Захід пройшов довгий шлях у боротьбі з корупцією, але цю проблему не вдається викорінити остаточно
Корупція є проблемою для багатьох країн, у тому числі й у ЄС та США. Завдяки старанно вибудованій системі стримувань та противаг масштаби зловживань посадовців в розвинених державах значно менші, аніж в країнах, що розвиваються, однак час-від-часу трапляються гучні справи. У Сполучених Штатах, до того ж існує ряд узаконених норм та практик, які сприймаються неоднозначно і мають ознаки корупційних. Проте найбільшою внутрішньою небезпекою для демократій є зростання популізму, який поглиблює корупційні загрози
Коли українці говорять про найбільші виклики для нашої країні в найближчому майбутньому, то на першому місці, згідно з опитуваннями, стоїть закінчення війни, а от на другому, навіть не відновлення економіки, а боротьба з корупцією. Ми, зазвичай, вважаємо, що Захід давно її позбувся і там вона трапляється лише іноді. Насправді 68% громадян ЄС вважають, що корупція все ще поширена в їхніх країнах.
У 2022 році поліція заарештувала віцепрезидентку Європейського парламенту Єву Кайлі та ще одного депутата, за звинуваченням у корупції. Загалом у цій справі здійснили вісім арештів. Як повідомляють ЗМІ, Катар купив їх, аби вони сприяли проведенню чемпіонату світу в цій країні Перської затоки, яка має проблеми з дотриманням прав людини. За повідомленням ЗМІ, в будинку Кайлі в Брюсселі виявили "кілька мішків, наповнених банкнотами". Поліція знайшла сотні тисяч євро у валізі її батька. Загалом поліція виявила в підозрюваних 1,5 мільйона євро готівки. Пізніше встановили також причетність до злочину уряду Марокко, який оплачував готелі та мандрівки для корупціонерів. Це найгучніший корупційний скандал в керівних органах ЄС.
Ситуація в Європі неоднорідна, рівень корумпованості країн суттєво відрізняється. Найкраща ситуація в Данії та Фінляндії, де її практично нема, найгірша — в Болгарії та Угорщині. При тому ситуація в Угорщині постійно погіршується. Уряд прем’єра Віктора Орбана публічно звинувачують в корумпованості, “кумівстві” та “кришуванні” провладних бізнесменів, але завдяки популізму, контролю над ЗМІ та судами він успішно панує в країни вже понад десятиліття.
Є гучні випадки корумпованості еліт, які очевидні, але не доведені. Хрестоматійним є приклад колишнього канцлера ФРН і великого друга путіна Герхарда Шредера, який після відставки пішов на роботу у російську держкомпанію “Газпром” з зарплатнею 250 тисяч євро. Росія використовує зв’язки ексканцлера у владних колах, тому за часів Шредера Німеччина стала цілковито залежною від газу рф. Термін “шредеризація” міцно увійшов в лексикон європейців, однак ексканцлер неодноразово подавав у суд на ЗМІ, які звинувачували його у корупції й вигравав справи.
У Сполучених Штатах розквіт корупції припав на кінець ХІХ століття. Тоді розголосу набув скандал "Credit Mobilier". Нечисті на руку чиновники у змові з підприємцями вирішили нажитися на будівництві Трансконтинентальної залізниці. Вони створили компанію "Credit Mobilier", яка мала займатися будівництвом. У “кращих традиціях” української корупції, держава оплачувала контракти з ділками за завищеними цінами, а натомість чиновники отримували “відкати”. Загалом вони вкрали майже половину від усього бюджету проєкту.
Через тиск громадськості та завдяки реформам початку ХХ століття, корупція в США пішла на спад. Однак ще 1970-х роках ФБР провело спецоперацію під кодовою назвою Abscam, щоб викрити корупцію в Конгресі. В результаті сім членів Конгресу були засуджені за хабарництво. А у 2009 році у Нью-Джерсі ФБР викрило корупційну схему, якій були залучені мери міст, два конгресмени та кілька релігійних діячів, тоді арештували 44 людини. Всі, крім одного, були демократами. Корупціонери вимагали хабарі за дозволи на будівництво, займалися контрабандою та, навіть, "кришували" торгівлю людськими органами на чорному ринку.
Торік Сполучені Штати займали двадцять сьоме місце в списку країн за рівнем корупції згідно з Індексом сприйняття корупції. При тому ситуація погіршилася, оскільки в 2016 році Америка займала 18 місце в рейтингу. Тепер США переганяють у рейтингу несприйняття корупції Бутан та Арабські Емірати.Окремі штати в Америці мають репутацією більш корумпованих, до таких належать Луїзіана, Іллінойс і Теннессі.
Навіть на початках існування Сполучених Штатів ніхто не носив гроші валізами, натомість, як у скандалі "Credit Mobilier", чиновникам пропонували різні пільгові кредити та акції компанії за великими знижками. Корупція набуває складних форм зловживання службовим становищем на користь своїм особистим інтересам і виявити це явище непросто. За українськими реаліями часто злочини американських чиновників, які отримують розголос, задаються дитячими пустощами — їм треба брати уроки в екссудді Миколи Чауса.
До прикладу, зловживання коштами передвиборчої кампанії, що є корупційним злочином, визнав конгресмен Дункан Хантер. Він та його дружина використовували кошти передвиборчого фонду для оплати відпочинку на природі, послуг стоматолога, манікюрного салону, а також на готель в Італії. Конгресмен Кріс Коллінз визнав себе винним у торгівлі інсайдерською інформацією. Він поділився даними про австралійську фармацевтичну фірму зі своїм сином, аби той міг використати інформацію, купуючи її акції на фінансовій біржі.
Дональда Трампа теж звинувачують у використанні коштів виборчого фонду, аби заплатити за мовчання порноакторці. А Хантера Байдена, сина діючого президента, підозрюють у зловживанні службовим становищем його батька, коли він був віцепрезидентом в уряді Обами.
Часто практики, які в США вважаються нормою, викликають здивування в Україні та світі. Загальноприйнятним фактом є те, що прокурори та судді, які отримали посади за часів того чи іншого президента використовують своє становище, аби сприяти своїм “благодійникам”. Справу Хантера Байдена веде прокурор Девід Вайс, який завдячує місцем Трампу. Натомість республіканці звинувачують у спробі допомогти Байдену-молодшому уникнути відповідальності ціле Міністерство юстиції.
"Ого! Корумповане Міністерство юстиції Байдена щойно зняло сотні років кримінальної відповідальності, виписавши Хантеру Байдену звичайний штраф за порушення правил дорожнього руху. Наша система ЗЛАМАНА!", — написав Трамп у своїй соцмережі.
В США лобізм вважається законною діяльністю. Є цілі компанії, які займаються таким бізнесом. Вони, за певну суму, домовляються з впливовими політиками, аби просувати інтереси зацікавлених осіб, корпорацій, асоціацій, Україна теж наймала лобістів. Політикам вони пропонують натомість свою підтримку на виборах. Інколи їхня діяльність відверто корупційна. Лобісти Джек Абрамов і його партнер Майкл Скенлон лобіювали інтереси індіанських племен, які відкривали гральні бізнеси. Їхні гонорари перевищували 85 мільйонів доларів. Зрештою їх звинуватили у незаконній роздачі подарунків і пожертвувань на кампанію законодавцям в обмін на підтримку потрібних законів. Абрамов та Скенон отримали за це кілька років ув'язнення.
Ще одною суперечливою нормою в законодавстві США є президентське помилування. Трамп широко цим зловживав аби витягти з буцигарні своїх поплічників, однопартійців та спонсорів. Він помилував свого колишнього радника з національної безпеки Майкла Флінна. Флінн був засуджений за брехню про свої контакти з російським посольством. Пробачили всі провини ексголові виборчого штабу Трампа Полу Манафорту. Він сидів за різні махінації та тиск на свідків у справі про втручання росії у президентські вибори. Помилував експрезидент свого свата, Чарльза Кушнера, якого засудили за шахрайство під час виборів та свого давнього друга Роджера Стоуна, той сидів за брехню під присягою, аби допомогти Трампу. Засуджений за корупцію конгресмен-республіканець Дункан Хантер та його дружина теж отримали помилування.
Трамп, очевидно, роздавав помилування не лише союзникам, але також якщо поділяв у чомусь погляди засуджених. Він наказав відпустити на волю двох прикордонників, які застрелили беззбройного мексиканського нелегала, а потім ховали його труп. Міжнародного розголосу набуло помилування чотирьох бойовиків приватної військової компанії Blackwater. У 2007 році в Іраці вони вчинили вбивство 14 цивільних, а ще 17 отримали поранення. Один з них казав, що це була помста за теракт 11 вересня 2001. Через це ООН звинуватила експрезидента в порушенні зобов'язань з міжнародного права.
Більш того, зараз експрезидента судять за низкою звинувачень, серед яких є й державна зрада. Якщо його провину буде доведено і його ув’язнять, Трамп може помилувати самого себе, якщо зуміє виграти вибори.
Демократичні уряди виникли в на Заході, як реакція суспільства на нездатність монархій ефективно керувати в державі. Корупція в Британській імперії, як вважається, була однією з причин війни за незалежність Сполучених Штатів. Демократія виявилася стійкішою до протидії зловживанням владою, адже вона заснована на розподілі повноважень, яке краще забезпечує підзвітність чиновників. Це саме тому Данія на першому місці в рейтингу сприйняття корупції, а Північна Корея, в якій, нібито, регулярно розстрілюють корупціонерів, на останньому.
Але демократія вразлива до популізму. Приклади Орбана в Угорщині (прийшов до влади в 2010 році), Трампа в США (2017 по 2020 роки), та, зрештою, путіна в росії, наочно демонструють, що прихід до влади авторитарних популістів означає для країни неминуче падіння демократії. За любов до своїх лідерів громадяни цих країн розплачуються втратою громадянських свобод, знищенням верховенства права та зростанням корупції. Правило “не сотвори собі кумира” працює і тут.
Раніше ми писали про те, що росія використовує корупцію як гібридну зброю. А ще ми розповідали, що французькі поліцейські провели обшуки в штаб-квартирі організаційного комітету Олімпіади-2024 через підозру в причетності до корупції.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.