Зустріч Сі Цзіньпіна і путіна: про що говорили диктатори

Читать на русском

Китайський лідер приїхав до російського вождя на тлі складної ситуації на фронті й підготовки до контрнаступу ЗСУ.

Читать на русском
Путін та Сі
Путін почувається як у пастці

Китайський лідер приїхав до російського вождя на тлі складної ситуації на фронті й підготовки до контрнаступу ЗСУ.

На офіційній частині зустрічі лідера Сі Цзіньпіна та російського вождя володимира путіна сторони говорили про співпрацю і «мирний план». Але найголовніші питання підіймали за зачиненими дверима. Не варто очікувати, що Пекін зможе примусити путіна вивести війська, але доброю новиною є те, що навряд чи Піднебесна відкрито постачатиме рф зброю. Ймовірно, Китай скористається з вразливого становища росії та путіна, аби встановити ще більший контроль над країною-окупантом.

Справжній цар приїхав до москви

Лідер Китаю Сі Цзіньпінь прибув до москви, аби зустрітися з російським вождем володимиром путіним. Триденний візит відбувається на тлі «кульмінаційного етапу» російського наступу на Бахмут, за визначенням Інституту вивчення війни: незабаром можливим буде український контрнаступ. Від результатів зустрічі може залежати майбутній перебіг бойових дій, адже хоча Сі позиціює себе, як миротворець, усі розуміють, що він «старший партнер» москви, який хотів би допомогти кремлю. Які очікування справдяться, стане відомо вже по завершенні триденного візиту.

Сі прилетів
Путін не зустрічав Сі, хоч раніше, ніби-то, відвідував наш Крим і Маріуполь. Фото з відкритих джерел

Сі прибув до «Внуково» на борту літак «Боїнг»-747. Путін не зустрічав його, як це бувало раніше, натомість біля трапа стояв віцепрем’єр російського уряду Дмитро Чернишенко.

«У неспокійному світі Китай готовий із росією рішуче стояти на варті міжнародного права. Впевнений, що візит стане плідним, надасть нового імпульсу розвитку відносин із росією», — майже одразу заявив Сі, повідомляє CNN.

Після цих урочистостей автокортеж лідера КНР проїхав практично порожніми вулицями москви повз білборди з привітаннями китайською мовою. Чомусь важко було позбавитися враження, що до кремля їде новий правитель. Тай місцеві його зустрічали з повагою і пієтетом. Як нового царя, справжнього.

Про що було сказано на публіку

Російський вождь, який навряд кудись далеко поїде в скорім часі через ризик опинитися в Гаазі, з нетерпінням очікував на особисту зустріч із Сі.  Вона розпочалася о 15.30 за Київським часом. Для путіна це демонстрація того, що він все ще не в цілковитій міжнародній ізоляції.

Лідер Китаю Сі Цзіньпін заявив, що його перший державний візит до росії після початку війни проти України дасть «новий імпульс» двостороннім відносинам. Путін натомість похвалив владу Китаю, за «успішне управління» та економічні успіхи, яким, за його словами, деякі країни «заздрять».

«За останні кілька років Китай зробив колосальний ривок уперед.У всьому світі це викликає інтерес і, на жаль, навіть заздрість», — сказав путін Сі Цзіньпіну.

Не оминули на відкритій частині зустрічі й питання російсько-української війни. Китай заявляв про те, що головною метою державного візиту є пошук мирного врегулювання «української кризи». Кремлівський вождь повідомив Цзіньпіна, що росія «готова обговорити» китайський «мирний план».

Щодо самого «мирного плану», то напередодні на сайті кремля, з’явилася стаття путіна, яка дає зрозуміти, що ні про який компроміс з Україною не йдеться. Російський диктатор заявив, що він готовий, як і Китай, до «політико-дипломатичного врегулювання конфлікту». Путін мав нахабство і собі заговорити про статут ООН, суверенітет країн і повагу до міжнародного права, але ж ми знаємо, що ці слова нічого не варті.

«Як і китайські друзі, ми виступаємо за неухильне дотримання статуту ООН, повагу норм міжнародного права, зокрема гуманітарного. Прихильні принципу неподільності безпеки, який грубо порушується блоком НАТО. Глибоко стурбовані безвідповідальними і просто небезпечними діями, здатними підірвати глобальну ядерну безпеку. Не сприймаємо нелегітимні односторонні санкції, які мають бути скасовані», — заявив путін.

Про що говоритимуть віч-на-віч

Найголовніші питання мають обговорити за зачиненими дверима. Речник кремля Дмитро Пєсков заявив, що на закритій частині зустрічі, під час вечері путін, ймовірно, запропонує Сі «детальне пояснення» дій росії в Україні. Почути розмови путін і його «старшого партнера» Сі хотіли б всі розвідки світу.

Дмитро Єфремов, експерт Української асоціації китаєзнавців вважає, що пролити світло на ситуацію можуть публікації в китайській пресі. Він підкреслює відмінності, які між опублікованими напередодні візиту в китайській пресі статтями путіна й Сі.

«По-перше, путін апелює до Сі Цзінпіна, як до свого старого друга. Він апелює до сентименту, він каже «ми зустрічалися багато разів, у нас є спільні цілі». Коли Сі звертається до путіна, там нема ніякого сентименту, там чисто робочі відносини… Путін жаліється на Захід, мовляв, ось Захід такий поганий, він нас підштовхнув до війни, він нас спровокував, довів до такого стану, ми не винні. Коли Сі пише путіну у своєму тексті, про Захід дуже мало згадується. Навіть ті вислови, які раніше казав Сі щодо західних країн, вони в тексті не відображені… Ніяких погроз у бік Заходу нема. Я думаю, китайці не хочуть, аби на Заході цей візит не сприймали, як зближення росії і Китаю, як нову, гостру загрозу», — каже експерт.

Варто додати, що візит Сі до москви дещо зіпсувала одна новина: у той же день група «вагнерівців» розстріляла дев'ятьох китайських робітників на золотовидобувній копальні в  Центральноафриканській республіці. Не те щоб Пекін був дуже засмученим, просто це погано для іміджу, коли твоїх людей безкарно вбивають.

Стосунки Китаю та росії наразі дуже тісні, кращі ніж будь-коли. Сі й путін підтримують одне одного й розуміють із пів слова. Але своя сорочка ближче до тіла, тому росії навряд чи варто очікувати на всеосяжну підтримку Пекіну чи аналог ленд-лізу. Натомість путіну запропонують фінансову підтримку, допоможуть обходити санкції, можливо, нададуть трохи зброї. Не йдеться про відкриті поставки, судячи з тональності Пекіну. Скоріше, як і раніше таємно, передаватимуть відносно невеликі партії, аби Китай не потрапив під санкції.

Сі спробує переконати путіна в необхідності зробити поступки, аби можна було укласти перемир’я з Україною. Але на це розраховувати не доводиться — не даремно кремлівський диктатор демонстративно відвідував окуповані Маріуполь і Крим напередодні. У Пекіні теж це розуміють, тому сильно не наполягатимуть. До питання повернуться після українського контрнаступу, і діятимуть в залежності від його результатів.

Для Сі настає час ловити рибку

Експерти давно говорили, що від гібридної війни рф проти Заходу найбільше виграє Китай. Сі Цзіньпінь ще в аеропорту запевняв, що рф і КНР — «добрі сусіди та надійні партнери», розвиток відносин між якими принесе «не лише вигоду», а і «значний внесок у прогрес усього світу». Якщо розшифрувати, то це означає, що Китай зацікавлений розвивати з росією подальші проєкти з освоєння природніх багатств рф. Москві, яка починає відчувати потужний вплив західних санкцій на бюджет, конче потрібна така співпраця. Також Пекін хоче використати росію, аби протистояти Заходу.

Сі і Пу
Путіну нікуди діватися і Сі Цзіньпін про це знає. Фото з відкритих джерел

Щодо останнього, то путін, який фактично став невиїзним через ордер на арешт від Міжнародного суду, дуже вигідний Пекіну. Він ще більш залежний від волі «старшого партнера», ще й озлоблений на Захід. Путін залюбки підтримає будь-яку антизахідну ініціативу «товариша Сі».

Водночас контроль Пекіна над росією є доволі хитким, адже зараз путін є тим ланцюгом, який прив’язав росію до Китаю. Немає сумніву, що зі смертю чи зміщенням від влади російського диктатора нова «хороша» владна верхівка рф зможе спробувати знову повернутися до Європи. Тому Сі Цзіньпін використовуватиме слушний час, щоби більше узалежнити росію від Китаю. Ймовірно, за підсумками зустрічі ми почуємо про багато цікавих інвестиційних проєктів.

«Імператор Сі сьогодні має розпочати особистий огляд рогів, вимені та дупи тієї великої «корови», що мріє віддатися Піднебесній імперії. Справді, угода є дуже вигідною. «За кілька ящиків набоїв» Китай може отримати колосальні території, ліси, міста, моря та мільйони рабів. Останні перебувають у дикості та алкогольному делірії. Але є надія навчити їх лакувати палички для їжі та плести циновки. Звичайно, Сі вибрав ідеальний час для переговорів із путіним. Сьогодні кремлівський диктатор наляканий, опущений і готовий на все», — написав у своєму телеграм-каналі публіцист Олександр Невзоров.

Росіяни визнають залежність від Китаю

У росії звикли говорити про «велічіє», «скрєпи», «нас там нєт» і «СВО», але насправді, усі все знають, бачать і розуміють. І показово, що російські «воєнкори» раптово знайшли багато хорошого в тому, щоби бути васалом Китаю. На ватному телеграм-каналі «Комиссар Исчезает» так і пишуть: «васалом». Мовляв, чого гріха таїти.

Скрін телеграм

Паблік заявляє, що вигідно бути залежним від Китаю з двох причин. По-перше, Китай, мовляв, претендує на їхні ресурси, але «не на ідентичність». Мається на увазі стійке повір’я «ватників», що перегляд «Горбатої гори», неминуче змушує істинних росіян зійтися в нестримному гейському сексі. По-друге, вони бояться, що якби вони були частиною Заходу, то на них напав би Китай. Мовляв, ну ми ж напали на Україну. Ясно, що й те, й інше — просто виправдання зручної позиції «молодшого партнера» в яку всю росію завів путін та ідеологія рашизму, адже ніхто не нападатиме на ядерну державу.

«Зводячи докупи дві ці причини, я думаю, що Олександр Невський мав рацію, і нам зараз вигідніше Хан в Орді, ніж Папа й лицарі в нас на шиї», — підсумовує автор пабліку.

Раніше ми писали, що Білий дім звинуватив росію та Китай у підриві світового порядку. Крім того, ми писали, що Цзіньпін після візиту до путіна планує зателефонувати Зеленському.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.