Країни G7 узгодили про гарантії безпеки для України: що туди увійде

Читать на русском

Financial Times наводить деталі заяви з гарантій безпеки для України від G7

Читать на русском
Прапори країн Великої сімки та України
Країни G7 погодили гарантії щодо безпеки України, колаж "Інформатор"

Financial Times наводить деталі заяви з гарантій безпеки для України від G7

Країни "Великої сімки" (G7), як і анонсувалося, домовилися про надання Україні довгострокових гарантій безпеки. За повідомленням видання Financial Times, домовленості включають кілька важливих аспектів, які сприятимуть зміцненню обороноздатності країни.

Як пише FT, серед зобов'язань, на які погодилися країни G7, постачання передової військової техніки для суші, повітря та моря, а також підготовка українських військових. Крім того, передбачено обмін розвідувальними даними та допомогу в кіберзахисті.

Україну зобов'язали провести реформи, зокрема в судовій системі та контролі над збройними силами, що сприятиме покращенню управління в цих сферах. G7 обіцяє нашій країні з цим допомогти.

Домовленості передбачають посилення постачання зброї та допомоги Україні в довгостроковій перспективі. Крім того, вони спрямовані на створення конкретного шляху для вступу України до НАТО. У домовленостях міститься зобов'язання "направити запрошення" нашій країні щодо членства в Альянсі. Зазначається, що його направлять тоді, коли союзники погодяться, а відповідні умови будуть виконані.

В рамках угоди, країни G7 також планують розширити тренування і військові навчання, а також сприяти розвитку української промисловості. Країнам, які не є членами "Великої сімки", міжнародний клуб урядів семи країн світу, пропонує узгодити власні зобов'язання в галузі безпеки безпосередньо з Україною.

За словами старшого директора з питань Європи в Раді національної безпеки США Аманди Слоут, ці гарантії безпеки допоможуть Україні збудувати сильну армію, яка матиме можливість ефективно захистити країну та стримати можливу агресію у майбутньому.

У Офісі президента України також повідомили деталі гарантій безпеки. Голова ОП України Андрій Єрмак заявив, що "Велика сімка" погодила декларацію щодо цього.

За його словами, сама декларація є рамковим загальним документом. Ключовою її тезою "є підтвердження того факту, що безпека України є складовою безпеки Євроатлантичного регіону".

"Цю тезу підкріплює згадка про майбутнє членство України в НАТО", - написав він.

Гарантії безпеки передбачають комплекс заходів, що забезпечують безпеку України та упередження подальшої агресії. Єрмак додав, що країни-гаранти домовилися підтримувати стабільність української економіки та енергетики, надаватимуть технічну й фінансову допомогу, пише Єрмак.

Також було погоджено заходи в разі нової агресії, що передбачають негайні консультації для забезпечення необхідного захисту України в найкоротші терміни. Їх принципи закладені в концепції Kyiv Security Compact групи Расмуссена-Єрмака, додав він.

Країни погодили й підтримку у притягненні рф до відповідальності за агресію та прийняття економічних та юридичних заходів, спрямованих на покарання росії та збільшення її витрат на війну. Це включає подальше посилення санкційного тиску, заморожування активів, створення механізмів стягнення репарацій та судове переслідування винних згідно з міжнародним правом. Ще однією домовленістю є підтримка демократичного розвитку України.

Гарантії безпеки є відкритим документом, до якого можуть долучитися інші країни, які не належать до G7. Декларація є першим кроком у встановленні "парасольки" гарантій безпеки.

Важливо досягти перемоги у війні та підписати гарантії безпеки для України до саміту НАТО у Вашингтоні 2024 року. Ці гарантії будуть діяти до моменту вступу в Альянс, додав Єрмак.

Реакція Кремля на гарантії безпеки для України

Представник Кремля Дмитро Пєсков висловив обурення щодо довгострокових гарантій безпеки. За повідомленнями російських ЗМІ, він заявив, що Кремль розглядає ці гарантії як загрозу для росії та зазіхання на її безпеку.

Пєсков наголосив, що надання гарантій безпеки Україні ігнорує міжнародний принцип неподільності безпеки. Він стверджує, що такі дії країн G7 становитимуть загрозу для рф.

Речник Кремля також попередив про можливі негативні наслідки як коротко-, так і довгострокові від таких гарантій. Він виразив сподівання, що деякі політики в Європі, які мають проросійську позицію, виступлять проти цих гарантій.

Нагадаємо, сьогодні у Вільнюсі проходить другий день саміту НАТО. Володимир Зеленський теж там присутній. Він спочатку поділився очікуваннями щодо саміту, а згодом виступив на пресконференції з генсеком Альянсу.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте у нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал Viber можна тут. 

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.