Офіційний візит голови Китаю Сі Цзіньпіна до росії має відбутися на початку весни, невдовзі після річниці початку російсько-української війни.
Прогнозований «новий рівень зближення» означає, що Піднебесна готується використовувати сировинні ресурси рф в обмін на покровительство. Навряд чи йдеться про постачання зброї, але Китай може підтримати розхитану економіку росії.
30 січня на сайті МЗС росії повідомили, що очікують, що відносини з Китаєм вийдуть на «новий рівень». За словами представників країни-терориста, головний дипломат Китаю, член політбюро Ван І відвідає рф у двадцятих числах лютого, а лідер Піднебесної Сі Цзіньпін завітає до країни на початку березня. Це відбудеться після першої річниці початку повномасштабної війни. За даними South China Morning Post, Пекін, поки що, не підтвердив цю поїздку.
Росіяни очікують, що особиста зустріч авторитарних правителів допоможе їм у війні. Путін та Сі Цзіньпін 30 грудня провели онлайн зустріч. Під час спілкування російський вожак запрошував китайського лідера відвідати його країну.
У МЗС рф заявляють, що «потенціал російсько-китайського двостороннього співробітництва ще далеко не вичерпаний». Країна-бензоколонка, яка втратила європейські енергетичні ринки прагне досягти обсягів товарообороту з Китаєм на рівні 200 мільярдів доларів у рік і «значно поглибити» свої зв’язки з Пекіном, йдеться в повідомленні.
Москва купує зброю в Ірану та Північної Кореї, але цього замало. Кремлю дуже невистачає китайського озброєння. Китай міг би стати для росії головним постачальником, як США для України. Попри те, що, китайські державні підприємства надсилали москві нелетальну військову допомогу, очевидно, Пекін поки не готовий наражатися на санкції заради рф.
Ймовірно, путін пропонуватиме своєму китайському візаві нові поступки в обмін на допомогу у війні. Це, зрештою, означатиме, що «партнерство» може настільки «поглибитися», що під контролем Пекіна опиняться всі потрібні ресурси рф. Захід за цим спостерігає з тривогою, повідомляє Reuters.
Як за часів класичних колоніальних імперій, Китай отримує від росії дешеву нафту, газ і іншу сировину, а натомість постачає продукти з високою доданою вартістю: за 2022 рік китайські виробники захопили 70 % ринку напівпровідників рф, адже Apple і Samsung перестали продавати росіянам свою продукцію, пише Washington Post.
Водночас не зрозуміло, на який рівень підтримки Пекіну може розраховувати росія. Будучи однією з найбільших торгових держав світу, Китай не хоче опинитися в ізоляції. Пекін не зацікавлений у продовженні війни — вона несе нестабільність у світ і заважає китайській промисловості, яка виявилася вразливою до таких потрясінь.
Про те, що Піднебесна прагне знизити геополітичну напругу можна зробити висновки з низки подій. Сі Цзіньпінь відмовився від політики «нульової терпимості» до COVID-19, що раніше вважалося неможливим. Цим він відкрив Піднебесну для інвестицій та подорожей уперше від початку пандемії.
1 січня Ван І у своєму першому публічному коментарі з моменту його призначення головою управління закордонних справ правлячої Комуністичної партії заявив, що Китай і Сполучені Штати повинні й далі вести діалог, а не конфронтувати. Він закликав уникати помилок, допущених під час «Холодної війни».
На Всесвітньому економічному форумі в Давосі китайський віцепрем’єр Лю Хе сказав, що Китай повноцінно повертається у світову економіку і вважає за важливе «зміцнювати співпрацю і зберігати мир у роз’єднаному світі». Він зустрівся з главою американського мінфіну Джанет Йеллен і запросив її до Китаю. У Пекін також зібрався держсекретар США Ентоні Блінкен — його візит заплановано на 5–6 лютого.
Financial Times опублікувало матеріал, у якому джерела видання з-поміж китайських чиновників заявляли, що попри усталену думку, росія не узгоджувала з Пекіном напад на Україну перед 24 лютого. Тепер у Китаї вважають, що росія зробила помилку і вийде з війни дуже ослабленою. Звісно, скоріше цей «злив» відбувся за наказом керівництва Компартії, але це чіткий сигнал Заходу про незадоволення війною.
"Якщо озирнутися на недавню історію і згадати, як Пекін поводився в інших регіональних конфліктах, можна припускати, що Китай діятиме прагматично і готуватиметься пом'якшити для себе негативні наслідки невдачі росії в Україні. Пекін може навіть спробувати стати посередником - певною мірою виходячи з власних інтересів", — Говард Чжан, редактор китайської служби ВВС
Пекін не може дозволити москві програти, адже режим путіна сприймається як союзник Китаю. Авторитарний комуністичний режим має демонструвати здатність захищати союзників, якщо він розраховує стати однією з «осей» світу. Проте покровительство над невдахою путіним — це не те, чого прагне Китай. Піднебесна не буде жертвувати власними інтересами заради імперських примх кремля. Саме тому Сі Цзіньпін раз по раз згадує «мирне врегулювання», не забуваючи дорікнути США, що у винні вони, адже озброюють Україну й не дають програти.
Раніше ми писали про те, що Китай купує американські чіпи в обхід санкцій. Ми також писали, що генерал США віддав наказ готуватися до війни з Китаєм.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.