За порушення батьківського обов'язку: у Польщі штрафуватимуть українців, чиї діти не здобувають освіту

Уряд платитиме 800 злотих українській родині, яка віддала дитину у польський освітній заклад, але якщо дитина взагалі ніде не вчиться, навіть дистанційно в українській школі - буде штраф

діти, Польща
З 1 року до польських шкіл підуть 80 тисяч нових учнів з України

Уряд Польщі наполягає, щоб українські діти, які мають тимчасовий захист цієї країни, вчилися з 1 вересня у школах і садочках країни. При цьому це не є примус, батьки все ще мають вибір і вирішують самі, чи їх це влаштовує. Якщо вони не погоджуються - дитина повинна далі вчитися дистанційно в українській школі, проте соціальної виплати у 800 злотих від уряду Польщі не буде. А якщо дитина взагалі не здобуває освіту - накладуть штраф у 100 злотих. 

Посльське видання Prawo.pl опублікувало на цю тему інтерв'ю із заступницею міністра освіти Йоанною Мухою. Вона розповіла подробиці того, як виглядатиме освітній процес для українських біженців з нового навчального року. 

Твердження, що з 1 вересня українські діти нібито зобов'язані відвідувати польські школи, є помилковим, каже посадовиця. За її словами, польський уряд надає біженцям право самостійно вирішувати, чи відвідувати місцеві школи. Батькам або опікунам достатньо подати заяву до територіальної громади про те, що дитина продовжуватиме навчання онлайн в українській системі освіти. Однак таке рішення тягне за собою низку наслідків, зокрема, втрата права на отримання виплат на дитину. 

Нові правила передбачають, що батьки повинні записати дітей до польських шкіл, якщо вони хочуть зберегти право на пільги. Це включає сімейну допомогу у 800 злотих і  одноразову виплату "Dobry start" у розмірі 300 злотих на купівлю шкільного приладдя.

Щоб записати дитину до польської школи потрібно подати заяву директору школи. У разі відсутності місць у школі, слід звернутися до місцевого органу - і пошуками займуться там. 

Кого штрафуватимуть

У Польщі діє правило - всі діти повинні здобувати освіту. Уразі порушення батькам надсилається попередження, після чого може бути подана заява про примусове виконання зобов'язання. Штраф за невиконання обов’язків може сягати 10 000 злотих і застосовуватися багаторазово, але загальна сума не може перевищувати 50 000 злотих. Несплачені штрафи скасовуються, якщо зобов’язання виконано.

"Водночас ці правила не стосуються українських школярів, які навчаються дистанційно в Україні. Штраф можуть накласти, якщо дитина з України взагалі ніде не навчається, бо це порушення її прав, а батьки нехтують своїми обов'язками. У цьому випадку буде застосована набагато менша сума - 100 злотих", - пояснила Йоанна Муха. 

Раніше Інформатор писав, що з 1 вересня 2024 року всі українські діти, які зараз через війну перебувають у Польщі, будуть  мають піти до місцевих шкіл. Відповідний закон прийняв уряд ще у травні. Відтак з 1 вересня за парти сядуть 80 тисяч нових учнів, які є громадянами України й перебувають під захистом Польщі. 

Нагадаємо, для українських дітей у польських школах запровадять спеціальні уроки української мови. Для цього працевлаштують вчителів з України, для них запропонують спрощену процедуру нострифікації дипломів. 

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube