Країни колективного Заходу вважають, що Пекін може спробувати спокусити Україну обіцянками мирного врегулювання війни
Колективний Захід стурбований тим, що Київ налаштований вести діалог із Китаєм. Країни НАТО та США розглядають КНР як ключового геополітичного супротивника в наступному десятилітті. Водночас намагання вести діалог із Пекіном має під собою раціональне підгрунтя, адже України не зацікавлена провокувати Піднебесну до більшої підтримки кремля.
На Заході зростає невдоволення щодо того, що Президент України Володимир Зеленський намагається вести дружній діалог із Китаєм, хоча Київ критикує такі країни, як Угорщина та Німеччина за намагання зберігати добрі стосунки з рф. На Заході вважають Китай головним супротивником, тож таку позицію України сприймуть мало не за лицемірство, пише видання Politico.
У Пекіна та кремля спільні цілі — підірвати існуючий світовий порядок, у якому домінують західні демократії. Попри те, що КНР офіційно намагається демонструвати нейтралітет, вона, де-факто, є спільником росії в цій війні, постачаючи підсанкційні товари, підтримуючи дипломатично й економічно. Водночас через залучення своєї економіки міжнародних ринків, Китай вразливий до західних санкцій, тому не постачає росії зброю, як того хотів путін.
Після перемовин вождя росіян володимира путіна та Сі очікують, що китайський лідер зателефонує Зеленському. Радник США з національної безпеки Джейк Салліван заявив, що в Білому домі сприймають цей сигнал, як добрий знак. Однак наразі зростає занепокоєння, щодо подальших дій Києва.
Українська влада давала привід запідозрити її в симпатії до Китаю. Хоча на Заході щодо «мирного плану» від Сі поставилися скептично, в Україні керівник Офісу Президента Андрій Єрмак позитивно про нього висловився. Зеленський зазначав, що «ми можемо працювати над цим із Китаєм».
А це викликає занепокоєння, щодо того, що Банкова може вирішити розіграти в якийсь спосіб «китайську карту» й тим підіграє Китаю, який позиціює себе як миротворця. Напротивагу тому в офіційній пропаганді КНР США виступає в ролі розпалювача війни за підтримку України зброєю.
Пекін не щирий у своїх прагненнях зіграти конструктивну роль у російсько-українській війні. Багато експертів, пише Politico, відзначають, що головною метою Китаю є збереження стратегічного альянсу з росією. Ця країна для Пекіну є ключовим союзником у боротьбі проти Заходу. А політичні мотиви для Китаю завжди переважали економічні.
Цікаво, що теперішня українська влада вже потрапляла у скандали через звинувачення у симпатії до Китаю. У 2021 році лідер фракції «Слуга народу» Давида Арахамії потрапив у скандал, коли заявив про схожість принципів його партії і Компартії Китаю. Тоді він також говорив про необхідність запозичення досвіду КНР в управлінні державою, чим викликав обурливу реакцію українців.
Україна зацікавлена в тому, щоби Пекін і далі міг виступати інвестором, торговим партнером і, можливо, посередником у переговорах із кремлем. Якщо відштовхувати Китай, то збільшується ризик того, що лідер Піднебесної Сі Цзіньпін може схвалити експорт зброї до рф. Крім того, після війни КНР може допомогти Україні з відновленням господарства.
До війни Україна мала гарні торгові відносини з Китаєм. Ми експортували на ринок Піднебесної зернові, китайські інвестиції залучалися до розбудови портів та транспортної інфраструктури. Київ свого часу утримався під час голосування в ООН і не засудив репресії китайської влади проти уйгурської національної меншини.
Але між Китаєм та Україною виникали також серйозні проблеми. Йдеться про «Мотор Січ», найбільшого українського виробника авіаційних двигунів, якого китайці намагалися придбати. Західні союзники України, зокрема США остерігалися того, що ключова військова технологія потрапить до рук Пекіна. Уряд України втрутився і ця угода зірвалася. Китай подав у міжнародний суд на Україну і вимагає виплатити 4,5 мільярда доларів як компенсації.
Ми писали про те, що в Білому домі пояснили, чому росія така залежна від Китаю. Інформатор також писав про те, що відомо про перший день зустрічі Сі Цзіньпіна й путіна, а також про що говорили диктатори.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.