Чи варто очікувати дефіцит електроенергії влітку

За прогнозом експерта, можливий дефіцит в спекотні дні ввечері

Спекотний вечір Фото: Getty Images
Спекотний вечір Фото: Getty Images

У літні місяці може виникнути дефіцит електроенергії у вечірні години. Про це заявив народний депутат, член комітету Верховної Ради з питань енергетики та житлово-комунальних послуг Сергій Нагорняк. 

«Частина атомних енергоблоків виходить в охолодження, буде проводитися ремонтна кампанія. Генерації буде менше. У той же час, у літні денні години генерація буде з сонячних електростанцій, але це нас не рятує у вечірні години. Тому, з великою ймовірністю, у значні спекотні дні у вечірні години ми матимемо незначний дефіцит», — сказав Сергій Нагорняк. 

За його словами, єдиний спосіб уникнути дефіциту — це збільшити імпорт. На державному рівні для цього необхідно, щоб комісія підняла граничні ціни на ринку електроенергії для того, аби імпортери могли імпортувати електричну енергію з-за кордону, щоб можна було покривати цей дефіцит.

«На приватному рівні я раджу скористатися державною програмою пільгового кредитування і встановити на приватний будинок свою сонячну електростанцію і накопичувачі електричної енергії. У день генеруєте та зберігаєте електричну енергію, а у вечірні години пік у вас не буде ніколи відключення. І вам не потрібно буде платити державі, ви будете платити самому собі. І ви не будете сплачувати за електричну енергію», — додав депутат.

Він відмітив, що така програма пільгового кредитування досі діє і розрахована на 10 років. Вона передбачає суму до 480 тисяч гривень і є повністю безвідсотковою.

«Тому кожному з нас треба готуватися і бути енергонезалежним», — підсумував Нагорняк.

Укренерго не в захваті від дахових сонячних панелей

Взимку українці постійно чули від Укренерго заклики максимально економити електроенергію. Але 18 квітня політика докорінно змінилася. Тепер Укренерго закликає українців вмикати всі потужні електроприбори одночасно. Але лише з 10 до 18 години. Все через сонце! 

“До України прийшла справжня метеорологічна весна, а з нею — і ясні дні, з тривалим періодом ефективної роботи сонячних електростанцій. Після зимових місяців і навіть ще квітневого періоду енергодефіциту — це безумовне посилення енергосистеми додатковим обсягом генерації. Але із певними застреженнями”, - пише Укренерго.

Ось ці фактори:

  • з допомогою сонячної генерації не можна балансувати енергосистему чи розраховувати на певний відсоток покриття споживання в майбутньому (через залежність від непрогнозованих у тривалій перспективі погодних факторів);
  • у денний час активна робота сонячних електростанцій спричиняє надлишок потужності в енергосистемі, що зумовлює необхідність запровадження обмежень їхньої роботи. А у години вечірнього піку споживання — енергії сонця навпаки уже немає, її потрібно заміщувати іншими типами генерації;
  • надлишок потужності в енергосистемі у денний час складно подолати за рахунок експорту, оскільки в сусідніх державах встановлена потужність СЕС — така ж, або ще більша, ніж в Україні.

“Крім того, потрібно враховувати ще і вплив на енергосистему так званих «дахових» сонячних електростанцій, встановлених побутовими споживачами і бізнесом. Передусім, в аспекті їхнього впливу на рівень споживання: зараз різниця між хмарним і сонячним днями дорівнює потужності кількох енергоблоків великих теплових електростанцій. За таких умов, дуже важливо дотримуватись рекомендацій щодо перенесення енергоспоживання на денний час у сонячні дні. Будь ласка, користуйтесь потужними електроприладами з 10:00 до 18:00 — тоді, коли ситуація в енергосистемі максимально цього потребує”, - пише Укренерго.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube