Укрпошта заплатить 3,5 млн грн, щоб позбутися арсеналу зброї, але видатки окупляться

Укрпошта замовила нейтралізацію наяної у неї зброї. Потім ці пістолети, револьвери та гвинтівки зможуть продати всім бажаючим

Укрпошта, зброя. Зображення: Інформатор, OpenAI
Укрпошта, зброя. Зображення: Інформатор, OpenAI

Нещодавно Укрпошта продала на аукціонах 9 наганів, яким десь століття. Про це повідомляв її гендиректор Ігор Смілянський. Проте у державної компанії залишається цілий арсенал, який складається з пістолетів ТТ, револьверів "Наган", гвинтівок "ТОЗ-12", та міг би послугувати партизанам. А щоб все це більше не стріляло, Укрпошта заплатить 3,46 млн грн. 

Про це ми дізналися з платформи публічних закупівель ProZorro. Укрпошта уклала договір на 3,46 млн грн на нейтралізацію своєї зброї з заводом "Маяк". Деактивують зброю до кінця 2027 року. Таким чином, арсенал Укрпошти перетвориться на звичайні макети. Йдеться про:

  • 4 гвинтівки "ТОЗ-12" калібру 5,6 мм, 
  • 1089 револьверів "Наган" калібру 7,62 мм, 
  • 614 пістолетів "ТТ" калібру 7,62 мм.

До набуття незалежності в Україні функціонувало Міністерство зв’язку Української РСР, яке забезпечувало доставку пенсій та інших грошових виплат. Для безпеки працівників їм надавалося право на носіння та використання службової вогнепальної зброї під час виконання службових обов’язків. У 1994 році створили Укрпошту, а зброя дісталася їй. Згодом ця зброя вичерпала свою придатність.

У лютому 2025 року Укрпошта продала першу партію з 9 нейтралізованих револьверів "Наган". Це вже не зброя, а сувенір. Їх продавали по 5 тисяч гривень. Ще 2 поки не змогли продати. "Макети" револьверів продали в ході аукціонів по 17,25 тис. грн - 36 тис. грн (хоча вони однакові). Коли покупці заплатять, Укрпошта отримає 525 тис. 521 грн за 9 револьверів, гроші обіцяли передати на ЗСУ.

Наган Укрпошти
Сувенірні "нагани" від Укрпошти на аукціоні

Якби на всі револьвери "Наган", які зараз утилізує Укрпошта, знайшлися б покупці з середньою вартістю 20 тис. грн, яку зараз готові платити за перші екземпляри, то Укрпошта могла б заробити до 21,78 млн грн або хоча б 5 млн 445 тис. грн (якщо за початковою вартістю) - і тоді повністю окупляться видатки на нейтралізацію. Мінус у тому, що бажаючих придбати макети історичної зброї може не знайтися...

Що відомо про зброю з арсеналу Укрпошти

Ті 11 "наганів", які виставила Укрпошта на продаж у цьому році, були вироблені у 1906-1915 роках на Імператорському Тульському збройному заводі. Дісталися Укрпошті як спадок від Російської імперії та СРСР. По решті револьверів не зазначається, коли саме їх виготовили. 7-зарядний револьвер було розроблено у 1895 році бельгійськими підприємцями Емілем та Леоном Наганами. У Росії та Польщі вироблявся до 1945 року. Загалом випущено 2 млн екземплярів. Використовувався у 1 та 2 світові війни. У СРСР використовувався міліцією до 1960 року, прокуратурою до 1976 року, воєнізованою охороною та інкасаторами - довше. Були також спортивні модифікації. Зі старих наганів робили травматичні та газові револьвери.

У 2008 році Уряд України вирішив розпродати "нагани" (тоді було наявно 50 тисяч у робочому стані та 10 тисяч призначених під утилізацію). У 2011 року в МВС залишалося 15 тисяч "наганів", ще близько тисячі у МНС, були й в інших структурах. У 2014 році "нагани" залишалися на озброєнні у залізничної та відомчої охорони. 

Пістолет "ТТ" був розроблений радянським конструктором Федором Токарєвим та вироблявся з 1930 року на Тульському збройному заводі у Росії до 1953 року. В обоймі 8 патронів. Загалом вироблено 1,74 млн екземплярів в СРСР. Цей пістолет використовували у радянсько-фінській та Другій світовій війнах, надсилався союзникам СРСР і після 1945 року. 

З початку 1990х років в Україні використовувався міліцією, а також з його допомогою курсанти та співробітники МВС вчилися стріляти. У 2005 році Міноборони мало 75 000 справних пістолетів "ТТ" і 20 000 під утилізацію. У тому ж році Україна підписала з НАТО угоду, згідно з якою має утилізувати надлишки зброї для отримання матеріально-фінансової допомоги. Станом на 2011 рік 10 000 пістолетів "ТТ" було на зберіганні у Міноборони та 5 500 у МВС. Знаходиться на озброєнні державної служби охорони (ДСО), прокуратури, може ще перебувати на озброєнні у залізничної охорони та інкасаторів.

пістолети "ТТ"
Радянські пістолети "ТТ"

Дрібнокаліберна однозарядна гвинтівка "ТОЗ-12" була розроблена радянським конструктором Дмитром Кочетовим на основі спортивної гвинтівки "ТОЗ-8М". Вироблялася на Тульському збройному заводі. Загалом випущено близько 1 млн екземплярів. В СРСР використувалася для початкового навчання стрільбі у шкільних тирах, а також у системі ДТСААФ (Добровільне товариство сприяння армії, авіації і флоту). Стріляє на 50-100 метрів.

З розпадом СРСР певна кількість "ТОЗ-12" залишалася на складах Міноборони та МНС України. У 2008-му залишалося 500 гвинтівок "ТОЗ-12" у Міноборони, у 2012 році вирішили утилізувати залишки. Зараз "ТОЗ-12" здебільшого використовуються як зброї для мисливців, з цим інструментом полюють на птахів. Мисливська модифікація вироблялася і в Україні на підприємстві "Форт".

Гвинтівка "ТОЗ-12"
Гвинтівка "ТОЗ-12"

Нагадуємо, Укрпошта за 7 млн грн замовить футболки в корпоративному стилі для співробітників фірмі з Києва.  Укрпошта також заплатила 5,3 млн грн сервісу Robota.ua за розміщення своїх вакансій. Державна Укрпошта заплатить 155 млн грн 2 компаніям, в яких сумарно працює 5 людей - за розвезення вантажів/посилок. Укрпошта заплатить понад 258 млн грн за електроенергію компанії "Енергетично-інвестиційна група", власник якої очолює релігійну громаду Вірменської апостольської церкви на Закарпатті. Ще державна компанія витратить 291,16 млн грн на доставку вантажів у країни Європи та звідти - замовлення здійснює фірма колишнього оперативника поліції. 

Нагадуємо, за даними Держаудитслужби Укрпошта протягом 2022, 2023, першої половини 2024 років виплатила 36,6 млн грн премій управлінському персоналу. Народний депутат України Олексій Гончаренко про це написав, на що гендиректор Укрпошти Ігор Смілянський запропонував посадити депутата до в'язниці через непрозоре (на його думку) фінансування Гончаренко-центрів. В Україні поширений міф, що гендиректор Укрпошти заробляє вдвічі більше за Дональда Трампа, скільки насправді - дізнайтеся тут.

Віктор Ожогін з 2014 року захищає Україну

Інформатор просить Президента присвоїти йому звання Герой України
Image

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube