В очікуванні дзвінка Сі: коли відбудуться і чи можливі переговори з москвою

Ключові геополітичні гравці очікують, як будуть розвиватися український контрнаступ і готуються до майбутніх подій

Сі в образі скелі - Інформатор
Що задумав лідер Китаю

Після візиту китайського лідера до москви, оголошено, що він зателефонує до президента України Володимира Зеленського, аби обговорити свій “мирний план”. Ймовірно, українська влада  відмовить Пекіну, оскільки довгий час, разом із західними союзниками, працює над підготовкою контрнаступу. Всі сторони цього конфлікту наразі чекають, яких результатів досягнуть ЗСУ, аби діяти далі. Тільки після контрнаступу можливими стануть мирні перемовини.

На Банковій китайський план викликає насторогу

Після візиту лідера Китаю Сі Цзіньпіна до москви, як очікується, має відбутися його телефонна розмова з Президентом України. Темою обговорення має стати “мирна ініціатива” Пекіну. З огляду на ту підтримку, яку Китай надає росії, він є не нейтральною стороною, а союзником кремля — це розуміють і на Заході, і в Україні. Цим викликана та насторога, з якою союзники ставляться до “мирного плану” КНР і те занепокоєння щодо можливого врегулювання війни на основі ініціативи Піднебесної.

Сі та путін
Після зустрічі з путіним Сі має зателефонувати Зеленському. Фото: Xinhua

Насторога підсилюється тим, що “мирний план” є переліком розпливчатих фраз, які кожна зі сторін може трактувати по-своєму. Навіть заяву про те, що потрібно поважати державний суверенітет, кремль може розглядати як гарантію, що загарбані території залишаться у складі рф. Адже країна-окупант вже офіційно визнала їх “об’єктами федерації”. Але є і явна небезпека — там однозначно говориться про припинення вогню. Напередодні анонсованого контрнаступу ЗСУ, до якого західні союзники активно надсилають зброю, негайне припинення вогню вигідне насамперед росії.

"Фундаментальним елементом будь-якого плану припинення війни в Україні та встановлення стабільного миру має стати підтримка суверенітету й територіальної цілісності України відповідно до Статуту ООН. Будь-який план, який не надає пріоритету цьому важливому принципу, у кращому випадку є тактикою зволікання або справді спрямований на сприяння несправедливому результату", — заявив з цього приводу державний секретар США Ентоні Блінкен, повідомляє Укрінформ.

Зеленський мусить сигналізувати, що налаштований на конструктив 

Президент Володимир Зеленський 21 березня на зустрічі з прем’єром Фуміо Кісідою заявив, що Китай знає про українську формулу миру. За його словами Київ чекає на діалог з Пекіном щодо цього питання.

"Китаю ми і публічно, і дипломатичними каналами передали нашу формулу миру і запрошення взяти участь у цій формулі. Запрошуємо на діалог. Чекаємо на відповідь", – повідомив Зеленський.

Його слова означають, що не варто остерігатися, що українська влада легковажно кинеться в обійми КНР. Водночас Зеленський мусить сигналізувати Китаю, що готовий до діалогу, що налаштований на конструктив. В іншому разі Пекін матиме додаткове виправдання підтримки росії.

Зеленський з Кісідою
Зеленський заявив, що Пекін повідомили про українську формулу миру. Фото з відкритих джерел

Ця заява свідчить, що наразі позиція Києва — це про повернення територіальної цілісності України у межах 1991 року, покарання воєнних злочинців, звільнення полонених, а також репарації рф на відновлення нашої держави. Подібні слова лунали від представників української влади на різних міжнародних майданчиках. На Заході союзники заявляють, що підтримують цю позицію. Водночас зрозуміло, що цього можна досягти лише після повної поразки росії. 

Мирне врегулювання, як його бачить росія – це анексія українських територій

Не відомо, про що говорили путін та Сі Цзіньпінь віч-на-віч. Але з подальших їхніх заяв можна зробити висновок, що китайський правитель не зумів переконати кремль піти на якісь поступки, які могли б дати шанс на початок перемовин. Можливо, він і не дуже й хотів. 22 березня речник кремля Дмитро Пєсков повідомив, що авторитарні правителі навіть не обговорювали запропонований Києвом мирний план, пише CNN.

Путін розуміє, що може програти війну, в бункері з острахом очікують на контрнаступ. Водночас атакувати набагато тяжче, аніж оборонятися, кремль користується повною підтримкою суспільства, він очікує, що КНР і далі допомагатиме йому інформаційно, економічно та дипломатично, сприятиме в обході санкцій. Тому путін вважає, що ще є шанс.

ЗСУ на броні
ЗСУ готується до контрнаступу. Фото: Politico

На думку кремлівської еліти, Україну за будь-яку ціну треба розділити, забравши частину територій. А ще краще домогтися позаблокового статусу і поставити проросійський уряд у Києві, як це трапилося в Грузії. Путіну, напевно, подобається та карта України, яку друкували деякі китайські військові блогери після оголошення “мирного плану”, де великі території нашої держави відійшли окупантам, а з усього Лівобережжя відведені українські війська.

Путін не хоче йти на жодні поступки. Тому готовий говорити про відвід військ чи повернення Україні захоплених територій. Жодних “вчинків доброї волі” кремль не зробить без примусу.

Мирний Сі

Китай не дуже хвилює, як реалізуються територіальні зазіхання союзника і “молодшого партнера”. Але в Пекіні переконані, що слабкий має коритися сильному. Авторитарні правителі цих країн мають багато спільного, тому Сі поділяє точку зору путіна щодо України, вважає політолог Віталій Портніков.

“З точки зору Китаю, поїздка Сі Цзіньпіна до москви — це підтримка росії. Росія має у цьому конфлікті захистити свої інтереси і довести, що мир може бути тільки на її умовах. А поїздка Кісіди до Києва, з китайської точки зору, продовжує в українців створювати ілюзії, що вони можуть щось протиставити росії. А українці мають якнайшвидше позбуватися цих небезпечних ілюзій, повертатися спиною до Заходу і капітулювати перед путіним”, — каже пан Віталій.

“Миротворча” активність Цзіньпін покликана демонструвати країнам Африки, Азії та Південної Америки, іншими словами Глобального Півдня, що він — миротворець. Напротивагу тому, США виступають “розпалювачами війни”, адже надають Україні зброю. Крім того, Пекін, після того, як його ініціативу відкине і Україна, і колективний Захід, може скористатися цим, аби виправдати збільшення подальшої підтримки москви. При тому не йдеться про надання зброї, адже Китай не має наміру підставлятися під санкції Заходу.

Коли і на яких умовах можливі переговори

Наразі всі геополітичні гравці очікують, чи відбудеться, як проходитиме і чим завершиться контрнаступ ЗСУ. Завдання №1 для кремля, примусити Київ витратити свої резерви, приготовані для наступу, на оборону, наш Генштаб натомість намагається максимально знекровити сили супротивника, не витрачаючи ресурси для контрнаступу. В залежності від його результатів будуть планувати наступні дії.

Якщо росія витримає, війна затягнеться. Для путіна є надія на те, що захід втомиться, йому буде не до України, що на президентських виборах у США переможе його друг Дональд Трамп. Якщо контрнаступ ЗСУ буде невдалим, можна спробувати знову нав’язати Києву китайський мирний план. Захід тоді буде набагато поступливішим.

Росіяни на броні
Росія планує зірвати український контрнаступ і затягнути війну. Фото: Financial Times

Але колишній директор ради безпеки США у справах Європи Алекс Віндман в інтерв'ю "РБК-Україна" заявив, що наприкінці 2023 року війна росії проти України почне переходити у фазу переговорів. Він вважає, що у довготривалій перспективі росія могла б перемогти у війні. Але війна не буде довгою.

"Я думаю, що ця війна почне сходити нанівець, і до кінця року ми розпочнемо входити до фази дипломатії з переговорами… Тож я думаю у короткостроковій та середньостроковій перспективі всі переваги на боці України. Росія втратила надто багато техніки. Її особовий склад отримує лише базову підготовку. А Україна з кожним днем стає сильнішою, отримуючи західне озброєння та навчаючи військових на Заході. До кінця цього року успіх буде на боці України", — зазначив він.

Якщо український контрнаступ буде вдалим, і українська армія зможе завдати настільки потужного удару, що армія окупантів “посиплеться”, то путін може втратити владу, або змушений буде погодитися виводити війська за кордони 1991 року — це означатиме цілковиту перемогу України і Заходу. Тоді можлива реалізація кількох варіантів перебігу подій.

А якщо путін втратить владу

Якщо режим путіна впаде і нова російська влада буде налаштована на діалог з Заходом, з нею можна буде домовлятися саме на основі українського мирного плану. Це можливо — російським елітам чітко дали зрозуміти, що допоки путін перебуває під міжнародним розшуком, санкції з росії ніхто не зніме. Крім того, недаремно ж ув’язненому опозиціонеру Олексію Навальному дали “Оскар”.

Схоже, не лише Захід думає про можливе падіння путіна. Однією з цілей візиту Сі Цзіньпіна до москви називають “оглядини”. Річ у тім, що хоч китайський лідер і виявив упевненість, що путін вкотре переможе на чергових “виборах”, схоже, в КНР думають і про варіант з спадкоємцем влади. Ярлик на правління можуть видати очільнику російського уряду Михайлу Мішустіну, з яким Сі особисто виявив бажання познайомитися. До Пекіну він теж запросив путіна і Мішустіна. Мішустіну варто бути обережним, аби не з’їсти чогось отруйного.

“Їх завдання — це зберегти, забезпечити виживання режиму. З путіним, з колективним путіним на чолі, або без. Тобто це має бути антизахідний, ідеологічно налаштований, близький до Китаю автократичний режим. І все. А на яких умовах закінчиться ця війна — вже не важливо”, — вважає головний консультант Національного інституту стратегічних досліджень Аліна Гриценко з каналу “Хвиля”

У всякому разі, ризик того, що реалізується ще один страх Заходу — розпорошення ядерного озброєння у низці незалежних республік після розпаду рф — стрімко зменшуються. Очевидно, зберегти єдність рф неочікувано може допомогти Китай, який зацікавлений мати росію в якості васала.

Ми розповідали про  навіщо, на думку Тімоті Еша Сі Цзіньпін прилетів до Москви. Інформатор також писав про що говорили диктатори.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube