Генасамблея ООН закликала рф вивести свої війська з України

Читать на русском

Резолюцію підтримала 141 держава, проти виступило 7

Читать на русском
Генасамблея ООН закликала рф вивести свої війська з України
Фото із відкритих джерел

Резолюцію підтримала 141 держава, проти виступило 7

23 лютого Генасамблея ООН підтримала запропоновану Україною резолюцію, яка закликає рф «негайно, повністю і беззастережно вивести всі свої збройні сили з території України в межах її міжнародно визнаних кордонів». 

Про це повідомляє «Європейська правда». 

Документ підтримала 141 держава-член ООН. Проти виступили 7: Росія, Білорусь, Північна Корея, Сирія, Еритрея, Малі, Нікарагуа. Ще 39 країн утрималися, зокрема це Іран, Казахстан і Китай.

"Ми маємо мирний план прямо перед нами – це Хартія ООН. Її принципи дуже прості: рівність суверенітетів, територіальна цілісність і невикористання сили. Тому шлях до миру також дуже чіткий: росія має вивести свої війська з України, росія має припинити бомбардування, росія має повернутися до Хартії ООН", — заявила німецька міністерка закордонних справ Анналена Бербок.

Чому це рішення важливе для України? 

Українська сторона запропонувала проєкт резолюції ще восени 2022 року. Так звана "формула миру" складається з десяти пунктів, що можуть завершити повномасштабне російське вторгнення в Україні. 

"Ця агресивна російська війна закінчилася справедливо й на основі Статуту ООН і міжнародного права, а не "абияк", — заявляв президент України Володмири Зеленський під час саміту Великої двадцятки у листопаді 2022 року, де й була представлена формула. 

Пункти мирного плану

1. Ядерний шантаж: виведення росіян з території Запорізької АЕС, передача станції під контроль МАГАТЕ та відновлення підключення ЗАЕС до української енергомережі.

"Росія може вже завтра розпочати демілітаризацію Запорізької АЕС, якщо справді готова відновити порушену нею радіаційну безпеку. Те саме стосується божевільних погроз ядерною зброєю, до яких вдаються російські посадовці", - зауважив український лідер на засіданні G20.

2. "Зернова угода": має бути постійною і здійснюватися незалежно від подальшого розвитку війни.

"Також Україна прагне розширити її на порти Миколаєва та "Ольвія", що забезпечить нарощення експорту зерна на додаткові мільйони тонн щомісяця", поділився планами Зеленський.

3. Енергетична безпека: Україна має отримати системи ППО, запровадити обмеження цін на російські енергоресурси, щоб "експорт не був вищим за собівартість" та направити експертів ООН на українські енергооб'єкти, аби дослідити обсяг завданої шкоди.

"Енергетичний терор рф хоче завадити Україн експортувати електрику сусіднім країнам", - вважає український лідер.

4. Звільнення всіх полонених і депортованих: формула "всіх на всіх". Зокрема йдеться про ймовірну депортацію 738 тисяч неповнолітніх. 

5. Відновлення територіальної цілісності України: росія повинна погодитися з міжнародно визнаними кордонами. 

6. Виведення російських військ і припинення бойових дій: включно з Донбасом та Кримом. 

7. Створення трибуналу для злочинів рф: всі збитки мають бути повністю відшкодовані рахунком російських активів.

 "Забезпечити відповідальність за найтяжчі злочини за міжнародним правом, скоєні на території України, шляхом проведення належних, справедливих і незалежних розслідувань і судового переслідування на національному або міжнародному рівні", — йдеться в резолюції.

8. Відшкодувати збитки за екоцид - масове знищення рослинного та тваринного світу.

"Внаслідок війни мільйони гектарів лісу спалено обстрілами, майже 200 тисяч гектарів землі забруднено мінами й снарядами, десятки вугільних шахт затоплено, а тисячі гектарів ґрунту забруднено шкідливими речовинами", — розповів Зеленський. 

9. Недопущення ескалації. Йдеться про гарантії безпеки викладені в "Київському безпековому договорі", який представив Офіс президента у вересні 2022 року у співпраці з ексгенсеком НАТО Андерсом Фогом Расмуссеном. Серед безпекових рекомендацій - превентивні військові, фінансові, інфраструктурні, технічні та інформаційні заходи з уникнення нової агресії, а також невідкладні дії країн-гарантів у разі нових загроз суверенітету і територіальній цілісності держави, які діятимуть до приєднання України до НАТО. 

10. Фіксація закінчення війни: підпис відповідного договору з "співтворцями миру" — Євросоюзом, США, Канадою, Японією, Туреччиною та Великобританією. 

"Не варто пропонувати Україні компроміси із совістю, суверенітетом, територією та незалежністю. Ми поважаємо правила, і ми - люди слова. Україна завжди була лідером миротворчих зусиль, і світ це бачив. І якщо Росія каже, що нібито хоче закінчити цю війну, хай доведе це діями", - наголосив Зеленський.

Натомість у Москві заявили, що поки не готові до таких умов. Водночас Білорусь намагалася "розмити резолюцію" своїми правками, які під час останнього засідання Генасамблея ООН були відхилені. У першому зауваженні йшлося про засудження заяв іноземних лідерів щодо "Мінських угод", а в іншій - заклик припинити військову допомогу Україні.

Нагадаємо, раніше очільник Офісу Президента Андрій Єрмак розповів британському тижневику The Economist, що потрібно зробити для завершення війни.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут

 

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.