Це суперечить Конституції: у Верховній Раді та НБУ виступили проти фінансових обмежень для ухилянтів

Водночас голова Нацбанку Андрій Пишний зазначав, що в принципі такі варіанти можна обговорити

Фінансові обмеження для ухилянтів
Всередині навіть НБУ думки щодо цього питання розділилися

Новий законопроєкт про мобілізацію пропонує заборонити операції з майном та обмежити у розпорядженні грошима людей, які ухиляються від військової служби. Як можна втілити цю ініціативу раніше вже запропонував обговорити голова Нацбанку Андрій Пишний. Однак даний закон суперечить чинному законодавству та Конституції, вважають інші відомства.

Про це заявили в Головному науково-експертному управлінні (ГНЕУ) Верховної Ради. Також проти цієї ініціативи виступила заступниця Пишного Катерина Рожкова.

Так, в ГНЕУ проаналізували закон та зробили невтішні висновки. Згідно з його першою редакцією, ті громадяни, які ухиляються від військової служби, за поданням керівника ТЦК вносяться до Єдиного реєстру боржників та до них можуть застосовуватися наступні обмеження:

  • заборона виїзду за кордон;
  • заборона на проведення операцій з рухомим та нерухомим майном;
  • обмеження на право керування власним транспортним засобом та отримання посвідчення водія;
  • обмеження права на користування та розпорядження коштами та іншими цінностями;
  • відмова в укладенні кредитного договору, договору позики;
  • призупинення отримання пільг та послуг від держави.

Однак Єдиний реєстр боржників взагалі-то не надто підходить для подібних цілей. Є ряд важливих операційних обмежень, які можуть завадити функціонуванню такої системи. А ряд обмежень, що їх пропонують ввести, прямо порушує цілу низку майнових законів та навіть Конституцію України.

"Ініційована пропозиція... створює ризики порушення вимог положень ст. 41 Конституції України, згідно із якою "кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю"; "ніхто не може бути протиправно позбавлений права власності. Право приватної власності є непорушним", - зазначили в ГНЕУ.

Щобільше, передбачена законопроєктом можливість обмеження вчинення реєстраційних дій з майном не відповідає не тільки вищезазначеним конституційним нормам та законам України, але й міжнародним документам у сфері захисту прав людини - зокрема, однойменній Конвенції. До того ж варто зазначити, що не всі операції з рухомим майном підлягають державній реєстрації, тому незрозуміло, яким чином реалізуватиметься заборона на їх здійснення, акцентують в ГНЕУ.

Не згодні з положеннями та нормами нового закону і підлеглі голови НБУ Андрія Пишного. Зокрема, його перша заступниця Катерина Рожкова назвала обмеження фінансових прав громадян "репресіями" та заявила, що в держави наразі немає навіть механізмів впровадження таких санкцій.

"Не думаю, що нам варто вдаватися до таких фінансових репресій. Мають бути залучені інші механізми. Я не військова, але я думаю, що ті бази даних, які мають наші військкоми, ті плани мобілізації – все це можна досягти в цивілізований спосіб", – вважає Рожкова.

Як ми бачимо, станом на зараз думки розділилися. Втім, вже незабаром законопроєкт буде винесено на голосування, і суспільство зможе побачити його перероблений текст.

Блокування рахунків для ухилянтів: про що йдеться

Нагадаємо, що наразі у Верховній Раді розглядається новий закон про мобілізацію. Він став широко відомий через низку відверто репресивних актів, які пропонують впроваджувати щодо тих, хто ухиляється від призову.

Зокрема, йдеться про блокування усіх рахунків та заборону розпоряджатися майном для чоловіків або жінок, які підлягають військовій службі, однак не йдуть до ЗСУ. Тобто влада пропонує блокувати таким людям картки, право на продаж автівки чи квартири тощо.

В Нацбанку вже заявили, що в принципі готові обговорювати такі санкції. Однак ряд положень закону, в тому числі й блокування рахунків, спричинив досить значний резонанс, тож наразі закон ще доопрацьовують.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube