Війна автоматично зменшує вплив олігархів: хто з них вже позбавився цього статусу

Читать на русском

Ахметов більше не підпадає під критерії "олігарха"

Читать на русском
Війна автоматично зменшує вплив олігархів: хто з них вже позбавився цього статусу

Ахметов більше не підпадає під критерії "олігарха"

Закон про деолігархізацію ввели у дію ще на початку травня цього року. Він вже частково почав працювати: люди, які могли потрапити до переліку олігархів, за власної ініціативи позбавляються свого бізнесу та впливу на політику.

Про це повідомляє Інформатор з посиланням на Міністерство юстиції України

"До цього олігархи в нашій країні не просто намагались впливати на політику протягом років – вони визначали весь політичний ландшафт, творили політичних зірок, знищували політичні фігури. Вони були визначальним двигуном української влади і політики протягом всіх цих років. Зараз ми створюємо стимули, щоб олігархи самостійно втрачали свій статус", – заявив Міністр юстиції України Денис Малюська.

За його словами, наприклад, Рінат Ахметов вийшов одразу з-під двох критеріїв потрапляння до реєстру олігархів:

Ці два критерії якраз усувають найбільший вплив окремої особи на політичне життя країни. Імплементація Закону про олігархів з наступним врахуванням висновків Венеційської комісії є однією з умов Єврокомісії для початку переговорів щодо членства України в Європейському Союзі. 

Тим, хто потрапить до реєстру олігархів, варто очікувати зокрема таких обмежень:

  • заборона на окремі операції, як то фінансування політичних партій чи участь у приватизації;
  • будь-які зустрічі з державними топовими чиновниками, суддями чи аналогічними людьми на аналогічних посадах повинні декларуватись;
  • ускладнення ведення бізнесу з отриманням статусу «олігарх».

Варто зазначити, що війна зменшує вплив олігархів автоматично: їхні активи знищуються через бойові дії, медійний вплив обмежений телемарафоном. Але повноцінно вплив олігархів не відновиться і після війни.

Як вважає Малюська, є два мотивуючі фактори для олігархів прагнути мати політичний вплив: заробіток на бюджеті та можливість захистити своє майно від посягань системи. Але цих стимулів можна позбавити через "відрізання" від державних потоків, а також через створення повноцінного механізму захисту майна та права власності, зокрема, в судах, що потребує проведення судової реформи.

"Ця реформа перебуває на найскладнішому етапі, а саме – процесі формування комісії з добору членів Вищої ради правосуддя. Розуміння є на тому, що членами таких комісій є люди, які жодним чином не пов’язані з владою і зацікавлені лише у створенні незалежних судових інституцій, які будуть гарантувати їх належне функціонування. Щодо іншого фактору – захисту права власності, – в частині, що стосується реєстраційних дій, я готовий гарантувати безпеку. З іншого боку, олігархи теж розуміють прекрасно, що їхня участь у політичному житті часто не стільки генерує безпеку, скільки додаткові ризики для бізнесу. Тому, в контексті України, я не думаю, що захист права власності це настільки зараз вагомий аргумент для олігарха, щоб він залишався в політичному житті", – зазначив Малюська.

Після обмеження впливу олігархів, не менш важливий етап антиолігархічної роботи: справедливо розпорядитися наявним ресурсом, щоб штучно не створити якісь еліти.

Нагадаємо, в Україні запрацює реєстр олігархів. Крім того, ЄС заморозив активи російських олігархів майже на 13 млрд євро.

Також Інформатор писав, що майже половина мільйонерів через війну може виїхати з України до кінця року.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.