У МОН пояснили, чи буде Литва забороняти безплатне навчання українських студентів

Литва готова не тільки продовжувати теперішню підтримку, а й створювати нові можливості для допомоги українським здобувачам освіти

Литва
Україна попросила зберегти всі теперішні програми підтримки для українських студентів у Литві

Литва продовжить підтримувати українських студентів та учнів, які здобувають освіту в країні. Для них залишаються ті самі умови, що й були до скандалу з Міністерством освіти. Наразі в литовських вишах навчається тисяча студентів з України.

Про це повідомила пресслужба Міносвіти України. Зазначається, що напередодні міністр освіти і науки України Оксен Лісовий обговорив з литовськими колегами умови продовження підтримки українських студентів і подальше напрацювання спільних рішень. Лісовий підкреслив, що допоки через розв'язану РФ війну існують загрози життю людей та труднощі з енергетикою, Україна потребуватиме допомоги партнерів.

"Ми просимо міжнародних партнерів зберегти всі теперішні програми підтримки як для тих українських учнів і студентів, які вже перебувають у Литві, так і для можливих новоприбулих в майбутньому", - зазначив Лісовий.

Своєю чергою міністерка освіти, науки та спорту Литви Радвіле Моркунайте-Мікуленене наголосила, що її країна залишається відданою підтримці України. Тому:

  • для українських студентів, які зараз навчаються в литовських ЗВО, залишаються ті ж умови навчання і підтримки до завершення їхнього навчання;
  • українським учням, які зараз навчаються в литовських школах, надається можливість вступати в ЗВО Литви на рівних умовах з литовськими учнями. Водночас для українських вступників не потрібно складати іспит з литовської мови;
  • для українських учнів, які перебувають у Литві, але продовжують вчитися дистанційно в українських школах і не навчаються в литовській системі освіти, а також для студентів магістратури існують спеціальні стипендії іноземним громадянам для вступу в литовські ЗВО.

Міністри домовились продовжувати пошук можливостей для збільшення кількості таких стипендій, а також пріоритезацію для вступників з України. Наразі в литовських вишах навчається тисяча студентів з України. Водночас Литва готова не тільки продовжувати теперішню підтримку, а й створювати нові можливості для допомоги українським здобувачам освіти.

"Важливо, що відтепер українські вступники, які закінчили литовські школи, мають змогу вступити практично на рівних умовах з литовцями, але без обовʼязкового складання іспиту з литовської мови. І це створює додаткові можливості для українських студентів у Литві. Тепер вони мають змогу не просто вступати за квотами, кількість яких обмежена, а вступати на місця за загальним конкурсом, яких у рази більше. Тим паче, що ЗВО Литви мають чи не найбільшу кількість англомовних бакалаврських програм в Європі. Литовська сторона знайшла спосіб, як нашим студентам зробити ліпші можливості для здобуття вищої освіти, і ми вдячні за такі кроки", - заявив заступник міністра освіти і науки України Михайло Винницький.

Скандал зі скасування безплатного навчання українських студентів у Литві

15 липня видання LRT заявило, що Литва продовжить компенсувати плату за навчання українських студентів, прийнятих до вищих навчальних закладів країни, які прибули до країни після початку російського вторгнення у 2022 році. Утім уряд країни більше не надаватиме цю послугу новоприбулим українцям.

У литовському міністерстві освіти заявили, що це було бажанням української сторони. Нібито в Україні є вищі навчальні заклади, наразі нема потреби переводити навчання кудись.

Нагадаємо, з 2022 Литва дозволила українцям, які вимушено переїхали від війни, навчатися у своїх ЗВО безкоштовно, - Вільнюс оплачує 60% вартості навчання для українських студентів в університетах Литви, решту суми покривають ЗВО Литви. У 2023 році Литва виділила 4,6 млн євро на фінансування навчання понад 1 000 українців. У 2024 році Литва продовжить компенсування вартості навчання українським студентам, які вже вступили до ЗВО країни.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube