На тлі розмов про заборону Telegram в Україні: в яких країнах вже заблокували месенджери та соцмережі

Практика показує, що тенденція на заборони не є позитивною: найчастіше так роблять авторитарні країни

Де блокують соцмережі
Не так багато держав світу йдуть шляхом повної заборони тих чи інших платформ

Останнім часом в Україні активно ходять розмови про можливу заборону Telegram. Це найпопулярніший месенджер в країні. Однак це радикальний крок, і досить небагато держав світу йдуть на пряму заборону соціальних платформ.

Як показує практика, найчастіше так вчиняють авторитарні режими. Про це йдеться в матеріалі порталу "Слово і діло".

Так, максимальна кількість заборон на соцмережі та платформи діє в таких країнах, як Китай, КНДР, Іран, РФ тощо. Тобто в авторитарних і тоталітарних режимах. 

Пекін заборонив Facebook, Twitter та YouTube ще в 2009 році. В 2016-му влада заборонила Instagram і Telegram. А в 2017-му під заборону потрапив і популярний месенджер WhatsApp. При цьому Китай активно заміняє західні розробки своїми аналогами. Це і месенджери, і відеохостинги тощо. Зокрема, той же "ТікТок" придумали якраз в Китаї і частково він копіює "інсту". 

Іран у 2009 році заборонив використання Facebook, Twitter та YouTube, як і китайці. В 2018 році був заблокований Telegram, хоча він був найпопулярнішою платформою Ірану. А в 2022-му влада заборонила WhatsApp. Тегеран звинувачує онлайн-платформи в підбурюванні антиурядових протестів.

РФ ще в 2018 році намагалася заблокувати Telegram, проте в Москви нічого не вийшло. Після повномасштабного вторгнення в Україну Росія заборонила Facebook, Instagram і Twitter. 

Північна Корея, де вільний доступ в інтернет і фактично не доступний для більшості населення, у 2015 році заблокувала Instagram, а в 2016 році – Facebook, Twitter, YouTube. З 2017 року в країні заборонено WhatsApp В Туркменістані та Узбекистані заблоковано Facebook, YouTube, Instagram та Telegram. Крім того, у Туркменістані заборонено Twitter, а в Узбекистані – WhatsApp. У М'янмі у 2021 році заблокували Facebook, Instagram, Twitter та WhatsApp. А в Ефіопії заблоковані Facebook, YouTube та Telegram. 
 
В Україні в 2017 році були заблоковані такі популярні соцмережі, як "Вконтакте" та "Одноклассники". Це було пов'язано з їхнім російським походженням. 
 
Інфографіка стосовно заборон соціальних платформ у світі
Інфографіка стосовно заборон соціальних платформ у світі

В Україні заборонять Telegram?

Нагадаємо, останнім часом в Україні активно почався "накат" на Telegram. Влада роздумує над тим, аби заборонити месенджер чи, що ймовірніше, зробити його більш підконтрольним. Для цього, зокрема, в Києві вимагають від адміністрації платформи відкрити офіс в Україні, а також інформувати про місцеположення серверів компанії.

Представники влади кажуть, що через Telegram Росія активно поширює свої ІПСО та пропагандистські інформаційні кампанії. І це є правдою. Та з іншого боку саме "телега" є головним альтернативним джерелом інформації для українців. І деякі вбачають в усьому цьому спробу наступу на свободу слова. 

На цей час остаточне рішення про заборону Telegram чи обмеження його роботи ще не прийняте. Також це дуже важко зробити суто технічно. Станом на зараз дискусії довкола месенджера продовжуються. 

Раніше ми писали про те, як президент Володимир Зеленський розповідав молоді про потенційну небезпеку Telegram. Під час зустрічі зі студентами голова держави проінформував їх про російські пропагандистські кампанії, які ворог реалізує завдяки месенджеру. 

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube