Китайський мир: на чиїх умовах Пекін пропонує завершити війну в Україні?

Китайський мир: на чиїх умовах Пекін пропонує завершити війну в Україні?

Читать на русском

В мирному плані Китаю жодного разу не згадується слово “війна”, натомість є заклик зняти санкції з рф

Читать на русском
Китайський мир: на чиїх умовах Пекін пропонує завершити війну в Україні?
Попри всі старання Пекіну виглядати нейтральним в його “мирному плані” проглядається прибічність одній стороні - росії

В мирному плані Китаю жодного разу не згадується слово “війна”, натомість є заклик зняти санкції з рф

За розмитими формулюваннями миротворчих ініціатив Пекіну ховається не лише проросійська позиція, яку Піднебесна, хоча і неявно, але послідовно демонструвала протягом всього 2022 року. Є в цьому загадковому та суперечливому документі і докази того, що Україна перемагає. Інформатор разом з експертами з’ясовував, які ще підводні камені сховані під товщею китайської “магічній води”. 

В перекладі з китайської

“Перед тим, як цей документ був оприлюднений, я очікував два варіанти: або це буде “магічна вода” з якимись деталями, або щось конкретне і пов’язане із поставками зброї. Переважив перший сценарій. Тобто ми отримали “магічну воду” з 12 пунктів, ключовим з яких є вимога зняття з рф всіх санкцій, крім тих, що накладені Радбезом ООН”, – коментує Інформатору мирний китайський план експерт з міжнародного права Артур Харитонов, який очолює ГО “Ліберально-демократична ліга України”.

Другий важливий пункт, за його словами, – стосується того, що Китай виступає проти застосування ядерної зброї. Але одночасно закликає сторони припинити використання хімічної і біологічної зброї, визнаючи таким чином правдивість російських фейків про біолабораторії в Україні.

Третя ключова теза оформлена у фразу: “Суверенітет, незалежність і територіальна цілісність усіх країн повинні ефективно підтримуватися”.

За цей пункт можуть вхопитися китаєоптимісти, оскільки формально він читається на користь України. Бо згідно з міжнародним правом Крим, Донбас, Запорізька та Херсонська області є її територією. 

Водночас, зауважує Артур Харитонов, Китай ніколи не засуджував російську окупацію Криму. Також Китай ніколи не говорив про те, що окупований Донбас належить Україні. Цього жодного разу не звучало з вуст китайських дипломатів.

“Пекін визнає росію як державу, її суверенітет і територіальну цілісність. Постає питання: що саме Китай розуміє під терміном “територіальна цілісність” по відношенню до рф? Саме ту цілісність, яку має на увазі сама росія? Разом із захопленими раніше Кримом і Донбасом, а пізніше – і з Херсонською та Запорізькою областями, які згідно із нещодавніми змінами до конституції рф є частиною її території?”, – задається питанням Артур Харитонов. 

Сі Цзіньпін
Китай ніколи не заявляв, що окупований росією Донбас належить Україні. Тож відкритим залишається питання - про що Китай каже, коли згадує суверенітет та територіальну цілісність. Фото: japantimes

 

12 кроків до миру без згадування слова “війна”

Формулюючи підходи, які, на їхнє переконання, мають сприяти закінченню війни рф проти України, китайці жодного разу не згадують слово “війна”. Натомість використовують слова “конфлікт” і “українська криза”.

Сам же документ представлений у вигляді 12 принципів і має назву “Позиція Китаю щодо політичного врегулювання української кризи”:

  1. Повага до суверенітету всіх країн
  2. Відмова від “менталітету холодної війни”
  3. Припинення військових дій
  4. Відновлення мирних переговорів
  5. Вирішення гуманітарної кризи
  6. Захист цивільного населення та військовополонених
  7. Забезпечення безпеки атомних електростанцій
  8. Зменшення стратегічних ризиків
  9. Сприяння експорту зерна
  10. Припинення “односторонніх санкцій”
  11. Підтримка стабільності промислових ланцюгів і ланцюгів поставок
  12. Сприяння післявоєнній відбудові.

Попри всі старання Пекіну виглядати рівновіддаленим і нейтральним, як це належить справжньому миротворцю, в його “мирному плані” проглядається прибічність одній стороні. Що стосується пункту №1, то про дивний підхід китайців до суверенітету усіх країн ми вже відзначили. Але не менш цікавим є пункт №2 – про відмову від “менталітету холодної війни”.   

Чимало експертів побачили в ньому натяк на те, що безпеки в регіоні, на думку Китая, можна досягти лише за умови нерозширення будь-яких військових блоків. І це повністю вкладається в логіку домовленостей між путіним та Сі Цзіньпіном, яких вони досягли під час зустрічі на відкритті Олімпіади в Пекіні взимку 2022 року. “Згідно з ними уряд КНР офіційно виступив проти подальшого розширення НАТО, маючи на увазі вступ до безпекового альянсу України, Грузії та інших держав, а також проти посилення армій демократичних країн у Європі”, – говорить експерт з міжнародних відносин Артур Харитонов. 

Пункт №8 – про зменшення стратегічних ризиків – фактично розвиває диспозицію пункту №2. І це зрозуміло: не буде розширення НАТО – відпаде у рф необхідність “віддаляти кордони ворожого альянсу”.

А от пункти №9, 10 та 11 – це, по суті, мирні пункти “під власні інтереси”, вважає економіст Олексій Кущ.

Адже Китаю потрібна аграрна сировина з України, а також відновлення руху китайських товарів в Україну і транзитом через Україну. 

Пункт №12 – теж з розряду практично-прагматичних, оскільки натякає на можливу участь Китаю у проектах післявоєнної відбудови України.

Китай, вантажні перевезення, Україна
По обсягам вантажних перевезеннь з України Китай тримається серед лідерів з 2016 року - фото: trans.info

 

Мирні ініціативи Китаю як доказ успіху України 

В перший день повномасштабного російського вторгнення Пекін відмовився його таким називати. В МЗС КНР закликали всі сторони “виявити стриманість”, відзначивши, що “українське питання має дуже складне історичне підґрунтя”.

Під час голосування у Генасамблеї ООН за резолюцію на підтримку України 2 березня Китай утримався. Хоча в документі йшлося про підтримку територіальної цілісності та містився заклик до росії вивести війська.

У березні 2022 року в західних ЗМІ з'явилася інформація про те, що росія просить Китай про військову допомогу. У посольстві Китаю заявили, що ніколи про такі прохання не чули. За словами китайського посла в Україні, Китай є стратегічним партнером України та підтримуватиме її в економічному плані.

Тоді ж у березні війну в Україні прокоментував китайський лідер Сі Цзіньпін: він сказав, що “це зовсім не те, що хочеться бачити Китаю”. Але будь-якого засудження дій росії не послідувало, навпаки, в МЗС країни говорили про “непорушність дружби”.

Путін і Сі Цзіньпін
Напередодні вторгнення рф в Україну лідери росії та Китаю домовились про «дружбу без обмежень» 

У жовтні 2022 року Китай знову утримався під час голосування у Генасамблеї ООН – цього разу йшлося про резолюцію проти спроби анексії Донецької, Луганської, Херсонської та Запорізької областей.

А в листопаді проголосував проти резолюції щодо створення механізму компенсації Україні збитків, завданих внаслідок російського вторгнення.

Але претензія на статус нового полюса сили не давали спокою Піднебесній. І в Пекіні вирішили, що потужний геополітичний гравець повинен виявляти більш активну позицію щодо таких подій, як російсько-українська війна. Так народився китайський “мирний план”. 

Цей план, на думку директор Українського інституту майбутнього Віктора Андрусіва, став доказом успіхів України у війні. 

“Насправді, я думаю, що між китайцями і росіянами існувала змова. Скоріше за все неформально росіяни узгоджували свої плани захопити Україну з китайцями, які в свою чергу мали перейти до військового повернення Тайваня. Після цього дві країни з метою легалізації своїх захоплень мали оголосити новий світовий порядок і “обламати” Захід, що для них обох є ідеологічною метою”, – переконаний експерт.

Перемоги України на військовому та дипломатичному фронтах не могли не влинути на позицію китайського керівництва. Очевидність поразки рф зупинила військові амбіції Китаю. 

“Китай до війни в Україні визнавався Вашингтоном більшою загрозою, ніж росія. Про це і зараз продовжують говорити багато американських експертів. Тому західні політики чудово розуміють, що війна в Україні – це не тільки про перемогу над росією, а й стримування  китайських амбіцій. Зрештою, ситуація дійде до точки, в якій китайці будуть змушені або відступити, або отримати холодну війну, санкції та блокування. Я думаю, що вони відступлять і вирішать з’їсти росію, яка вже сьогодні лягає під них повністю. Все це станеться в цьому році”, – прогнозує Віктор Андрусів.

Щоправда, у китайської ідеї “просто перестати стріляти” є, на жаль, чимало прибічників серед інших країн. Пропозиція Пекіна може впасти там на благодатний ґрунт. І саме це – головна “китайська небезпека”, яка є зараз для України. 

З іншого боку, альянс Китаю з агресором змусить вибрати більш чітку позицію Індію, Японію, Тайвань та Південну Корею. Своєю проросійською позицією Пекін стимулює швидке створення військово-політичного альянсу цих держав, бо помічник агресора є небезпечним сусідом.

На Заході вже відреагували на миротворчі ініціативи Китаю. Заступниця держсекретаря США Вікторія Нуланд запевнила, що привітає Китай, якщо йому дійсно вдасться припинити війну.

“Якщо Сі Цзіньпін зможе вивести путіна та його армію з України, думаю, ми всі аплодуватимемо йому та вручимо нагороду”, – пообіцяла заступниця держсекретаря США.

Раніше Інформатор писав про те, що Генсек НАТО Столтенберг заявив про наміри Китаю постачати летальну зброю росії.

Також ми повідомляли про те, що в кремлі очікують на візит китайського лідера.

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.