Податкові перевірки з 1 грудня не повертаються: у Гетманцева обурюються, що Зеленський не підписав закон

Читать на русском

Нардеп Ярослав Железняк звинувачує президента в тому, що той не підписує відповідний закон

Читать на русском
Податкові перевірки
Тож поки що український бізнес може видихнути - однак навряд чи надовго

Нардеп Ярослав Железняк звинувачує президента в тому, що той не підписує відповідний закон

З 1 грудня в Україну не повертаються податкові перевірки для бізнесу. Все через те, що президент Володимир Зеленський досі не підписав відповідний закон. Йдеться про законопроєкт під номером 10016д. 

Про це повідомив нардеп, заступник голови фінкомітету Данила Гетманцева Ярослав Железняк у своєму Telegram-каналі. Народний обранець скаржиться, що таким чином Україна порушує домовленості з МВФ. 

Відомо, що за планом перевірки для бізнесу мали б запрацювати з 1 грудня. Втім, сьогодні цього не сталося. 

Президент Зеленський досі не підписав відповідний закон. В самому тексті документа йдеться про те, що він набирає чинності не раніше дня, наступного за днем опублікування. 

"Тобто мав (вступити в силу - ред.) 1 грудня, а так….виходить дивна ситуація. В кращому випадку 3 грудня. Дрібниця, але вже другий раз по цьому питанню через конкретних людей в ОП порушуємо домовленості з МВФ", - засмутився Железняк. 

Зазначимо, що в коментарях підписники підтримали нардепа. Вони вважають, що насправді це бізнес "обдирає державу", а також цікавляться, чому так складно "просто платити податки". Були й негативні коментарі на адресу Железняка, МВФ, Гетманцева та податкових перевірок. Втім, схоже на те, що нардеп не надто полюбляє дискусії, адже адміни каналу оперативно видаляли такі дописи та банили користувачів. 

Підписники Железняка не розуміють український бізнес
Підписники Железняка не розуміють український бізнес

Податкові перевірки для бізнесу: що відомо 

Ведення бізнесу в Україні завжди було досить складною задачею. Все через безліч перепон, з якими вимушені стикатися підприємці. Одна з таких перепон - податкові перевірки з боку Державної податкової служби (ДПС), які ініціює профільний комітет Верховної Ради. Наразі його очолює одіозний Данило Гетманцев, якого бізнесмени називають "убивцею" українського бізнесу та "диверсантом", що розвалює економіку. 

З початком повномасштабної російської агресії уряд ухвалив єдине правильне на той час рішення: ввів мораторій на будь-які перевірки підприємців. В тому числі й це дозволило українській економіці вистояти під час перших хвиль російської навали, а безробіття не стало по-справжньому масовим (хоча його показники досі дуже погані). 

Втім, цього року нардепи, схоже, вирішили, що криза вже минула. Тож парламент проголосував за повернення податкових перевірок. Утім, президент Зеленський досі не підписав цей законопроєкт. 

"Інформатор" вже неодноразово докладно розповідав, у чому сенс таких ревізій, яким чином вони проходять та як до них підготуватися підприємцю. Якщо коротко, то це досить складна справа, яка фактично паралізує роботу бізнесу, до того ж має високі корупційні ризики, про що наша редакція теж неодноразово писала. 

Повернення податкових перевірок є серйозним викликом для бізнесу. Автори всіх цих законів на чолі з головою фінкомітету стверджують, що подібні міри є вимушеними. Цього нібито вимагають наші західні партнери, до яких апелює й Железняк. Однак це є і правдою, і ні. Точніше сказати, це лише половина правди.

Так, ніхто не буде вічно нас спонсорувати та навіть кредитувати. В тому числі й МВФ, який разом із іншими міжнародними донорами вимагає від уряду максимально шукати гроші всередині країни. Для цього експерти надають ряд рекомендацій з оптимізації економіки. Уряд же обирає найочевидніший та найпростіший шлях: "затягування пасків" для бізнесу та простих громадян. Тобто, підвищуються податки та повертаються перевірки - дешево й сердито.

Якщо така політика й може допомогти ситуативно, то стратегічно вона абсолютно програшна. До 60% національної економіки перебуває в тіні чи напівтіні, а за рік в країні на 30% скоротилися карткові фінансові операції - тобто люди все менше користуються картками, переходячи на готівкові операції, які складніше простежити. Врешті громадяни просто продовжуватимуть нарощувати об'єми використання готівки, а бізнес або повністю піде в тінь та припинить платити будь-які збори, або банально припинить свою роботу. 

Що потрібно українському бізнесу в умовах війни

Головна та найпростіша відповідь - аби його не чіпали Гетманцев та колеги. Це буде найкращим з того, що ці люди можуть зробити для української економіки. 

Якщо ж казати ширше, то Україні потрібно наступне:

  1. Не кредитне, а саме грантове фінансування
  2. Максимальна стимуляція національного виробника - перевірки явно цьому не сприяють
  3. Залучення будь-яких інвестицій, у тому числі ризикових інвесторів та спекулятивного капіталу - в якості екстраординарної міри, продиктованої воєнним часом.
  4. Створення нормально функціонуючих національних бірж без впливу держави або з мінімальною регуляцією 
  5. Жорсткий та прямий діалог з партнерами щодо відкриття для нас їхніх ринків (замість ембарго на українське зерно або блокування наших кордонів). Адже Київ, врешті, підписав економічну частину Асоціації з ЄС - чого ж не втручається Єврокомісія, а європейські ринки давлять на Україну квотами? 

Врешті, потрібна максимальна дерегуляція та зменшення податкової, регулятивної та інших форм контролю над бізнесом. Однак вищеописаний шлях є складним та потребує відповідних економічних компетенцій. Підвищити податки та повернути паралізуючи перевірки для бізнесу у світогляді фінкомітету Верховної Ради простіше, швидше та ефективніше - на жаль. 

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте у нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатись на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.