Через повітряну кулю погіршилися китайсько-американські зв’язки: деталі скандалу

Читать на русском

Рішення президента Джо Байдена збити китайську повітряну кулю-шпигуна в суботу 4 лютого — удар по двостороннім відносинам, які й так погіршилися.

Читать на русском
Через повітряну кулю погіршилися китайсько-американські зв’язки: деталі скандалу
І США, і Китай зацікавлені у примиренні

Рішення президента Джо Байдена збити китайську повітряну кулю-шпигуна в суботу 4 лютого — удар по двостороннім відносинам, які й так погіршилися.

І Вашингтон, і Пекін не раз демонстрували, що зацікавлені «знизити градус» у двосторонніх відносинах, тому все не так погано, як може здатися. Своєрідним маркером щодо подальшого розвитку подій слугуватиме візит до Китаю Державного секретаря США Ентоні Блінкена.

Китайська куля загострила протистояння

Весь світ із надією спостерігав на потепління відносин між США та Китаєм, яке намітилося після особистої зустрічі президента Джо Байдена та лідера Піднебесної Сі Цзіньпіна. Однак повідомлення про те, що Пекін бере курс на зближення з росією, а також, що США збили китайську шпигунську кулю, здавалося, поклали хрест на цих сподіваннях.

Агентство AP news повідомляє, що повітряну кулю збили після того, як та пролетіла над секретними військовими об’єктами в Північній Америці. На тлі інциденту держсекретар США Ентоні Блінкен відклав візит до Китаю, який планувався цього тижня.

Видання Politiko повідомляє, що безперервне висвітлення присутності повітряної кулі в американському повітряному просторі та її знищення, зняте на відео, перенесли для багатьох американців загрозу з боку Китаю з теоретичної до реальної площини.

«Це був досить великий удар по довірі у відносинах між США та Китаєм. Китайське шпигунство ніколи не було таким важливим і не займало центральне місце у свідомості американців. Якщо були люди, які були непевні щодо того чи є загроза зі сторони Китаю, чи ні — тепер питання знято», — сказав Лайл Морріс, колишній співробітник Міністерства оборони США.

Республіканці вимагають від Байдена жорсткішої позиції щодо Китаю. Вони заявляють, що м'яка позиція США провокує Сі Цзіньпіна на подальші рішучі кроки, пише CNBC. Багато хто в Держдепі із цим згідний і називає інцидент «явним порушенням нашого суверенітету».

Натомість у Китаї назвали збиття повітряної кулі «очевидною надмірною реакцією та серйозним порушенням міжнародної практики». Пекін пообіцяв «вжити подальших заходів у разі необхідності».

Але не все так погано

CNBC пише, що Китай та США занадто взаємозалежні, щоб різкого погіршувати двосторонні відносини. Про необхідність співпраці заявляли й у Пекіні, й у Вашингтоні.

Сі Цзіньпінь та Комуністична партія продемонстрували намір поступово повертатися до відкритості у взаєминах із Заходом. Це потрібно, аби знизити економічний спад, пов’язаний із пандемією Covid та економічним спадом. Китайський віцепрем’єр Лю Хе на швейцарському Давосі заявив, що Китай повноцінно повертається у світову економіку і вважає за важливе «зміцнювати співпрацю і зберігати мир у роз’єднаному світі». Він зустрівся з главою американського мінфіну Джанет Йеллен і запросив її до Китаю.

І США, і Китай демонструють намір знизити напругу у двосторонніх відносинах
І США, і Китай демонструють намір знизити напругу у двосторонніх відносинах

Риторика Пекіну щодо кулі-шпигуна може побічно свідчити про намір запобігти ескалації, пише Politiko. Раніше Китай навіть заявив, що шкодує про інцидент через «ненавмисне» потрапляння метеорологічної повітряної кулі, у повітряний простір США. У Вашингтоні відтермінували візит Блінкена, але не скасували його, що теж добрий знак. Ймовірно й Пекін, і Вашингтон намагатимуться мінімізувати наслідки.

Що тепер

Зараз м’яч на стороні Пекіну. Китай може продемонструвати обурення, тоді відбудеться подальша ескалація. Він також може проігнорувати перенесення візиту держсекретаря США, мовляв, ваше діло, тоді варто очікувати подальшого потепління.

Якщо США доведуть, що зонд дійсно був розвідувальним, це може скомпроментувати Пекін на міжнародній арені. Байден міг би використати ці уламки, як розмінну монету в приватних дискусіях, пише Politiko. Консенсус обох партій щодо того, що Китай становить довгострокову загрозу могутності США, варто очікувати, підсилиться.

Візит Блінкена до Китаю  стане свідченням того, наскільки у діалозі зацікавлені сторони.
Візит Блінкена до Китаю  стане свідченням того, наскільки у діалозі зацікавлені сторони.

Щодо перенесення візиту Блінкена, можливо, воно теж свідчить про намір і далі «знижувати градус протистояння», адже майже напевно на тлі недавніх подій предметом обговорення мав би стати інцидент з кулею. Це точно не покращило б двосторонні відносини. Те, наскільки швидко буде організовано візит Блінкена до Китаю, дасть можливість зрозуміти, наскільки сторони зацікавлені в діалозі.

Нагадуємо, що росія оголосила про офіційний візит Сі Цзіньпіня до москви на річницю вторгнення до України. Інформатор також писав про те, що Сі та путін провели онлайн-конференцію напередодні Нового року.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.