Переїхав до Дубаїв через Революцію Гідності в Україні: що розповів засновник Telegram Дуров в інтервʼю Карлсону

Дуров розповів, що ідея створення Telegram прийшла до нього після обшуків й тиску російських силовиків

Telegram
Дуров каже, що місія Telegram - дозволити людям виражати свободу слова

Засновник Telegram Павло Дуров повідомив, що у 2013 році російська влада вимагала від нього передавати інформацію про організаторів та учасників Революції Гідності в Україні. А ідея створення Telegram прийшла до Дурова після обшуків і тиску російських силовиків, йому був потрібен безпечний спосіб комунікації. Також Дуров пояснив, чому Telegram розташований у Дубаї, а не у США чи ЄС.

Про це Дуров розповів в інтерв'ю колишньому ведучому телеканалу Fox News американському пропагандисту Такеру Карлсону. За словами Дурова, у 2011-2012 роках він відмовився виконати вимогу влади РФ і не став блокувати пабліки російської опозиції у "ВКонтакте". Потім у 2013 році він відмовився надати владі персональні дані учасників та організаторів протестів в Україні. Після цього, як каже Дуров, влада Росії поставила його перед складним вибором.

 

"Мені запропонували 2 варіанти: або я повністю підкоряюся російській державі, або продаю свою частку в компанії ("ВКонтакте"), йду з посади генерального директора і залишаю країну. Я вибрав останнє", - сказав Дуров.

Він додав, що для нього це було важке рішення. Бо додаток "ВКонтакте" для нього був "як його дитина", але він "вибрав свободу".

Дуров додав, що ідея створення Telegram прийшла до нього після обшуків й тиску силовиків через відмову видалити опозиційні групи у "ВКонтакте". Засновник платформи каже, що під час обшуків усвідомив, що у нього немає безпечного способу комунікації. Що він позбавлений можливості зв'язатися з братом, якось координувати подальші кроки. Пізніше Микола Дуров, брат Павла, розробив стандарт шифрування, який використовується у Telegram досі.

Також Дуров пояснив, чому Telegram розташований у Дубаї. Каже, що спробував декілька місць, де можна розвивати новий бізнес - Берлін, Лондон, Сінгапур. Але скрізь стикався з бюрократією. Наприклад, в Німеччині йому не дозволяли наймати топових програмістів, які працюють за межами ЄС. Потрібно було запускати оголошення, чекати пів року, якби він не знайшов підходящої кандидатури всередині ЄС - тільки тоді міг би взяти потрібного співробітника.

Пізніше Дуров думав про Сан-Франциско. Але й тут виникли проблеми. Після своєї зустрічі з засновником Twitter Джеком Дорсі на нього напали на вулиці троє невідомих. Дуров каже, що США стала єдина країна світу, де він пережив вуличний напад. Для нього це стало шоком. Тоді він самостійно розбив свій смартфон, дав відсіч і зміг втекти.

Проте, набагато більше в США Дурова напружувала увага ФБР та спецслужб. Навіть була таємна спроба завербувати його працівника.

"Вони намагалися завербувати нашого програміста, думаю вони хотіли використовувати це для створення обходу шифрування та отримання доступу до даних", - розповів Дуров.

У кінцевому підсумку Дуров вибрав Дубай. Йому подобається простота ведення бізнесу, можливість наймати людей з усього світу, низькі податки, гарна інфраструктура та політичну нейтральність цього місця. Каже, що за сім років життя в ОАЕ на нього ніколи не тиснули місцеві влади.

Інші основні тези з інтерв'ю Павла Дурова:

  • Усі заяви про співпрацю Дурова з ФСБ та урядом Росії не мають жодних доказів та являються звичайною дискредитацією.
  • Дуров: "Telegram - мій особистий протест проти урядового контролю будь-якої країни. Ідея створення виникла, коли мені самому знадобився захищений засіб комунікації. Чутки про нашу підконтрольність розповсюджують ті, кому не подобається наша непідконтрольність".
  • Місія Telegram - дозволити людям виражати свободу слова. Павло Дуров вважає, що вони не повинні приймати чиюсь сторону.
  • Apple і Google роблять найбільший тиск на Telegram - як і більшість великих корпорацій, вони цензурують контент на своїх платформах.
  • Telegram ігнорував запити від урядів, які вважали порушенням їхніх цінностей свободи слова та захисту приватного життя.
  • Telegram не витратив жодного долара на своє просування - всі 900 млн користувачів це органічне зростання.
  • Telegram-канали стали популярними через простоту та зручність донесення інформації до мільйонів людей.
  • Telegram належить одній людині, яка не використовує венчурні інвестиції та не має великих активів. Управління публічною компанією менш ефективно, ніж приватної, через надмірність та бюрократію.
  • Дуров вітає покупку Twitter Ілоном Маском, оскільки вважає, що це сприяє розвитку індустрії соціальних мереж.
  • Дуров: "Ми додали криптогаманець в месенджер, це дуже зручно. Такі гаманці дуже надійні і забезпечують приватність коштів. Свої кошти Дуров тримає на банківському рахунку та в крипті.

Telegram в Україні

В Україні вже давно обговорюють обмеження Telegram в Україні. Нещодавно голова Комітету ВРУ зі свободи слова Ярослав Юрчишин заявив, що заблокувати Telegram можуть за умови, якщо буде дуже болісний удар по інформаційній безпеці нашої держави. За його словами, Україна не має гарантій, що інформація з месенджера не видається секретним службам Росії.

Наразі СБУ моніторить у Telegram всі телеграм-канали, які виправдовують російську агресію, щодо деяких з них вже направлений запит до адміністрації соцмережі. В Службі безпеки України заявили, що українські спецслужби постійно моніторять Telegram на наявність російського сліду.

Нагадаємо, Дуров розповів про нові функції Telegram. Їх він представить вже цього місяця.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube