П'ять кроків, які допоможуть подолати апатію

Важливо приділяти час собі та не боятись просити про допомогу

П'ять кроків, які допоможуть подолати апатію

Понад п’ять місяців війни… І все більше людей скаржаться, що відчувають емоційну втому та апатію, сварять себе, що не можуть підтримувати звичний темп життя, забувають прості речі та не мають сили навіть на побутові справи. Апатія — як воронка, тож чим швидше ми почнемо вибиратися з неї, тим краще.

Про це повідомляє Інформатор з посиланням на поради уповноваженої президента України з безбар'єрності Тетяни Ломакіної.

Крок 1. Спробуйте замість того, щоб звинувачувати себе, знайти щось, за що можна себе похвалити. Зараз все, що ми можемо робити — вже добре. Допомагати іншим, турбуватися про близьких, купувати продукти, платити податки, просто підтримувати більш-менш нормальний ритм життя — це вже маленька перемога, яка наближає нашу велику загальну перемогу. Зараз час, коли можна знизити вимоги до себе та прийняти, що ваш стан, активність та можливості "до 24 лютого" поки що недоступні. Спробуйте навчитися хвалити себе навіть за прибране ліжко, вигуляну собаку та написаний лист. Гарна ідея — увечері перелічити все, що ви змогли зробити за день та похвалити себе за це.

Крок 2. Повертайте поступово контроль над власним життям. Маленькі кроки до контролю над власним життям дають гарний результат та допомагають покращити настрій. Навіть якщо ви запланували приготувати борщ на обід, відповісти на лист та прибрати кухню і зробили це — запишіть це у свої перемоги. Коли незрозуміло, що на вас чекає попереду, починайте планувати своє життя на 1-2 дні вперед, потім зможете перейти до більш віддалених планів — як відновити документи, знайти житло та роботу, опанувати нову професію. Гарна ідея: завести щоденник, записувати перелік справ на день та фіксувати те, що ви зробили.

Крок 3. Спілкуйтесь з людьми. У важкі часи часто виникає бажання сховатися у власний панцир та не витрачати енергію ще й на спілкування з іншими. Але наодинці ви лише глибше занурюєтесь у свої переживання та зневіру. Тому, наскільки це можливо, підтримуйте зв’язок з близькими та друзями, знайомими, беріть участь у колективних заходах, ділиться своїм досвідом та вчиться в інших, зокрема, тому, як жити в умовах війни. Гарна ідея: дізнатись, які заходи проходять в вашій громаді, та, якщо це безпечно, взяти в них участь.

Крок 4. Зменшуйте час в соціальних мережах. Соціальні мережі дають ілюзію контролю ситуації, але, як і будь-яка ілюзія, вона лише заважає жити тут і зараз та справлятись з тими викликами, що постають перед вами. До того ж щільний поток інформації напружує і без того перевантажену нервову систему. Тож намагайтеся більше часу приділяти тому, що відбувається з вами. Гарна ідея: виділити фіксований час для соціальних мереж, наприклад, пів години вранці та пів години ввечері.

Крок 5. Звертайтесь по допомогу. Складно виживати наодинці, в першу чергу це стосується важких стресових періодів. Тож коли вам важко, нормально попросити про допомогу. Звертайтесь до друзів, близьких, соціальних служб, волонтерів та психологів, якщо вам потрібна їх допомога. А якщо ви в змозі, допомагайте самі тим, хто поруч, та тим, кому потрібна допомога. Гарна ідея: виписати на папір п’ять речей, де вам потрібна допомога, та п’ять речей, де ви самі можете допомогти комусь.

Нагадаємо, психологічної допомоги потребують 60% українців. Крім того, подолати психологічні травми можна за допомогою 12 простих вправ.

Також Інформатор писав, як допомогти людині пережити втрату близьких.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Головна Актуально Україна на часі Youtube