"Заходить занадто далеко": політики образилися на Зеленського за критику НАТО

Читать на русском

Cлова Зеленського викликали здивування у Вільнюсі, де зараз відбувається саміт НАТО

Читать на русском
Зеленський і НАТО
У НАТО відповіли Зеленському на докори про відсутності часових рамок

Cлова Зеленського викликали здивування у Вільнюсі, де зараз відбувається саміт НАТО

Президент України Володимир Зеленський у вівторок, 11 липня, засудив учасників саміту НАТО за те, що вони відмовилися запропонувати Києву конкретний шлях вступу до НАТО в проєкті комюніке, яке було розроблено на саміті альянсу. Заява Зеленського здивувала учасників саміту. 

Як пише Politico, заявка України на вступ до НАТО є найбільш делікатним пунктом порядку денного саміту.

В останньому проєкті комюніке саміту союзники зараз розглядають можливість заявити, що "ми будемо у змозі надіслати запрошення Україні, коли союзники погодяться й умови будуть виконані", повідомив високопоставлений дипломат НАТО, знайомий з переговорами.

Втім, проєкт, який Київ побачив у вівторок, розлютив українського президента.

"Ми цінуємо наших союзників. Але Україна також заслуговує на повагу. Це безпрецедентно та абсурдно, коли не встановлені часові рамки ні для запрошення, ні для членства України. При цьому додаються розпливчасті формулювання про "умови" навіть для запрошення України», – повідомив Зеленський.

Союзники по НАТО шукають компромісу, який би надіслав Україні публічний сигнал про те, що вона наближається до альянсу, і заспокоїв би союзників, зокрема Вашингтон і Берлін, які вагаються щодо обіцянок, які б зробили автоматичним повоєнне членство України у НАТО.

Але український президент, який, як очікується, відвідає саміт у Вільнюсі, наполягає на більшому.

Схоже, немає готовності ні запросити Україну до НАТО, ні зробити її членом Альянсу. Це означає, що залишається вікно можливостей для того, щоб виторгувати членство України в НАТО в переговорах з росією. А для росії це мотивація продовжувати терор, - додав він.

Президент США Джо Байден заявив у вівторок генеральному секретарю НАТО Єнсу Столтенбергу, що він згоден "із запропонованою вами формулюванням щодо майбутнього вступу України в НАТО".

Твіт українського лідера таки викликав здивування у Вільнюсі.

Я критично ставлюся до багатьох аспектів і особливо до ставлення деяких союзників, але я вважаю, що це непродуманий і несправедливий підхід, — сказав один високопоставлений дипломат із Центральної Європи, додавши, що Зеленський "заходить занадто далеко".

Деякі дипломати заявили, що розуміють почуття українського президента Зеленського.

Його розчарування можна зрозуміти, враховуючи агресивну війну росії», — сказав перший високопоставлений дипломат НАТО.

Ми поважаємо все, що він говорить. Тому що вони перебувають у центрі війни, і цілком зрозуміло, що вони мають найбільші сподівання, - додав інший високопоставлений дипломат НАТО.

Але, підкреслив дипломат, "яким би не було формулювання в нашому комюніке, всі союзники одностайні в тому, що майбутнє законного місця України – в НАТО, і тільки ми з ними можемо розв'язати це питання. Тож перспектива членства є, безсумнівно, чіткою та сильною".

У виданні наголошують, що особа, знайома з поточним проєктом тексту, сказала, що союзники надсилають Києву потужний сигнал.

У той час як країни східного флангу НАТО хочуть надіслати Києву чіткий сигнал про шлях до членства під час саміту, Вашингтон і Берлін були більш обережними, вважаючи за краще зосередитися на тому, щоб допомогти Україні відбити росію зараз.

Слухайте, ми вже говорили, що місце України в майбутньому колись буде в Альянсі. У них є реформи, які вони повинні опрацювати. Верховенство права, належне врядування, політичні реформи, які необхідно провести, і вони зараз у стані війни… Зрештою, так, НАТО буде для них на першому плані, але зараз не час для цього, — заявив у Вашингтоні Джон Кірбі, речник Ради національної безпеки США. 

Міністр оборони Німеччини Борис Пісторіус обережно оцінив умови, які пропонуються Україні.

Всі вже говорили та наголошували протягом останніх півтора року, що майбутнє України – в НАТО. У цьому немає сумнівів. Питання лише в тому, як туди потрапити. Необхідно виконати певні передумови. Є певні обставини, щоб зробити цей крок, – сказав він на форумі на зустрічі НАТО.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.