Ворог продовжує завдавати масштабних ракетних ударів по українській території, у Верховній Раді триває обговорення закону про посилення мобілізації, а румунські фермери розпочали блокування кордону
Тиждень був напруженим та насиченим на події. Ворог тисне по всій лінії фронту і завдає ракетних ударів, але великих успіхів не має. До України прибув прем'єр Великої Британії Ріші Сунак аби підписати угоду про довготривалі гарантії безпеки. А тим часом Королівський флот разом з МВС Сполучених Штатів розпочали бомбардування хуситів, що загрожує розростанням війни на Близькому Сході.
У вівторок відійшов у засвіти Народний артист України Віталій Білоножко. А в Києві за загадкових обставин знайшли тіло експрокурорки, яка розслідувала справу Павла Лазаренка.
Ранок понеділка почався з масованої ракетної атаки по Харківщині, Запоріжжі, Кривому Розі та інших регіонах. Мішенню вороги обрали житлові будинки, торговий центр, технікум та інші цивільні обʼєкти. Окупанти витратили пʼятдесят одну ракету різних типів, українська ППО змогла знищити лише вісімнадцять, оскільки більшість із цілей летіла по балістичній траекторії. У той день росіяни поранили приблизно 50 людей, четверо громадян України загинули.
Коментуючи понеділкову атаку президент Володимир Зеленський зазначив, що цей місяць буде насиченим щодо зовнішньої політики й він сподівається на посилення захисту України, зокрема ППО. Можливо, усе сталося швидше, ніж очікувалося, принаймні після недільної атаки генштаб звітував, що 20 ворожих ракет були збиті внаслідок роботи нашої РЕБ.
У вівторок українці дізналися, що в засвіти пішов Народний артист України Віталій Білоножко. Він разом зі своєю дружиною Світланою стояли на зорі вітчизняної естради. Віталій був організатором відомого фестивалю родинної творчості «Мелодія двох сердець», багаторазовим лавреатом музичної премії "Шлягер року", виступав на 49 концертах у зоні відчуження поблизу Чорнобильської АЕС. Співаку було 70 років.
Скандал довкола заступниці голови оборонного комітету, затятої критикині Залужного та ініціаторки багатьох суперечливих законопроєктів Марʼяни Безуглої, продовжується. Частина депутатів, у тому числі й зі «Слуги народу», спробували відкликати її з посади, але у вівторок подання про її звільнення зникло з порядку денного. А на наступний день, коли мав відбутися розгляд цієї ініціативи, спікер Руслан Стефанчук відмовився вносити її на голосування і закрив засідання без пояснення причин. Це викликало обурення в залі, депутати, навіть, спробували блокувати трибуну.
Вночі Безугла заявила, що виходить із партії та фракції «Слуга народу» й хоче відмовитись від посади в комітеті, але збирається і надалі підтримувати рішення Зеленського. За її словами, її однопартійці виявилися занадто слабкими та «встромляють ніж у спину».
У власній квартирі в Києві знайшли тіло Ольги Колінько, колишньої заступниці генерального прокурора України. Поруч у сусідній квартирі виявили мертвою її доньку Ярославу. Поліцейські змушені були зламувати двері, щоб дістатися всередину. Експрокурорці був 71 рік і вона давно вже тяжко хворіла, тож донька наглядала за нею. Вона свого часу була однією із головних слідчих у справі експрем’єр-корупціонера Павла Лазаренка.
Виявилося, що Ольгу Колінько померла кілька місяців тому, а її дочка Ярослава — кілька тижнів тому. Обидві квартири були зачинені зсередини. Слідів насильства не виявлено, але поліція припускає, що експрокурорку могли задушити.
Цього тижня президент Зеленський відправився в невеличке турне країнами Балтії. Глава держави прокомунікував з керівництвом Литви, Латвії та Естонії. Під час зустрічей із колегами Зеленський обговорював, зокрема, посилення обороноздатності нашої держави. Сторони домовитися про спільне виробництво засобів РЕБ та безпілотників.
У четвер відбулась нарада за зачиненими дверима нардепів із військовим командуванням та засідання Погоджувальної ради. На порядку денному був законопроєкт Кабміну про мобілізацію. Тоді сторони домовились повернути документ уряду на доопрацювання. Кабмін відкликав законопроєкт ввечері того ж дня.
Законопроєкт критикують зусібіч. Головне науково-експертне управління Ради вважає, що ініціатива порушує конституційні права ухилянтів, зокрема коли передбачає їх внесення до реєстру боржників. Перша заступниця голови НБУ Катерина Рожкова назвала обмеження фінансових прав громадян «репресіями». Антикорупційний комітет постановив, що законопроєкт містить корупційні ризики. А Оборонний комітет проти, аби повістки надсилали в електронному варіанті. Натомість народні обранці планують скасувати відстрочку від мобілізації для народних депутатів. Коли законопроєкт повернуть до обговорення — невідомо, але міністр оборони Рустем Умеров обіцяв це зробити найближчим часом.
У п’ятницю до Києва приїхав прем’єр-міністр Великої Британії Ріші Сунак. На зустрічі з президентом Володимиром Зеленським він оголосив, що Сполучене Королівство передасть Україні найбільшу партію дронів, яку наша країна колись отримувала від іноземної держави за всю історію.
Історичним називають підписання Сунаком та Зеленським договору про гарантії безпеки, згідно з яким Лондон обіцяє надавати Україні військову та фінансову підтримку. Британія хоче налагодити з нами взаємодію в різних сферах, зокрема й у спільному виробництві озброєнь. Натомість Київ бере на себе зобов’язання надавати військову допомогу Лондону, якщо в тому виникне потреба. Гарантії безпеки запроваджено на 10 років із можливістю продовження, водночас їх розглядають, як перехідний етап, доки Україна не вступить у НАТО.
У ніч на пʼятницю трапилася ще одна знакова подія — авіація та бойові кораблі США та Великої Британії почали бити по обʼєктах єменських хуситів, які кілька місяців поспіль атакували торгові судна в Червоному морі. Атаки тривали до кінця тижня. Про свою участь в операції оголосили також Австралія, Бахрейн, Канада, Данія, Німеччина, Нідерланди, Нова Зеландія та Південна Корея. Президент Джо Байден зазначив, що удари США є «прямою відповіддю на безпрецедентні напади хуситів на міжнародні морські судна в Червоному морі».
Через Червоне море проходить до 15 % світової торгівлі, це основний торговий маршрут між країнами Азії та Європою і бойові дії в цьому регіоні призвели до зростання цін на низку продуктів, зокрема на нафту та природний газ. Речник угруповання Мохаммед аль-Бухаїті пообіцяв, що незабаром ці країни зрозуміють, що удари по Ємену були «найбільшою дурістю в їхній історії».
Поки депутати сперечаються щодо посилення закону про мобілізацію, окремі військовозобов’язані вдаються до дійсно екстремальних способів уникнути призову. Прикордонники на Вінниччині зловили 35-річного харків’янина, який у гідрокостюмі та ластах намагався переплисти Дністер, аби дістатися до Молдови. Пікантності додає факт, що це він намагався реалізувати під час сильних морозів, які зараз спостерігаються на території країни.
У суботу 13 січня росіяни завдали масованого удару по Україні. Хоч ППО спрацювала вдало, ракети впали в Нікополі, Чернігівській та Полтавській областях, пошкодивши цивільні об’єкти. У Дніпрі влучання призвели до значних пошкоджень інфраструктури, є постраждалі. Але загиблих, на щастя, не було. Українське ППО зуміло збити лише сім російських крилатих ракет Х-101, Х-555 та Х-55, одну авіаційну ракету, типу Х-59. С-300/С-400, а також «Кинджали», які літіли за непередбачуваною траєкторією, тож їх було набагато важче знищувати
Посол США в Україні Бріджит Брінк заявила, що разом з мешканцями Києва перебувала в укритті, коли росіяни розпочали свій обстріл. Польща повідомила, що під час атаки 13 січня підіймала в небо авіацію, аби завадити можливим провокаціям ворогів.
Румунські фермери відновили блокаду вантажівок через пункт пропуску «Сірет- Порубне». Попереднє «попереджувальне» блокування, яке провели в суботу, 13 січня, тривало шість годин, цього разу обіцяють довготривалу акцію. Аграрії вимагають від свого уряду вжити заходів щодо їхньої підтримки, бо, мовляв, потерпають від високого рівня інфляції та зростання цін на енергоносії. Варто нагадати, що раніше такими ж методами польскі фермери добилися поступок від Варшави. Схоже в сусідніх країнах дійшли висновку, що блокада України є дуже ефективним засобом для шантажу їхніх урядів.
У неділю у швейцарському Давосі відбулася зустріч радників із нацбезпеки щодо Української формули миру. У ній узяли учать представники 81 країни — це рекордна кількість для подібного формату комунікації. Очільник Офісу Президента Андрій Єрмак, який очолює переговорну групу, відзначає, що зусилля української сторони спрямовані на створення передумов для Установчого саміту миру. Він також запропонував механізми покарання рф за порушення міжнародного законодавства.
На полях саміту міністр закордонних справ Швейцарії Ігнаціо Кассіс заявив, що вважає залучення росії до перемовного процесу «важливим кроком» до встановлення миру. Водночас він підкреслив, що український мирний план є основою для розв’язання конфлікту. На Світовий економічний форум у Давосі, який триватиме з 15 до 19 січня, має прибути також президент України Володимир Зеленський.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.