Фракція збирається повністю підтримати президентський законопроєкт
Фракція "Слуга народу" має намір підтримати президентський законопроєкт щодо повернення незалежності САП і НАБУ, попри повідомлення про можливий внутрішній спротив. Речниця фракції спростовує інформацію про масштабне невдоволення в лавах депутатів. Джерела Financial Times натомість вказують на страхи частини парламентарів щодо переслідувань з боку антикорупційних органів. У самій фракції визнають, що певна частина депутатів має застереження, хоча причини цих сумнівів різняться.
У коментарі "Суспільному" речниця "Слуги народу" Юлія Палійчук заявила, що фракція повністю підтримає президентський законопроєкт. За її словами, інформація про начебто великий спротив всередині партії не відповідає дійсності.
"Фракція "Слуга Народу" підтримає президентський законопроєкт. Інформація про те, що 70 депутатів нібито можуть не проголосувати, не відповідає дійсності. Мені не зрозуміло, звідки взялася ця кількість", ― говорить Палійчук.
Вона також підкреслила, що у фракції є чітке розуміння важливості документа та політична воля його підтримати.
Раніше видання Financial Times з посиланням на свої джерела стверджувало, що близько 70 депутатів з президентської партії можуть утриматися від голосування. Основна причина — страх перед можливою помстою з боку антикорупційних органів після відновлення їх повноважень.
Такі настрої, зокрема, могли виникнути на тлі заяв керівника САП Олександра Клименка, який пообіцяв ретельно розслідувати всі кроки, спрямовані на обмеження роботи САП і НАБУ.
"Ми розберемо всі ситуації, події, висловлювання, всі закиди, претензії на нашу адресу. До молекул. Ми відтворимо хронологію подій по секундам і дамо цьому всьому аналіз", ― сказав Клименко.
Його коментарі в пресі, схоже, посилили побоювання в окремих політиків, що минулі дії щодо антикорупційної сфери можуть стати предметом розслідувань.
Згодом у розмові з Financial Times Клименко уточнив, що переслідувань остерігатися мають лише ті, хто був дійсно причетний до корупції.
"Тільки люди, причетні до корупційних схем, мають підстави боятися НАБУ та САП. Ми ніколи не займалися політичними переслідуваннями", – прокоментував прокурор.
Ці слова мали зняти напругу навколо теми "політичного тиску", однак дискусії у фракції тривають.
Джерело Суспільного в керівництві фракції підтвердило: деякі депутати справді не готові підтримати законопроєкт, хоча й заперечує, що це пов’язано зі страхом особистих переслідувань.
"Вони в суттєвій меншості, але причина не в переживанні за помсту (антикорупційних органів ― ред.), а в тому, що вони вважають: процесуально попередній закон має логіку в підзвітності НАБУ й САП Генеральному прокуророві. Все одно, доведеться переголосувати рано чи пізно, але ще з більшим суспільним обуренням і негативними сигналами від партнерів", ― пояснило джерело.
Утім, інші співрозмовники в монобільшості визнають: дехто у фракції таки боїться за власну безпеку в разі повернення САП і НАБУ повноважень.
"І можна ж завести кримінальне провадження по корупції ― і ти вже корупціонер, суд і так далі — нікого не цікавить, меседж запущений", ― говорить депутат.
Окремі члени фракції вважають реакцію Financial Times перебільшеною та переконують: у внутрішніх чатах депутати не розуміють, звідки взялися заявлені 70 голосів "проти".
За словами очільника НАБУ Семена Кривоноса, навіть за умови ухвалення нового закону про незалежність антикорупційних органів в Україні, нападки на НАБУ та САП триватимуть. Утім, вони стануть точнішими, спроби дискредитації - вишуканішими, а меседжі про "неефективність" антикорупційних органів звучатимуть гучніше. В НАБУ до цього готуються вже зараз, враховуючи всі зауваження міжнародних органів щодо своєї роботи та комунікуючи з українським суспільством.