдаун може тривати від кількох годин до кількох тижнів, залежно від обставин та умов, що спричинили його виникнення. Тимчасовий бюджет, який прийняли в США, потрібний для того, аби уряд мав можливість працювати наступні 45 днів.
У нижній палаті Конгресу більшість мають республіканці, але перевага незначна, кожен голос надзвичайно важливий, тому великий вплив здобули трампісти з групи «Кокус свободи». Початковий проєкт закону не передбачав допомогу Україні та планував скорочення держвиплат на 30 %. Він не отримав підтримки навіть серед самих республіканців.
Під час прийняття законопроєкту спікер Палати представників, республіканець Кевін Маккарті змушений був шукати компроміс, щоб заручитися підтримкою демократів-конгресменів та Сенату, де більшість мають демократи й де республіканці набагато рішучіше налаштовані підтримувати Київ. Під їхнім тиском напередодні голосування, у п’ятницю, 29 вересня, Маккарті погодився на значні поступки, але запропонував вилучити питання фінансової допомоги Україні з резолюції про тимчасовий бюджет США, аби запобігти шатдауну, загроза якого виглядала все більш реальною.
«Я думаю, що якщо Сенат включить туди Україну й зосередиться на Україні, а не на Америці, я думаю, що це може викликати реальні проблеми», — додав Маккарті.
Президент США Джо Байден та демократи наполягали на забезпеченні в тимчасовому бюджеті фінансової допомоги Києву в розмірі 6 мільярдів доларів. Байден заявляв, що США «за жодних обставин не можуть допустити, щоб американська підтримка України була перервана». Ще однією з вимог Білого Дому до законодавців стало збільшення фінансування на подолання стихійних лих, які цьогоріч призвели до значних збитків. Рішення, яке прийняли в підсумку, американський президент вважає цілком прийнятним.
У результаті ухвалили законопроєкт, який передбачає збереження фінансування державних виплат, у тому числі збільшує федеральну допомогу на випадок стихійних лих на 16 мільярдів доларів, але без урахування допомоги Україні. Водночас умовою затвердження такого рішення стала обіцянка Маккарті розглянути допомогу Києву окремим документом. Республіканці та демократи в Сенаті виступили зі спільною заявою, де зазначили, що найближчими тижнями проголосують за додаткове фінансування для Україні.
«Найближчими тижнями ми очікуємо, що Сенат працюватиме над тим, щоб уряд США продовжував надавати критично важливу та стійку безпекову та економічну підтримку Україні», — йдеться в заяві.
Як повідомляє CNN, і за прийняття законопроєкту в нижній палаті Парламенту США проголосували 335 представників, проти такого варіанту виступили 91 конгресмен. Сенат, де більшість належить демократам, прийняв тимчасовий бюджет: «за» — 88 голосів, «проти» — 9. Після цього президент Джо Байден підписав документ.
Рішення Маккарті спиратися на демократів у Конгресі було ризикованим, адже ультраправі можуть спробувати усунути його з посади. Однак, пише Associated Press, спікер має можливість вирватися з-під контролю «Кокусу свободи», адже його позицію підтримали більшість республіканців. Водночас вилучення пункту про допомогу Україні вважають слабким моментом в позиції Білого дому.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.