Перший день саміту НАТО: двері відчинилися ширше, Зеленський на мітингу в центрі Вільнюса та нове озброєння для ЗСУ

Інформатор зібрав інформацію про головні події, які сталися в перший день саміту

Саміт у Вільнюсі
Саміт у Вільнюсі

За підсумками першого дня саміту НАТО у Вільнюсі Україна не отримала гарантій щодо вступу до Альянсу. Натомість Києву надали обіцянку повернутися до цього питання після закінчення бойових дій та проведення реформ, виконання яких переглядатимуть щороку. Президент Зеленський був на саміті, не виголошував промову, але він відвідав мітинг на підтримку України у Вільнюсі. Союзники вже першого дня оголосили про виділення додаткової військової допомоги, а росія почула багато неприємних новин.

Двері в НАТО відчинилися трішечки ширше

Напередодні була інформація про те, що союзники сперечаються щодо змісту комюніке, у якому мали зазначити, коли Україну приймуть до блоку, за яких умов це станеться і чи станеться взагалі. Ще вчора було відомо, що попри суперечки сторони домовилися, що цей процес, якщо він почнеться, відбуватиметься за спрощеною процедурою. Це означає, що не потрібно буде чекати роками, поки буде виконано План дій щодо членства в НАТО. Але щодо того, як виглядатиме сам текст заяви не було відомо до закінчення дня.

Німецьке видання Spiegel опублікувало фрагмент чернетки комюніке саміту. Воно нагадувало за змістом Бухарестський саміт 2008 року, коли заявили, що «двері НАТО відчинені». У чернетці Україні пропонували провести реформи та узгодити відносини з усіма країнами-союзниками, жодних термінів виконання чи гарантій вступу не було.

«Ми готові надіслати запрошення Україні, якщо всі члени Альянсу погодяться, що умови виконано», — передає рядок із наявного документу Spiegel.

Саміт НАТО
В перший день саміту Україні пообіцяли скасування ПДЧ. Фото: Agenda

На закінчення дня було опубліковане комюніке саміту НАТО. У загальних рисах меседж збігається з тим, про що говорив Spiegel, не вказано терміни чи умови. Однак є суттєві позитивні зміни: має бути створено Річну національну програму та механізм, який щороку переглядатиме та оцінюватиме прогрес України.

«Майбутнє України в НАТО. Ми підтверджуємо зобов’язання, яке ми взяли на саміті 2008 року в Бухаресті, щодо того, що Україна стане членом НАТО, і сьогодні ми визнаємо, що шлях України до повної євроатлантичної інтеграції вийшов за межі необхідності в Плані дій щодо членства.… Міністри закордонних справ країн НАТО регулярно оцінюватимуть прогрес за допомогою адаптованої Річної національної програми. Альянс підтримуватиме Україну в здійсненні цих реформ на її шляху до майбутнього членства. Ми зможемо надіслати Україні запрошення приєднатися до Альянсу, коли члени Альянсу погодяться і умови будуть виконані», — зазначено в комюніке.

Генсек НАТО Єнс Столтенберг заявив, що Київ не отримав прямого запрошення з двох причин: через війну, яка невідомо коли закінчиться і через корупцію, з якою ще необхідно боротися. Радник голови офісу президента Михайло Подоляк заявив, що Україна отримає запрошення в НАТО на саміті у Вашингтоні, який відбудеться 2024 року.

Україна в центрі уваги
Україна сьогодні була в центрі уваги міжнародної спільноти. Фото: The Independent

Задля подальшої інтеграції України погодили пакет «розширеної політичної та практичної підтримки» й заснували Раду Україна-НАТО. Союзники заявили, що ніколи не визнає «незаконних і нелегітимних анексій росії, зокрема і Криму». Альянс закликає притягнути до відповідальності порушників прав людини, зокрема йдеться про «примусову депортацію дітей і пов’язане з конфліктом сексуальне насильство».

Щодо іншого важливого питання — надання Україні гарантій безпеки до вступу в НАТО — про це мова йтиме на другий день саміту, 12 липня. Прем’єр-міністр Бельгії Александер де Кроо вважає, що це є головнішим, адже має сприяти закінченню війни.

Зеленський на саміті й на мітингу

Президент Зеленський розкритикував НАТО за кулуарні обговорення, але заявив, що з повагою ставиться до Альянсу за підтримку у війні, тому пообіцяв, що «Україна буде представлена». Частині європейських політиків не сподобалися різкі слова, вони заявили, що він «заходить занадто далеко».

Зеленський на мітингу
Зеленський і Науседа з дружинами під чам мітингу на підтримку України. Фото з відкритих джерел

Вдень з’явилася інформація про те, що Зеленський прибув до Вільнюса і, навіть, що має виступити з промовою, однак за двадцять хвилин до початку виступ неочікувано скасували за ініціативою Києва. Замість цього президент поїхав на мітинг на підтримку інтеграції України, який відбувся в столиці Литви. 

Зеленський подякував за допомогу Україні та заявив, що хотів побачити НАТО сильним та рішучим. Він також привіз до Вільнюса прапор, який був у наших воїнів під Бахмутом, на якому написано «Ніколи знову». Зеленський зазначив, що йдеться про недопущення злочинів росії щодо народів, які вона раніше поневолила. Прапор підняли в центрі литовської столиці.

 

Допомога Україні

Ще до початку основних офіційних заходів з’явилася інформація про серйозну підтримку, яка надійде від союзників. Норвегія повідомила, що збільшила фонд допомоги Україні до майже 1 млрд доларів. Кошти підуть як на військову, так і на матеріальну підтримку.

Берлін заявив про надання пакета допомоги, орієнтовно на 600 млн євро. Йдеться про дві пускові установки Patriot, 25 танків Leopard 1 A5, 40 бронемашин піхоти Marder, та 20 тисяч артилерійських боєприпасів.

БМП Marder
Німеччина надсилає бронетехніку, ППО та снаряди. Фото: CNBC

Франція оголосила про передачу 50 крилатих ракет великої дальності SCALP. Це французька назва спільної французько-британської ракети «Storm Shadow». Пізніше дипломати уточнили, що частину із цього озброєння вже передано.

Анджей Дуда, президент Польщі, заявив, що після припинення вогню міжнародне співтовариство може надіслати в Україну миротворчий контингент. За його словами, польська армія готова брати участь у такій акції, аби гарантувати мир.

Інші важливі заяви та рішення

Президент Литви Гітанас Науседа заявив, що слід переглянути попередні домовленості з росією, адже кремль переступив через них. Він закликав розмістити військові бази НАТО на кордонах із росією.

Президент Чехії Петер Павел заявив, що Україна має показати результат на фронті до кінця року, оскільки після цього, за його словами, будуть переговори з росією. Свою позицію він обґрунтовував тим, що бажання союзників озброювати Україну знижується, тому «вікно можливостей» може зачинитися.

Автобус у Вільнюсі
"Поки ви чекаєте на автобус, Україна чекає на F-16" — написи на транспорті у Вільнюсі. Фото з соцмереж

Нардеп Бужанський про саміт НАТО

За декілька днів до саміту НАТО у вільнюсі нардеп Максим Бужанський зазначив, що не очікує конкретних рішень щодо вступу України в Альянс. За його словами, наразі союзники не прийняли остаточного рішення й шукають компроміс.

“Країни НАТО, усвідомивши, що Україні не можна просто сказати: “Ми вас не запрошуємо зараз”. Не можна сказати: “Ми приймемо вас після війни”, - та цим обмежитись, теж не можна. Тому зараз йде пошук компромісного варіанту. Він буде виглядати як загальний меморандум", – сказав Бужанський.

На його думку країни-члени НАТО, кожна зі свого боку в індивідуальному порядку, прогарантують допомогу Україні стільки, скільки буде потрібно. Виключенням може бути хіба що Угорщина. Саме тому буде обраний принцип індивідуальності, щоб не залежати від країн, які можуть зловживати своїм правом вето.

Міністр оборони України Олексій Рєзніков заявив, що утворено «коаліцію F-16». За його словами, до неї мають увійти 11 країн. Лідерство в цьому процесі мають узяти на себе Данія та Нідерланди.

 Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

 
Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube