Як допомогти людині пережити втрату близьких: поради психолога

В таких випадках важлива підтримка та небайдужість

Як допомогти людині пережити втрату близьких: поради психолога

Втрата є невіддільною частиною нашого життя. Перебуваючи поруч із людиною, яка у скорботі, ви можете допомогти їй впоратися з болем. 

Про це повідомляє Інформатор з посиланням на поради лікаря-психолога Олександра Аврамчука.

"Втрата є не тільки природним наслідком смерті близької людини, але й виникає через неможливість реалізувати мрії та амбіції, втрату почуття безпеки в періоди надзвичайних подій чи як результат обмежень, які накладає на людину невиліковне захворювання", - говорить лікар-психолох. 

Поговоріть про необхідність дбати про себе

Дистрес втрати швидко виснажує внутрішні резерви. Саме тому турбота про свої фізичні та емоційні потреби допоможе їм пережити цей важкий час.

Підтримайте людину у визнанні болю 

Поясніть, що «приховати» своє горе можна достатньо легко, але вона не зможе уникати його вічно. Намагання уникнути почуття смутку і втрати лише подовжує процес горювання, а щоби вилікуватися, необхідно визнати біль.

Поділіться з людиною інформацією про те, що у процесі горювання вона може відчувати багато різних і несподіваних емоцій. Підтримайте у зверненні та пошуку підтримки віч-на-віч у людей, які піклуються про неї.

Пам’ятайте, що людям зазвичай не хочеться говорити про свої переживання й думки, тому часом кращою допомогою може бути варіант просто знаходитися поруч з іншими, які також любили людину, що померла.

Поясніть, що розмовляти з людиною, яка померла, писати листи, відчувати її присутність поруч та уявляти чи думати, як той, кого вони втратили, справлялися б із певною ситуацією — це різні способи залишатися у стосунках із людиною.

Запропонуйте підтримувати хобі та інтереси

У рутині є комфорт, і повернення до діяльності, яка приносить людині радість, може допомогти примиритися зі своєю втратою та допомогти процесу горювання протікати менш бурхливим способом.

Підготуйте людину до того, що друзі та близькі в певний момент захочуть підтримати її

Однак іноді те, яким способом вони це роблять, може виявитися некоректним. Багатьом не приємно, коли їм вказують, як себе почувати, нав’язуючи спосіб горювання чи типові переконання. Ваше завдання сприяти усвідомленню людини, що в неї власний шлях горювання, і ніхто інший не може сказати їй, коли настав час «рухатися далі» або «перебороти це».

Порадьте подумати про те, що вона дізналася про себе, про інших або про життя в результаті цієї втрати

Запропонуйте відповісти на запитання, які можете підготувати заздалегідь, або нехай ваш співрозмовник самостійно визначить їх:

  • Що ця людина означала для мене?
  • Чого я навчився (-лася) від нього чи від неї?
  • Що корисного вийшло із цього важкого досвіду?
  • Що я дізнався (-лася) про себе, інших людей чи життя?
  • Чи є речі, які я тепер ціную більше?
  • Хто ті люди, які були поруч зі мною? Це були ті люди, яких я очікував (-ла)? Що я про них дізнався (-лася)?
  • Як я зріс/зросла на основі цього досвіду?

Пам’ятайте, що подібно до того, як не існує єдиного правильного шляху горювання, не існує і єдиного підходу до боротьби чи опанування горя, який буде ефективним для всіх.

Як допомогти людині пережити втрату близьких: поради психолога 1

Нагадаємо, психологічної допомоги потребують 60% українців. Крім того, подолати психологічні травми можна за допомогою 12 простих вправ.

Також Інформатор писав, як сконцентруватися на роботі під час війни.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube