Розмова Байдена й Сі: чому світ ще має шанс на мир

Президент США Джо Байден та лідер Китаю Сі Цзіньпінь зустрілися в понеділок 14 листопада на полях саміту «Великої двадцятки»

Розмова Байдена й Сі: чому світ ще має шанс на мир
Зниження геополітичної напруги дозволяє сподіватися на продовження цивілізованої конкуренції

Представники двох наддержав обговорювали низку питань, від яких, без перебільшення, залежить доля світу. Йшлося про Тайвань, торгівлю між Китаєм та США, ядерні виклики Північної Кореї та про війну росії в Україні.

Домовилися домовлятися, і це чудово

Зустріч Джо Байдена та Сі Цзіньпіна тривала понад три години і для світу це однозначно хороший знак. Це означає, що сторони бачили сенс в обговоренні низки конфронтаційних питань і, слід очікувати, змогли передбачити якісь шляхи розвязання хоча б частини з них. Звісно, прориву відносин не відбулося, Байден і Сі не вишли з зали, тримаючись за ручки, але, принаймні, не настало і якогось загострення. Президент Байден пообіцяв, що, попри те, що між країнами залишаються гострі розбіжності щодо Тайваню, між США та Китаєм не буде «нової холодної війни», передає Times.

Здається, Байден і Сі полишили залу перемовин у хорошому настрої
Здається, Байден і Сі полишили залу перемовин у хорошому настрої

«Я абсолютно переконаний, що нема потреби в новій холодній війні. Я багато разів зустрічався із Сі Цзіньпіном, і ми були відверті та чіткі один з одним у всіх питаннях. Я не думаю, що з боку Китаю буде якась неминуча спроба вторгнення Тайвань», — сказав він.

За результатами зустрічі було вирішено, що Держсекретар США Ентоні Блінкен відвідає Піднебесну найближчим часом. Схоже, і Китай, і США зацікавлені, аби не заганяти відносини в глухий кут. І Байден, і Сі у своїх комюніке за результатами зустрічі погодилися, що необхідно шукати мирні шляхи розвязання проблемних питань, а таких назбиралося чимало.

Криза відносин США й Китаю ставить світ на поріг Третьої світової

Відносини між двома країнами перебувають на найнижчому рівні за останні півстоліття. Китай поставив за мету стати одним із полюсів світової потуги. Питанням номер один для Сі Цзіньпіня є захоплення Тайваню.

Цей острів перебуває під владою демократичного уряду, який є наступником уряду Чай Кайші — останнього демократично обраного уряду Китаю. Комуністична партія Китаю на ХХ з’їзді партії проголосила про намір підкорити Тайвань. За державною ідеологією, це має покласти край «століттю приниження», як називають китайці період колоніальної залежності. Піднебесна вже почала готувати до того армію і сформувала відповідний штаб командування.

Водночас у своїй Стратегії національної безпеки США розглядає Китай як основного супротивника. Вашингтон увів обмеження на торгівлю з Піднебесною, аби стримувати її економічний розвиток. Крім того, Байден заявив, що не допустить насильства в Тайвані й запевнив, що Сполучені Штати готові надіслати війська, аби не допустити цього. США й Китай провели низку військових навчань, аби продемонструвати серйозність своїх намірів. Цьому передувало вторгнення росії до України, яке підтримувалося Пекіном та ядерна істерія Північної Кореї, яка теж залежна від Китаю.

Китай і США мають багато спірних питань, але поки не мають наміру вирішувати їх збройно
Китай і США мають багато спірних питань, але поки не мають наміру вирішувати їх збройно

У китайських ЗМІ від 14 листопада повідомлялося, що Сі Цзіньпін заявив, що Тайвань залишається «серцевиною основних інтересів Китаю… і першою червоною лінією в американсько-китайських відносинах, яку не можна перетинати», передає BBC. Однак, на зустрічі сторони засудили не тільки можливе використання ядерної зброї, а й погрози її застосування в Україні. Так що, надія є.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоби не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube