Директорка Одеського кінофестивалю Анна Мачух: Ми повинні продовжувати жити, адже саме цього нас хоче позбавити ворог

Читать на русском

Світові та українські кіномитці зберуться вже цього тижня у Чернівцях.

Читать на русском
Анна Мачух
Цього року Одеський кінофестиваль проходитиме одночасно в кількох містах.

Світові та українські кіномитці зберуться вже цього тижня у Чернівцях.

Вже цієї суботи 19 серпня стартує головна подія національного кіно - Одеський міжнародний кінофестиваль. Цьогоріч захід проводитиметься в чотирнадцяте і він буде значно відрізнятися від попередніх. Про це Інформатору-Україна в ексклюзивному інтервю розповіла виконавча директорка Української кіноакадемії, директорка кіноринку Одеського кінофестивалю Анна Мачух.

- Анно, розкажіть особливості цьогорічного кінофестивалю, адже наскільки зрозуміла, він вперше буде проводитись на два міста, чи не так? Основні частини - в Чернівцях, а деякі фільми покажуть в Одесі?

- 14-й Одеський міжнародний кінофестиваль проходитиме майже одночасно в Чернівцях і в Одесі, а також з 28 по 31 серпня Гдиня (Польща). Зокрема, в Чернівцях буде основна частина, а саме - конкурсні програми, індустрійна секція та Літня кіношкола. А в Одесі ми підготували дві спеціальні програми: “Найкращі європейські фільми”, яка складається із 40 стрічок, відмічених на різних фестивалях, та програма “Зроблено в Одесі”, до якої увійшло шість фільмів, створених в Одесі або командами з міста. Власне в Одесі покази вже тривають.

- Чи вірно розумію, що гасло фестивалю “Кіно у твоїх ДНК”? Чому обрали саме таке гасло? Як виникла ця ідея?

- Ідея слогану виникла під час підготовки до Одеського міжнародного кінофестивалю у 2021 році. Тоді ОМКФ був приурочений до 30-річчя Незалежності України, і ми зрозуміли, що цей слоган якнайкраще відображає концепцію нашого фестивалю. Безліч українських кінематографістів здобули міжнародну славу, серед них Дзиґа Вертов, Сергій Параджанов, Олександр Довженко, Кіра Муратова та багато інших. І зараз наші режисери продовжують цю традицію, презентуючи свої роботи на міжнародних кінофестивалях і отримуючи нагороди. Важливо розуміти, що культура — це код нації, саме тому ми впевнені, що кіно — у нашій ДНК.

- Скільки стрічок пройшли відбірковий етап?

- Цьогоріч до Національної конкурсної програми увійшли 10 повнометражних фільмів, а до Міжнародної європейської конкурсної програми – 7 повнометражних фільмів.

- Які нові номінації цього року з'явилися? Що отримають переможці в своїх номінаціях?

- Цьогоріч лауреатів визначатимуть у номінаціях “Найкращий український повнометражний документальний фільм” та “Найкращий український повнометражний ігровий фільм” в Національному конкурсі. А також в категорії “Найкращий європейський фільм” у Міжнародній європейській конкурсній програмі. Крім того, переможці отримають грошові винагороди від наших партнерів.

- Чи будуть цьогоріч гості-іноземці? Якщо так, кого можемо назвати?

- Окрім творчих груп, які будуть представляти свої фільми на фестивалі, серед наших іноземних гостей і члени журі. Так, до нас приєднаються співрежисером фільму “Крик моєї крові: історія Gogol Bordello” Ерік Вайнріб, режисерка Теона Струґар Мітевська, сценарист і продюсер Вацлав Маргоул директорка German Films Сімона Бауман та програмер Едвінас Пукшта. Крім того, ми дуже чекаємо на одного з героїв фільму “Сивочолі гравці” Леоніда Станіславського та режисера стрічки Денна Лобба.

- Чи буде в цей раз благодійна складова на фестивалі? Збиратимете кошти для ЗСУ?

- Цього року вхід на всі заходу Одеського міжнародного кінофестивалю повністю вільний для учасників бойових дій за умови наявності посвідчення. Також 20% коштів від продажу квитків будуть перераховані на потреби Збройних сил України.

"Важливо розуміти, що культура - це код нації".
"Важливо розуміти, що культура - це код нації".

Ми повинні зараз підтримувати культуру всіма можливими способами

- Яка роль кіно сьогодні? Можливо зараз вона стала ширшою, ніж коли-небудь?

- Кіно відіграє важливу роль в культурній ідентичності загалом. Адже воно відображає сучасність, закарбовує ті сенси, які ми зараз маємо, і рефлексує на реальність. Звісно, зараз ми матимемо зменшення ігрового контенту і вже маємо збільшення документального. Це природній процес. Але він так само важливий для відображення картини нашого сьогодення і архівування того, що згодом стане спогадом.

- Чому Україні важливо сьогодні проводити такі заходи?

- Ми повинні продовжувати жити, адже саме цього нас хоче позбавити ворог, і саме цю можливість виборюють для нас усіх Збройні сили України. Як ми побачили, культура є одним з рушіїв суспільного процесу і саме тому ми повинні зараз підтримувати її всіма можливими способами і методами, аби не дати їй піти у темряву. Століттями росіяни намагались знищити нашу історію та культурний код. Тож наше завдання через різноманітні заходи продовжувати продукувати нові сенси і берегти ті, що ми вже маємо.

- Чому важливо знімати нові фільми і транслювати їх по всьому світу?

- Кіно дозволяє донести важливу інформацію до аудиторії. Через фільми, як складову культури, світ може краще пізнати Україну, зрозуміти наші цінності, побачити нас, як націю з тисячолітньою історією. Через кінематограф ми можемо поширювати наративи, які розвінчають нав’язані ворожою пропагандою та усталені стереотипи про українців. Тим паче, що наше кіно за останню декаду дуже виросло в плані якості і змістів, що можна побачити щорічно в конкурсі Одеського міжнародного кінофестивалю.

"Наше кіно за останню декаду дуже виросло в плані якості і змістів".
"Наше кіно за останню декаду дуже виросло в плані якості і змістів".

Нагадаймо, Одеський міжнародний кінофестиваль — головний фестиваль національного кіно. Саме на ОМКФ проходять прем’єри найбільш очікуваних національних фільмів, а також дебютують молоді таланти. Окрім того, ОМКФ є справжнім фестивалем прем’єр. У позаконкурсних програмах Одеського міжнародного кінофестивалю глядачі мають ексклюзивну можливість першими побачити міжнародні фестивальні хіти (секція “Фестиваль фестивалів”), а також арт-хіти, які невдовзі виходитимуть в український прокат (секція “Гала-прем’єри”). Програмний фокус Одеського МКФ — фільми напрямку «арт-мейнстрім», яким притаманна висока художня якість та які доступні широкій аудиторії.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте у нашому Telegram-каналі «Інформатор Live». Підписати на канал у Viber можна тут

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.