Єврокомісія планує поступово відмовитися від російського газу до 2027 року, а всіх інших джерел енергії – до 2030 року
Упродовж 2024 року Євросоюз заплатив за російські енергоносії 23 мільярди євро. Це відбулося попри значне скорочення їхнього споживання. І ця сума перевищує розмір допомоги, яку отримала від блоку Україна минулого року.
Таку заяву зробив єврокомісар з питань енергетики Ден Йоргенсен. Про це повідомляє Радіо Свобода.
"До 2022 року половина вугілля, яке ми імпортували до ЄС, було російським. Ми повністю припинили імпорт. Частка нафти знизилася з 27% до 3%. І, нарешті, щодо газу: з 45% нашого газу, що надходив з Росії 2022-го, до 13% сьогодні. Втім, торік ми все одно заплатили Росії 23 мільярди євро за імпорт енергоносіїв", - наголосив політик під час дебатів у Європарламенті.
Водночас він зауважив, що Єврокомісія планує відмовитися від газу з Росії до 2027 року. А від російської нафти - до 2030 року. Очікується, що держави-члени ЄС представлять національні плани щодо поступової відмови від російських енергоносіїв.
"Рекомендуємо подати перші плани вже цього року, щоби відмова була безпечною й підготовленою. Крім того, ми посилимо контроль над нелегальною нафтою, що потрапляє на ринок через російський тіньовий флот", - додав єврокомісар та заперечив можливість використання у майбутньому газопроводу "Північний потік" для транспортування газу з РФ.
Відомо, що у 2024 році Європейський союз став найбільшим донором України. Блок надав 17,3 млрд доларів США у межах фінансового інструменту Ukraine Facility. Втім, ця сума менша за ту, яку держави-члени заплатили Росії за енергоносії.
За час війни в Україні Європа кардинально зменшила імпорт газу з Росії, особливо того, що надходить трубопроводами, – у 7 разів. Однак все ще є країни, що купують російський газ. Йдеться про Словаччину, Австрію, Угорщину. Ці країни не мають виходів до моря, тож вони купують газ, який йде через Україну. Теоретично можливо, що ці країни будуть самостійно укладати угоди з "Газпромом".
Керівник центру глобалістики "Стратегія ХХІ" Михайло Гончар припускає, що Росія сама готується припинити постачання газу до Європи через територію України. Проте газонасосні станції, непотрібні за відсутності транзиту, можна використовувати в електроенергетиці замість маневрових потужностей вугільних ТЕЦ, які зруйновані.
Інформатор писав, що США та Росія ведуть таємні переговори. На порядку денному - відновлення постачання російського газу до Європи. Дефіцит, який виник після 2022 року, допоміг покрити американський скраплений природний газ, але нині Вашингтон віддаляється від європейців.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.