NASA планує порятунок, пропагандисти звинувачують Starlink. Що відомо про ситуацію на МКС після аварії на російському "Союзі"?

NASA планує порятунок, пропагандисти звинувачують Starlink. Що відомо про ситуацію на МКС після аварії на російському "Союзі"?

Читать на русском

Причина пошкоджень, які отримав космічний корабель "Союз", досі невідома

Читать на русском
NASA планує порятунок, пропагандисти звинувачують Starlink. Що відомо про ситуацію на МКС після аварії на російському "Союзі"?
Фото: NASA

Причина пошкоджень, які отримав космічний корабель "Союз", досі невідома

Минуло два тижні з того часу, як  з російського космічного корабля "Союз МС-22" стався витік охолоджувальної рідини. Це призвело до порушень роботи корабля. А поки у "Роскосмосі" і досі  триває розгляд плану "порятунку",  NASA розглядає залучення SpaceX до вивезення астронавтів з МКС. Як ситуація в космосі вирішується зараз? 

Що сталося з російським космічним кораблем?

15 грудня 2022 року двоє російських астронавтів готувалися до виходу у відкритий космос, але виявилося, що з космічного корабля "Союз", прикріпленого до МКС, виривається потік частинок, що нагадували виглядом сніжинки. Як виявилося, що через пошкодження системи охолодження почався витік охолоджувальної рідини.

Вже 16 грудня,  представники "Роскомосу" та NASA заявили, що ця аварія не становить загрози для роботи космічної станції і не загрожує життю астронавтів на борту МКС. Водночас з'явилася інформація, що інцидент спричинив значне підвищення температури всередині корабля "Союз", що потенційно загрожує втратою його функціоналу. А цей корабель є транспортним засобом для астронавтів, який доставив у вересні на орбіту двох росіян та одного американця. А в березні наступного року цей корабель мав доставити їх назад на Землю.

У четвер, 22 грудня, в "Роскосмосі" заявили, що зараз розглядається варіант "порятунку" астронавтів з МКС через те, що аварія на космічному кораблі "Союз" може бути дуже суттєвою. Представники NASA та "Роскосмосу" заявили про те, що розслідування причин аварії та її наслідків досі триває.

Які ймовірні причини аварії? 

Однією з можливих причин російські експерти назвали влучення метеорита, хоча розслідування продовжили.

Експерти NASA заявили про те, що в кораблі "Союз" внаслідок аварії утворилася діра. Це може бути причиною влучення метеорита, хоча це може бути й заводський брак.

За словами Джоела Монтальбано з NASA точна причина пошкоджень, які отримав космічний корабель "Союз", досі не залишається з'ясованою. На цьому етапі розглядається три версії:

  • Пробоїна в кораблі отримана внаслідок влучення мікрометеорита;
  • Аварія сталася через попадання шматка космічного сміття;
  • У всьому може бути винний збій у роботі систем космічного корабля.

Водночас керівник "Роскосмосу" Юрій Борисов заявив, що температура на борту "Союзу" стабілізувалася і не перевищує 30 градусів Цельсія. Це сталося після того, як до корабля були підключені повітропроводи з холодним повітрям із російського сегмента МКС.

Чи загрожує аварія роботі МКС

Попри заяви експертів, що цей інцидент з російським кораблем не загрожує ні космічній станції, ні життю її екіпажу, все ж таки є одна проблема. Якщо "Союз" визнають непридатним для транспортування астронавтів назад на Землю, то на МКС залишиться лише одна "рятувальна шлюпка" у разі масштабної аварії на космічній станції.

Наразі на МКС знаходиться 7 осіб, але до станції прикріплений космічний корабель Crew Dragon від SpaceX, який може вмістити лише чотирьох астронавтів. Тобто якщо потрібна буде термінова евакуація, то врятуються не всі. Цей космічний корабель також доставив на МКС у жовтні 4 нових членів екіпажу, серед яких були двоє американців, японець та росіянка.

Що планує робити Роскосмос?  

Корпорація провела збори з приводу нещодавнього інциденту з витоком холодоагенту із оболонки капсули корабля. Хоча причини цього досі невідомі, як і те, чи її можна відремонтувати,  Роскосмос розглядає варіант відправити на МКС інший корабель.

Екіпаж корабля складається з двох росіян, Сергія Прокоп'єва та Андрія Петеліна, та американця Френка Рубіо. Вони мали повернутися на землю навесні 2023 року, причому через технічні особливості застосувати з цією метою корабель SpaceX Crew Dragon не можна. Отже, повертатися команді доведеться на Союзі. Поки що незрозуміло, чи це буде корабель, що зазнав аварії, чи росіяни відправлять на МКС інший транспорт.

«Якщо за результатами термічного аналізу виявиться, що МС-22 непридатний для польоту з екіпажем, то запланований запуск ще однієї капсули Союз у середині березня з космодрому Байконур може бути перенесений, і вона буде використана для запуску на МКС з метою порятунку екіпажу», — заявив виконавчий директор програми пілотованих космічних польотів Роскосмосу Сергій Крикальов.

За словами глави Роскосмосу Юрія Борисова, рятувальна операція може бути проведена «десь до 19 лютого».

Що в планах NASA?  

NASA досліджує можливість застосування космічного корабля Crew Dragon SpaceX для вивезення деяких членів екіпажу Міжнародної космічної станції. 

Якщо Росія не зможе запустити ще один "Союз" або з якоїсь причини вирішить, що це було б надто ризиковано, NASA обмірковує інший варіант.

"Ми поставили SpaceX кілька запитань щодо їхньої здатності повернути додаткових членів екіпажу на Dragon, якщо це необхідно, але це не є нашим основним фокусом зараз", — заявила речниця NASA Сандра Джонс.

Зараз до МКС також пристикований інший корабель - Crew Dragon компанії SpaceX. На ньому до станції прилетіли ще четверо астронавтів. Прохання NASA полягає в тому, чи не зможе цей апарат доставити команду "Союзу" на Землю. Але проблема в тому, що на кораблі лише чотири місця.

Кого в аварії звинуватили російські пропагандисти? 

В РФ традиційно показали свою версію проблеми та знайшли сторонніх винних. Цього разу "ворогом" країни-агресора став супутник Starlink.

Пропагандисти навіть створили відеоролик, як супутник нібито вдарився у "Союз" і зробив на кораблі дірку. Вони знову заявили, що Росії щось "загрожує" і  звинуватили у цьому супутникову систему американського мільярдера Ілона Маска.

"За офіційною версією в пристикованому до МКС кораблі "Союз" відбулася розгерметизація. Насправді він був атакований Старлінком. Супутники Ілона Маска випустили наноробота, який і зробив отвір у МКС. Тільки професіоналізм та героїчні зусилля космонавтів "Роскосмосу" дозволили уникнути катастрофи. Американська програма "Зоряні війни" вийшла на новий рівень агресії. Тепер ми протистоїмо ворогові не тільки на воді та суші, але також у космосі, що робить вразливим кожен куточок Росії", – цинічно видали пропагандисти держави-терориста.

Раніше ми повідомляли, що після ракетного обстрілу росією 23 листопада в Україні практично повністю зникла електрика. Були проблеми з водою, теплом та зв'язком. Супутниковий знімок чітко показує, як виглядала Україна у ніч проти 24 листопада від NASA.

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.