З вересня цього року для українців, які закінчили школи в Україні, більше немає державного фінансування навчання у Литві, але деякі виші обіцяють фінансувати їхнє навчання самостійно
Литва продовжить компенсувати плату за навчання українських студентів, прийнятих до вищих навчальних закладів країни, які прибули до країни після початку російського вторгнення у 2022 році. Утім уряд країни більше не надаватиме цю послугу новоприбулим українцям.
Як йдеться у повідомленні LRT, студенти, що вже вступили у виші, зможуть закінчити навчання безплатно, але з вересня 2024 року така можливість не буде доступна для усіх нових українських студентів.
"Ми організовуємо всі заходи допомоги громадянам України, які проживають у Литві, у відповідь на потреби Української держави, у співпраці, не заохочуючи відтік мізків з України", – повідомили BNS у Міністерстві освіти, науки та спорту.
"Це бажання української сторони. В Україні є вищі навчальні заклади, наразі немає необхідності переводити навчання кудись”, – повідомила представниця відомства.
Після цих змін українці, які здобули середню освіту та склали державні іспити в Литві, проходитимуть той самий загальний порядок вступу, що й громадяни Литви, і зможуть претендувати на бюджетні місця.
Попри рішення центральної влади, деякі вищі навчальні заклади – Вільнюський коледж, Вільнюський технічний університет Гедиміна ("Vilnius Tech") та Університет Вітовта Великого (VDU) – вирішили повністю або частково продовжувати фінансувати навчання прийнятих українців.
Вільнюський коледж вирішив за власні кошти повністю профінансувати навчання всіх громадян України, які вступили цього року, а також безоплатно надати гуртожиток і, по можливості, виділити стипендії. У коледжі обіцяють прийняти 25 студентів.
"Ми дотримуємося позиції, що таким чином, надаючи молоді можливість здобути вищу освіту, наш університет може допомогти громадянам України, які потерпають від війни", – сказала BNS Ліна Бівайнєне, речниця Вільнюського коледжу.
Вільнюський технічний університет Гедиміна планує покрити 40 відсотків. Це буде плата за навчання громадян України, для забезпечення часткової стипендії, для покриття вартості навчання та часткової компенсації плати за гуртожиток.
Вільнюський університет не має наміру покривати оплату навчання для студентів з України, але обіцяє надавати 300 євро місячних стипендій, встановлених університетом, безкоштовне проживання в гуртожитках і базах практики тим, хто вступив. Скільки студентів приймуть ці навчальні заклади, поки невідомо.
"Наразі важко передбачити, скільки вступить цього року, тому що зміна позиції нашої держави щодо фінансування українців, ймовірно, змінить вибір тих, хто вступає", — сказала BNS проректор Вільнюського технічного факультету Живіле Седерявічюте-Пачяускене.
Хоча процеси відбору ще тривають, за даними ВДУ та Вільнюського коледжу, цього року надійшло більше заяв від українців на навчання, ніж у 2022 та 2023 роках.
Премʼєр-міністр Литви Інгріда Шимоніте заявила, що держава готова відправити своїх військових в Україну. За такого сценарію вони будуть брати участь у підготовці українських бійців. Литва робитиме це разом з іншими країнами-партнерами, які вирішать відправити своїх інструкторів.
Українці почали масово виїздити з Литви. За даними Департаменту міграції, кількість українців, які мають посвідку на проживання в Литві, зменшується. Ця тенденція спостерігається вже не перший рік.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.