Українці хотіли більшого, росіяни шоковані, Зеленський і Байден сміються: підсумки саміту НАТО

Читать на русском

В українського суспільства були завищені очікування до саміту у Вільнюсі, але причин впадати в депресію нема

Читать на русском
Саміт НАТО у Вільнюсі
На липневому саміті світ був на нашому боці

В українського суспільства були завищені очікування до саміту у Вільнюсі, але причин впадати в депресію нема

Саміт у Вільнюсі продемонстрував, що обережний Захід не має наміру ризикувати, даючи Києву тверді гарантії на членство. Натомість Україні обіцяють повернутися до розгляду питання, коли вона «виконає всі вимоги», скасовували ПДЧ та анонсували серйозну підтримку грошима та озброєнням. Країни G7 уклали угоду, яка передбачає довготривалі гарантії безпеки. А росія отримає обіцянки бази Альянсу під своїм кордоном, перетворення Балтики на внутрішнє море НАТО, та озброєного до зубів ворога.

Остання надія рашистів жевріє

Є версія, що емблемою НАТО є зірка Арктур — найяскравіша зоря сузір’я Волопаса, яка, як вважають, є символом досягнення миру через єдність та дружбу. Саме тому її обрали засновники: хотіли вказувати шлях країнам-членам.

Нажаль, одним із головних висновків із саміту Альянсу у Вільнюсі є очевидний розкол між позицією Східного флангу НАТО та Західними країнами. Зрештою, не новина, що чим далі держава від росії, тим більш вона схильна загравати з кремлем. Саме так можна розцінювати підсумкове комюніке, у якому Україні обіцяють, що вона «стане членом НАТО», але не говорять, коли це станеться. Визначення «коли будуть виконані всі умови» та «коли всі держави погодяться» надто розпливчате.

НАТО саміт
Позиція країни Західної Європи та США переважила позицію Східного флангу НАТО. Фото: LRT

«Тобто, коли будуть виконані умови? Що за умови? Ким вони мають бути сформульовані? Які вони? Тобто тут у нас взагалі принципово різні позиції. Їхня позиція — що є якісь умови, які треба виконати. Будемо працювати із союзниками для того, щоб воно все не завмерло на місці, а ми рухалися вперед», — заявив Дмитро Кулеба.

По факту це означає, що є місце для торгу з росією щодо позаблоковості України, місце для маневру. А так імперії не руйнують, потрібна безкомпромісність, потрібно спалювати кораблі, як робив це конкістадор Кортес, коли йшов підкоряти Імперію сонця. Важко не погодитися з оцінкою президента Володимира Зеленського, який заявив, що така позиція — прояв слабкості.

«Ні, НАТО не робить ставку на безстроковий конфлікт із росією. Якби Україну прийняли до Альянсу, це означало б, що конфлікт може закінчитися лише двома варіантами: або розгромом і капітуляцією України, або розгромом і капітуляцією росії, оскільки для росії відрізався б варіант, за якого будь-які проміжні компромісні сценарії можливі. Тепер чисто теоретично можливі якісь компромісні сценарії, які поки не проглядаються, але юридично для них залишається можливість», — з’явилася надія в Георгія Бовта, головного редактора журналу «Русский мир.ru».

Однак, не можна вважати саміт у Вільнюсі програшем. Хай там як, якщо подивитися пропагандистські канали, можна побачити, що й Володимир Соловйов, й Олга Скабєєва, і Маргарита Симоньян — вони всі пригнічені.

«Агресивний блок НАТО»

США, Німеччина та деякі інші країни, заявляють, що причиною такого кволого рішення є небажання «втягувати НАТО у війну», але це лукавство. Війська Альянсу навряд чи підуть воювати за нас, адже ніхто не прийме Україну до закінчення війни — це очевидно. Більш того, союзники почекають, поки не залишиться сумнівів, що мир більш-менш стійкий.

Нам би хотілося інакше, але їх важко засуджувати за це: зрештою, «агресивний блок НАТО» створювався для того, аби не допустити війни, а не для того, щоб визволяти Україну. Визволяти нашу країну будемо ми. А вони стоятимуть у стороні, подаватимуть набої, зброю, прихистять жінок і дітей, підтримають копійкою — і це немало.

Групове фото
НАТО створювали для того, щоб уникнути війни. Фото: LRT

Навряд чи це якось вплинуло на прийняття рішень, але президент США Джо Байден отримав бонус: він особисто виграв, демонструючи виборцям, що здатний протистояти тому натиску, який влаштували Польща, Литва, Латвія, Естонія та інші країни Північної та Східної Європи. Він, разом із канцлером Німеччини Олафом Шольцом і деякими іншими політиками «старої Європи» витримав тиск Зеленського та президента Литви Гітаніса Науседи, які, навіть, організували мітинг на підтримку трансатлантичній інтеграції України прямо в центрі Вільнюса. Вони так недипломатично висловлювали свою думку, що навіть зазвичай приязного до України Бена Воллеса це роздратувало: він зауважив, що «ми не Amazon». Для Байдена, якого республіканці звинувачують у тому, що він легко піддається впливу Зеленського, його тверда позиція стане доказом зворотнього.

Завищені очікування

В український соцмережах панує «зрада»: Україну не прийняли до НАТО у Вільнюсі й не дали чітких гарантій вступу. Зеленський на зустрічі з Байденом спершу виглядав так, ніби отримав особисту поразку, зрештою, ситуацію розрядив жарт американського президента.

На цьому тлі варто згадати, які очікування озвучували українські владці. Голова Офісу президента Андрій Єрмак казав, що було б непогано отримати запрошення «з відкритою датою». А от його заступник Михайло Подоляк хотів ще більше конкретики.

«Чого ми чекаємо від саміту НАТО? Лідери Альянсу у Вільнюсі мають чітко та твердо засвідчити: жодної альтернативи членству України в НАТО не існує. Українці в НАТО — це наріжний камінь безпеки Європи. Україна обов‘язково стане членом Альянсу без жодних «але» та бюрократичних зволікань», — заявляв він.

Озвучена Столтенбергом позиція, що «Україна буде в НАТО» — явно не та конкретика, якої хотілося б. Але слова Подоляка напередодні саміту можна розглядати, як елемент торгу. Зрештою, очільник українського ГУР Кирило Буданов одразу казав, що не варто розраховувати на щось грандіозне, але і «зрадоньки», казав він, не буде.

Байден, Макрон та Зеленський
Ми хотіли більшого, але й те що є — це дуже добре. Фото: CNBC

Подібне говорили іноземні політики, як, до прикладу, президент Латвії Едгар Рінкевичс колишня президентка Литви Даля Грібуаскайте, подібне казав Шольц і Байден. Тож українці піддалися самонавіюванню, переконанню, що повинно трапитися диво. Очікування були завищеними, сталося так, як мало бути. Більш того, це один із кращих можливих варіантів.

Погані новини закінчилися

Україна здобула на саміті суттєву перемогу — шлях до НАТО буде без Плану дій щодо членства. І це не лише приємно, бо є визнанням того, наскільки ми зросли як військова міць, але й суттєво скоротить час входження до Альянсу. Експерти вважали, що цього буде важко досягти, зважаючи на позицію того ж Байдена, який заявляв напередодні, що він цього не дозволить.

Ми створили Раду Україна-НАТО, це теж крок уперед. Хоча, як говорив очільник РНБО Олексій Данілов, «Україні потрібно зробити велику домашню роботу». Потрібно провести системні реформи та, що головне, довести їх до кінця. Попри всі нарікання, що корупція є скрізь, і в США, і в ЄС, масштаби з українськими не до порівняння. Демократичні реформи потрібно проводити: ні Байден, ні ми не зацікавлені в тому, аби мати справу зі ще одним Орбаном.

Зеленський і Столтенберг
Україна отримала нові механізми взаємодії з Альянсом. Фото: 15 min

А щоби «підсолодити пігулку» вже в перший день саміту Німеччина заявила про допомогу на орієнтовно на 700 млн євро: дві установки Patriot, 25 танків Leopard 1 A5, 40 бронемашин піхоти Marder, та 20 тисяч артилерійських боєприпасів.

Президент Франції Емануель Макрон оголосив про передачу 50 ракет великої дальності SCALP. Що цікаво, це аналог британської крилатої ракети «Storm Shadow», від якого росіяни «у захваті», але є суттєві відмінності: SCALP, на відміну від Storm Shadow, не пристосовані до використання з радянськими літаками МіГ-29, навіть із натівською модернізацією. Для SCALP потрібні західні літаки, що звучить інтригуюче, особливо якщо взяти до уваги чутки про навчання українських пілотів на Mirage 2000-C.

Міраж 2000
Ракети SCALP пристосовані до літаків НАТО, як Mirage 2000. Фото: Dussault Aviation

Велика Британія має надати 65 мільйонів доларів на ремонт обладнання та створення реабілітаційного центру для військових. А ще будуть тисячі додаткових боєприпасів до танків Challenger 2, понад 70 бойових машин і транспорт для матеріально-технічного забезпечення.

Канада пообіцяла виділити додаткову бронетехніку. Далека Японія пообіцяла 50 мільйонів доларів на протидронову боротьбу. Австралія передає ще 30 бронемашин Bushmaster. Норвегія повідомила, що збільшила фонд допомоги Україні до майже 1 млрд доларів. Кошти підуть як на військову, так і на матеріальну підтримку. Створено коаліцію F-16, куди увійшло 11 країн, а Нідерланди заявили, що вже в серпні пілоти розпочнуть навчання. Навчання пілотів обіцяли розпочати також США. Радник президента з питань національної безпеки Джейк Салліван заявив, що передаватимуть літаки союзники в Європі. Перші машини надійдуть, ймовірно, у 2024 році.

«Зустріч щонайменше вдвічі довша, ніж планувалося, і саме така змістовна, як потрібно. Якби протокол не зупинив зустріч, ми говорили б іще довше. Усі теми: тривала підтримка, зброя, політика, НАТО. Чітко бачимо, як завершити цю війну нашою спільною перемогою», — сказав Зеленський про зустріч із Байденом, але подробиць не розголошував.

Великими досягненнями саміту стали домовленості про гарантії безпеки між провідними економіками Заходу та Україною. Йдеться про G7 — Німеччину, Францію, Великобританію, США, Японію, Канаду та Італію. Домовленості передбачають постачання передового озброєння, у тому числі для авіації та флоту, навчання особового складу, фінансову підтримку України. І все це має відбуватися на довготривалій основі, без огляду на зміну владного режиму в країнах, які це гарантують. Тобто перемога, скажімо, Дональда Трампа на виборах у 2024 році мало що змінить. Докладні домовленості підпишуть після узгодження.

Велика сімка
G7 надало Україні гарантії  довготривалої підтримки. Фото: Verslo Zinios

У бункері оцінили сьогоднішній день. Десь під кремлем волають, що це «загроза для росії» та «зазіхання» на її безпеку. Речник путіна Дмитро Пєсков висловив офіційне обурення через довгострокові гарантії безпеки.

«Сторож ведмедиці»

Символічно, але слово «Арктур» — зірочка НАТО — означає в перекладі з грецької «Сторож ведмедиці». Неясно, чи це придумали спеціально, але саме ведмідь є символом росії. І початково це був не добрий олімпійський ведмедик чи благородна могутня тварина: цей образ російська пропаганда придумала пізніше. Коли він з’явився на агітаційних плакатах Троїстого союзу, це була кровожерна, жорстока, жадібна, нахабна звірина, втілення грубої сили. Тобто, нічого не змінилося.

Тема агресії росії та суперництво з Китаєм стали центральними для обговорення на Саміті. Якщо з Пекіном були обережними, хоч і вели перемовини про протидію його експансії із союзниками в Тихоокеанському регіоні, то по рф «проїхалися» як слід.

Гітанас Науседа
Науседа закликає розмістити бази НАТО по периметру рф. Фото: VE

Президент Литви Гітанас Науседа закликав розмістити бази Альянсу поблизу кордонів рф. Вперше за три десятиліття НАТО прийняло стратегію протистояння російській загрозі. Туреччина заявила, що якнайшвидше ратифікує входження Швеції до блоку на сесії парламенту. Якщо Осло врешті стане членом НАТО, це означає, що на випадок ускладнення стосунків, у росії залишиться вільний вихід до океану лише через тихоокеанські порти, які замерзають взимку. Калінінград тепер дуже легко «відрізати» від рф. У кремлі це усвідомлюють і знову почали розхитувати ідею про «ісламофобію» у Швеції, але, здається, президент Ердоган впорається із цим викликом.

Та найбільшим ударом, звісно, є допомога Україні. У кремлі мало не оголосили війну НАТО, але вчасно спохватилися.

«Військову допомогу київському режиму збільшили. Усім, що можливо: ракетами, касетними зарядами, літаками. Нічого іншого очманілий Захід придумати й не міг. Передбачуваність найвищого рівня, до ідіотизму. За фактом — глухий кут. Третя світова дедалі ближче», — жаліється в телеграмі офіційно заступник голови радбезу рф, а фактично «озвучувач думок» путіна, Дмитро Медведєв.

Флот Швеції
Флот Швеції разом з іншими силами НАТО без проблем блокує Калінінград. Фото: Naval News

Ми також писали про те, що з’явився повний текст угоди з G7. А ще ми говорили, що сказав президент Зеленський щодо обміну територіями після зустрічі з Байденом.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.