У Раді пояснили, коли заблокують Telegram: там не виключили витік даних спецслужбам росії

В Комітеті зі свободи слова заявили, що для блокування Telegram треба мати чітку аргументацію, наприклад, має статись якась серйозна критична ситуація з витоком інформації до рф

Telegram
Юрчиишин каже, що є кілька речей в Telegram, які дуже напружують

В Україні заблокувати Telegram можуть за умови, якщо буде дуже болісний удар по інформаційній безпеці нашої держави. Україна не має гарантій, що інформація з месенджера не видається секретним службам росії. Наразі СБУ моніторить у Telegram всі телеграм-канали, які виправдовують російську агресію, щодо деяких з них вже направлений запит до адміністрації соцмережі.

Про це в інтерв'ю РБК-Україна розповів голова Комітету ВРУ зі свободи слова Ярослав Юрчишин. Він наголосив, що Telegram зараз - найпопулярніша мережа. При цьому, ймовірно, є якийсь контроль над платформою з боку росії.

"Ми не знаємо систему власності Telegram, вірогідну реєстрацію, яка спочатку була в росії, потім була спроба зареєструватись в США, але це не вдалося і власники наче зареєструвались в ОАЕ. До того ж немає інформації про те, що Павло Дуров відмовився від російського паспорта. Він зараз є громадянином ОАЕ, але це не передбачає відмови від російського громадянства. Тобто, ймовірно якийсь контроль над Telegram з боку росії є і ми не маємо гарантії, що вся інформація окремих людей там під захистом і не видається секретним службам рф", - заявив Юрчишин.

За його словами, є кілька речей в Telegram, які конкретно дуже напружують. Зокрема, Telegram блокує те, що не на користь росії. Юрчишин навів приклад про бот, який раніше створив вже покійний Навальний, для того, щоб збирати інформацію про попередні так звані вибори в росії. І цей бот у Telegram був моментально заблокований. Платформа аргументувала, що це, мовляв, політика, а Telegram відкидає політику.

"Для блокування Telegram треба мати чітку аргументацію - рішення РНБО щодо санкцій, наприклад. А для цього має статись якась серйозна критична ситуація з витоком інформації. Дуже не хотілось би, щоб це сталось, тому нам треба зробити вибір... Щоб внести якісь санкції, потрібно пройти цілий шлях. Тобто фіксація проблем, фіксація того, що мережа не працює, фіксація викликів, які в нас стоять для національної безпеки, винесення цього на РНБО, рішення РНБО, указ президента, ведення дію указу президента. Чи ця карта залишається на столі? Так. Чи її можна задіяти? Так, якщо якийсь удар по нашій інформаційній безпеці буде дуже болючим", - заявив очільник Комітету зі свободи слова.

Юрчишин додав, що СБУ моніторить у Telegram все, що може трактуватись як виправдовування російської агресії - це й анонімні канали, і персоніфіковані. Служба безпеки вже надіслала запит до адміністрації Telegram стосовно щонайменше 26 телеграм-каналів.

"По цих 26 каналах вже є чіткі аргументи. У таких каналів дуже чітко прослідковується мережа - боти, які розганяють якісь шкідливі тези по інших синхронізованих каналах. Тому ми зараз намагаємося налагодити комунікацію з адміністрацією Telegram", - наголосив Юрчишин.

Блокування Telegram в Україні: що відомо

Наприкінці лютого цього року в Комітеті з питань свободи слова заявили, що вважають Telegram шкідливим, тому треба шукати шляхи для його блокування. Пізніше голова комітету Ярослав Юрчишин заявив, що вважає, що платформу краще регулювати, а не закривати. За його словами, було б добре, якби Telegram відкрив своє представництво в Україні.

У Верховній Раді навіть зареєстрували законопроєкт №11115 щодо регулювання діяльності платформ спільного доступу до інформації, через які поширюється масова інформація. Зокрема, до них входить також Telegram. У пояснювальній записці зазначено, що Закон про медіа не регулює діяльність Telegram і це пропонують виправити. Крім того, передбачається вимога про розкриття джерел фінансування телеграм-каналів, а також інформації про їх власників, яка включає дані про точне місцезнаходження, номери контактних телефонів та адреси електронної пошти. Законопроєкт також передбачає вимогу про наявність в Україні повноважного представника Telegram для здійснення комунікації з державними органами української влади.

Те, що месенджер Telegram, без сумніву, становить загрозу з точки зору національної безпеки визнав й очільник ГУР Кирило Буданов. Однак, за його словами, платформу можна використовувати на благо України.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube