Агресія Росії – це не лише прямий напад на Україну, але й загроза основам світового миру. Нездатність Ради Безпеки ООН зупинити імперіалістичні амбіції свого постійного члена підриває її авторитет та легітимність міжнародного права
Луна знаходиться в зростаючій фазі, а значить сприяє новим починанням, дає нам додаткову енергію
“Тихий дощ” — це лірична подорож, де похмурого осіннього вечора ти можеш залишитися наодинці зі своїми думками. Здається, місто дихає ритмом цієї пісні, й навіть на перший погляд байдужі бетонні стіни вбирають у себе цю мелодію. І кожен стає свідком цієї магії й частиною осінньої симфонії — меланхолійної, але водночас сповненої тихої надії на новий світанок.
Така проблема в Україні існує не перший рік, і війна лише посилила її
Нацбанк опублікував щомісячний макроекономічний прогноз. В ньому зазначається, що в Україні знижується пропозиція цибулі, сезонних фруктів та тепличних овочів. Перелік дефіцитних товарів збільшується. Причина - не тільки війна та погода, а й традиційні для українського агроринку диспропорції, які підсилили проблеми з логістикою через війну.
"Очікується зниження пропозиції цибулі та сезонних фруктів через дощову погоду; дефіцит тепличної продукції через холоди та дефіцит низки овочів через брак овочесховищ", - повідомляється у звіті НБУ.
Директорка Центра аграрних реформ Любов Молдован пояснює, що дефіцит цибулі спостерігається вже не перший рік, а війна лише ускладнює цю ситуацію. За її словами, ми увійшли в війну з цим дефіцитом, і в районах ведення бойових дій та окупації немає продукції, про яку йдеться у звіті НБУ. Фахівчиня вбачає в тривалому дефіциті овочів дві основні проблеми - великий імпорт і відсутність державної допомоги.
"Він потихеньку росте тому, що трудові виробництва припиняються, а селянські господарства самі все організувати без державної підтримки не можуть. Держава нічого на себе не бере", - сказала директорка.
Чи є вихід? Любов Молдован вважає, що треба змінювати організацію нашого аграрного сектора і збільшити державну підтримку. В якості прикладу фахівчиня навела досвід європейських країн, де питання агророзвитку регулюється з боку держави. Враховуючи євроінтеграцію України, на її думку, слід імплементувати відповідні документи і норми.
"Якщо дивитись статистичні дані, то у нас імпорт овочів постійно росте. А зараз ще цей рік, де була засуха і воєнні дії, то ясно, що проблема з овочами ще більша буде", - каже Любов Молдован.
Причиною дефіциту овочів може стати і зміна пріоритетів, адже зі споживчого кошика зникають овочі та фрукти. За словами Любові Молдован, 90% земель в нас використовується для посіву зернових, а 10% - для решти. І в цьому теж вбачається недостатня державна підтримка, адже формується експортна культура. За даними інформаційного порталу OrganicInfo.ua, Україна посідає перше місце за експортом зернових (окрім пшениці та рису), а також входить до топ-3 постачальників макухи, олійних культур та соєвих бобів
"Не дивлячись на повномасштабну війну та її наслідки, органічні виробники продовжують працювати та навіть збільшили обсяги експорту в 2022 році", - повідомляє OrganicInfo.ua.
Подорожчання овочів прискорило зростання цін пальне. Згідно з даними Держстату, за січень-серпень ріст цін на цю позицію є максимальним - на 68%. Водночас вартість палива зросла на 51%. Це відзначили й в НБУ під час звітування з приводу інфляції 13 вересня.
"Швидше дорожчали овочі (цибуля, буряк, морква та помідори) через зменшення пропозиції та збільшення виробничих витрат бізнесу. Ціни на капусту залишалися високими під впливом аналогічних чинників. Вищими темпами дорожчало м'ясо, зокрема свинина (через скорочення поголів'я свиней) та курятина".
Згадуючи ажіотаж на автозаправках, хочеться сподіватись, що аналогічні черги не побачимо і біля палаток на ринках. До речі, ми вже писали про те, що буде з цінами на паливо та чому його варто купити завчасно. Також читайте про актуальний стан економіки в Україні.
Софія Єлагіна