Які продукти подорожчають найближчим часом

Читать на русском

Розповідаємо, наскільки підвищаться ціни та яких категорій продуктів це стосується

Читать на русском
Які продукти подорожчають найближчим часом

Розповідаємо, наскільки підвищаться ціни та яких категорій продуктів це стосується

На тлі наближення зими й подорожчання енергоносіїв, практично ні в кого не виникає сумнівів, що варто очікувати подальшого зростання цін на основні харчові продукти. Однак ми вирішили розпитати, про які саме категорії йдеться в аналітика Українського клубу аграрного бізнесу Максима Гопки.

На ріст вартості харчових продуктів впливатиме сукупність чинників. Йдеться про складне економічне становище, зростання вартості енергоносіїв, інфляція, здорожчання логістики, загальносвітовий попит. Вирішальне значення на стан справ на ринку матиме подальший перебіг бойових дій, вважає аналітик Максим Гопка. Зважаючи на останній чинник, ситуація може змінюватися раптово і непередбачувано.

Як зміниться ціна на м’ясо

Загалом варто очікувати відчутного підвищення цін на м’ясо. Це пов’язане з загальною тенденцією скорочення поголів’я в останні роки. Але головне — через війну було знищено виробничі потужності багатьох ферм, розташованих у східних та південних регіонах країни.

«Ціна на м’ясо, не дивлячись яловичина це, свинина чи курятина, і далі зростатиме. Це відбуватиметься через те, що в собівартості цієї продукції приблизно 70 % складають безпосередньо корми. А зараз вартість кормів росте через ріст цін на енергоносії та активізації роботи зернового коридору», — пояснює експерт.

Ціни на яйця

Тут теж буде здорожчання, каже пан Максим. Адже ця продукція значною мірою сезонна, крім того, 17% загального виробництва яєць в Україні розташовуються на територіях, де проходили воєнні дій. Значна їх частина повністю або частково припинила працювати. На додачу, ця галузь дуже чутлива до здорожчання енергоресурсів. З настанням холодів це позначиться на цінах ще більше, адже інкубатори потребуватимуть більше енергії, аби нормально функціонувати. 

До того ж через воєнні дії були перебої з постачанням з-за кордону яєць, які використовувалися для вирощування зміни поголів’я. Тому підприємства можуть відчувати з цим проблеми

Якою буде ціна овочів

На ціну вплине подорожчання логістики та вартість зберігання овочів, яка зростатиме, зважаючи на здорожчання енергоносіїв.

«Можливе лише невелике здешевлення сезонної продукції: яблука, деякі сорти винограду й ін… Теплиці переходять у режим опалення, тому зростатиме собівартість продукту, а отже, і кінцева ціна для споживача», — розповідає експерт.

Але багато також залежатиме від динаміки імпорту овочів та фруктів, зокрема з Туруччини.

Як зміниться вартість молоко

На молочні продукти будуть впливати ті ж самі фактори, що й на виробництво м’яса. Однак, через зниження загальносвітового попиту на молоко, ціни тут не повинні демонструвати стрімке зростання.

«Зменшення попиту на молочку, яке спостерігається як у світі, так і в нашого найбільшого торгового партнера — Євросоюзу, спричинить зменшення експорту української продукції за кордон… Відповідно не варто очікувати в найближчому часі, що на вітчизняному ринку відбудеться значне зростання ціни на молочні продукти», — вважає пан Максим.

Чи подешевшає хліб

Щодо хлібобулочних виробів, то попри те, що в Україні урожай цього року був досить вдалим і на ринку достатньо сировини, зростання вартості логістики й енергоресурсів спричинить ріст цін. Проте, можна очікувати, що він не буде стрімким.

Як щодо олії?

Світовий попит на олію спадає, це стосується як пальмової, так і соєвої та соняшникової олії. Зараз закупівельна ціна на зерно соняшника спала, адже йде його обмолот і вже 46% площ зібрано.

«Я думаю, що ціна на олію не буде збільшуватися, принаймні, у найближчий місяць. А от пізніше, коли з’явиться в достатній кількості олія нового врожаю, тоді можливе деяке зростання ціни внаслідок того, що великі її партії підуть на світові ринки», — вважає пан Максим.

Інформатор розповідав, чому в Україні подорожчали яйця та виник дефіцит цибулі. А та щодо того, чи буде дорожчати бензин, читайте тут.

Богдан Зосимчук

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.