Візит японського прем’єра став несподіваною, але вагомою демонстрацією підтримки України цивілізованим світом
Прем’єр Японії Фуміо Кісіда прибув до Києва з історичним візитом, аби висловити підтримку нашому народу. Зустріч очільника японського уряду з Президентом Володимиром Зеленським відбулася на тлі візиту лідера Китаю Сі Цзіньпіна до москви. Японія стурбована формуванням союзу авторитарних країн, які нехтують міжнародним правом і активно допомагає Україні в російсько-українській війні. Предметом перемовин стали фінансова підтримка Києва, повоєнна відбудова, а також травневий саміт G7 у Хіросімі, присвячений темі ядерного роззброєння.
У вівторок 21 березня прем’єр-міністр Японії Фуміо Кісіда, прибув із неанонсованим візитом до Києва. Тут його зустріла перша заступниця міністра закордонних справ України Еміне Джапарова. Графік подорожі напружений: українську столицю він відвідує одразу після поїздки до Індії, де він зустрічався з прем’єр-міністром Нарендром Моді, на 22 березня заплановано візит Кісіди до Польщі, а 23 березня він повернеться на Батьківщину.
Японія цього року головує у G7, а Кісіда до того часу був єдиним лідером семи найпотужніших кран глобального Заходу, який ще не відвідував Україну від початку повномасштабного вторгнення. У поїздці його супроводжує секретар Ради національної безпеки Японії Такео Акіба, що, звісно, знаково.
Пан Кісіда після прибуття до Києва поїхав до Бучі — сумновідомого на весь світ місця воєнних злочинів росіян, пише агенція Nikke. Цим своїм кроком він ще раз продемонстрував солідарність з українським народом. Кісіда був шокований побаченими свідченнями звірств росіян.
«Світ був вражений, побачивши в Бучі вбитих невинних мирних жителів рік тому. Я справді відчуваю сильний гнів через цю жорстокість, відвідавши це саме місце тут», — цитує Japan Times Кісіду.
Відвідини очільником японського уряду воюючої країни взагалі велика рідкість — це перший такий візит від часів Другої світової. І його вже назвали історичним. Він є тим більш важливим, що відбувається на тлі візиту Сі Цзіньпіна до москви. Приїзд пана Кісіди є знаковим, адже Японія є давнім союзником США в Тихоокеанському регіоні та чітко й послідовно підтримує Україну в російсько-українській війні. В Токіо стурбовані відверто агресивною поведінкою Пекіна в регіоні. Настільки стурбовані, що вперше від часів від Другої світової пішли на примирення з Південною Кореєю та збільшили витрати на армію до рекордних 300 мільярдів доларів.
«Коли я побачив реальні спроби силою змінити статус-кво в односторонньому порядку, я подумав, що «Східна Азія може стати наступною Україною», — сказав Кісіда напередодні першої річниці війни в Україні.
Японська агенція Nikkeі пише, що візит прем’єр-міністра Фуміо Кісіди в Україну викликаний побоюваннями деяких західних країн щодо можливої спроби Сі Цзіньпіна схилити український уряд до якогось варіанту «мирного плану». Це може статися під час телефонної розмови китайського лідера з Президентом Володимиром Зеленським.
Японський прем’єр приїхав, щоб засвідчити повну підтримку лідерів країн глобального Заходу, «країн, які поважають верховенство права». Токіо розуміє, що Китай гуртує альянс авторитарних союзників, тому Кісіда має меседж для Зеленського, суть якого — «будь з нами».
«Кісіда стоїть на свободі, а Сі — на боці військового злочинця», — написав у Twitter посол США в Японії Емануель Рам.
Китай, схоже, теж сприйняв візит прем’єр-міністра Кісіди як спробу завадити реалізації «мирного плану». Речник МЗС Китаю Ван Веньбінь натякнув на пресконференції 21 березня, що японський урядовець може спонукати Київ відмовитися від пропозиції Сі Цзіньпіна.
«Міжнародне співтовариство дотримуватиметься правильного напрямку сприяння мирним переговорам, ми повинні створити середовище, у якому криза може бути вирішена політичним шляхом, і я сподіваюся, що Японія зробить те, що допоможе полегшити ситуацію, а не навпаки», — заявив він.
Зустріч Зеленського та Кісіди відбулася ввечері. Під час спільної пресконференції за результатами перемовин Президент України наголосив, що Китай знає про українську формулу миру, тому Київ чекає на діалог з Пекіном у цьому питанні. Ця заява була спрямована на те, аби розвіяти сумніви західних союзників у геополітичному виборі України.
За результатами зустрічі Україна та Японія затвердили спільну заяву про особливе глобальне партнерство між країнами. У документі зазначили основні напрями взаємин між державами.
Темою обговорення стало також післявоєнне відновлення України й участь у ньому Японії. Зеленський запропонував Японії взяти участь у підтримці українських медичних установ, автомобілебудування та зеленої трансформації. Він також висловив сподівання, що Токіо допомагатиме у розмінуванні території.
Японія надала Україні потужну дипломатичну та фінансову підтримку. Токіо приєдналося до міжнародних санкцій проти росії. Уряд Японії надсилав Україні амуніцію та нелетальне озброєння, що є безпрецедентним для Японії, адже ускладнено законодавством. У лютому 2023 року Японія пообіцяла надати Україні 5,5 мільярда доларів гуманітарної допомоги. З 24 лютого 2022 року, Токіо надало україні допомогу на понад 7 млрд доларів.
Прем’єр Кісіда, будучи головуючим у G7, вважає, що російсько-українська війна є не лише викликом для Європи, а загальносвітовою проблемою. За його словами дії росії кидають виклик правилам і принципам усієї міжнародної спільноти.
«Для Японії, яка єдина з країн зазнала ядерного бомбардування в часи Другої світової війни, погрози росії ядерною зброєю є неприйнятними. І більше того, не можна допустити, щоб росія переступила у цьому питанні межу застосування ядерної зброї. Разом з цим на саміті групи семи у травні ми хотіли б продемонструвати нашу рішучість як групи семи захищати міжнародний порядок, заснований на верховенстві права», — заявив Кісіда на пресконференції.
Кісіда має намір зробити тему російсько-української війни центральною на саміті G7, який відбудеться в травні в Хіросімі. Очікується, що приклад України, яка добровільно відмовилася від свого ядерного арсеналу, стане центральною темою в контексті проблеми нерозповсюдження ядерної зброї у світі.
Власне тема недопущення ядерного шантажу, а тим більше можливого застосування ядерної зброї росією — це одна за небагатьох речей, що об’єднує Китай та Японію. Росія, яка була підписантом Будапештського меморандуму й обіцяла гарантувати безпеку України, сама ж і напала на нас. Мало того, москва неодноразово шантажувала світ і Україну застосуванням ядерного озброєння. Тим самим кремль спонукав неядерні країни шукати можливість отримати ядерну зброю, адже дії путіна продемонстрували, що агресора не зупинять слова й печатки на папері.
Японія має і фінансові, і технологічні можливості отримати ядерну зброю, так само як Південна Корея, Австралія, Нова Зеландія, В’єтнам і інші. Як наслідок Китай опиниться в оточенні ядерних країн, а ймовірність знищення життя на планеті через якусь помилку зросте в рази.
Раніше ми писали, що США може продати Японії кілька сотень ракет. Крім того, Японія хоче постачати Україні зброю, заради цього вперше за 78 років змінять закони країни.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.