Народний депутат Ярослав Железняк вважає, що 22 липня став переломним у сприйнятті Зеленського - і ця втрата довіри вже не буде відновлена
Провальна спроба ліквідувати НАБУ та САП завдала удару не лише по репутації влади, а й особисто по президентові Володимиру Зеленському. Провалена комунікація, негативна міжнародна реакція та образ Януковича в колажах із Зеленським - депутат Ярослав Железняк розповів про те, як один підпис президента зруйнував міф про його недоторканність до скандалів. На думку нардепа, це - точка неповернення.
Народний депутат від партії "Голос" Ярослав Железняк підбив політичні підсумки тижня після підписання закону, що викликав хвилю протестів, міжнародне обурення та нову кризу в українському політикумі. Він вважає, що ця історія має три ключові наслідки: падіння рейтингу, проблеми в парламенті та втрату довіри міжнародних партнерів. Найнебезпечнішим із них він називає саме особисте падіння довіри до президента.
"Тефлоновість закінчилася ввечері 22 липня, - пише нардеп. - Більше не працює схема "Цар хороший, бояри погані". Цього разу підпис Зеленського опинився прямо в центрі корупційного скандалу".
За словами депутата, після публікації законопроєкту, який потенційно відкривав двері до ліквідації антикорупційних органів, у соцмережах миттєво з’явилися фотоколажі, де Зеленського порівнюють із Януковичем. Один із таких візуалів, за словами Железняка, "зробив більше шкоди іміджу президента, ніж сотні постів у Facebook".
Хоча масштаб падіння рейтингу поки важко виміряти об’єктивно, депутат провів опитування у власному телеграм-каналі (понад 70 тисяч підписників ред.), які засвідчили: більшість його аудиторії покладає відповідальність саме на Президента і його найближче оточення.
Наприклад, на запитання: Хто несе головну відповідальність за ситуацію зі спробою ліквідації НАБУ та САП, підписники надали перевагу лише одній відповіді:
"Це вже не відпустять. Цей скандал залишиться з ним назавжди, якщо Зеленський справді не почне боротися з корупцією - і починати доведеться з власного кола", - підсумовує депутат.
Ще одне питання: Хто несе головну відповідальність за ситуацію зі спробою ліквідації НАБУ та САП (було доступно декілька варіантів):
У публікації нардеп також нагадує, що останніми місяцями корупція обігнала війну в списку головних проблем, які турбують українців, згідно з соцопитуваннями. Саме тому реакція на ситуацію з НАБУ та САП виявилася такою бурхливою - від мітингів у центрі Києва до гострих заяв іноземних партнерів.
22 липня ВР ухвалила в цілому законопроєкт №12414. Пізно ввечері закон підписав Зеленський. Інформатор зібрав інформацію про те, що саме сталося 22 липня у Верховній Раді.
Фактично керівник САП став номінальною фігурою, а НАБУ втратило незалежність і перетворилося на підрозділ Генпрокуратури. В НАБУ та САП наголошували, що антикорупційна інфраструктура України, вибудувана з 2015 року разом із міжнародними партнерами, буде зруйнована.
В Україні 22 липня пройшли протести проти знищення антикорупційних органів. Масові акції відбулися у Києві, Львові, Одесі та Дніпрі. Вони тривають досі. В Єврокомісії вже заявили, що згортання боротьби з корупцією унеможливить вступ України до ЄС. При цьому лише у 2024 році за даними соцопитування соціологічної групи "Рейтинг" українці зазначили, що корупцію вважають гіршим лихом, ніж війну.