Застосунок Tea, який обіцяв безпечний простір для жінок, сам став причиною масового витоку даних. У відкритому доступі опинилися десятки тисяч фото користувачок, включно з документами та особистим листуванням
Найгучніший витік персональних даних цього літа стався у додатку Tea - сервісі, що позиціонував себе як безпечне середовище для жінок у світі онлайн-знайомств. Цього тижня, коли додаток стрімко злетів у топ App Store у США, з’ясувалося, що "чайок" заварили гарячіший, ніж очікувалося. В мережу злили понад 72 тисячі зображень - від селфі до фото з посвідчень особи.
Як повідомляє cnet.com, після витоку 72 тисяч інтимних знімків і документів з жіночого додатка Tea програма для "безпечних побачень" стала жахіттям приватності. У п’ятницю 25 липня компанія Tea підтвердила факт зламу й заявила, що зловмисники отримали несанкціонований доступ до "застарілої системи даних", де зберігалася інформація понад дворічної давності. Витік охопив:
Особливість додатка Tea у тому, що для реєстрації потрібно підтвердження особи - користувачка надсилає фото обличчя та документа. В обмін на це сервіс дозволяє обговорювати досвід знайомств з чоловіками, залишати відгуки, ділитися "ред флагами" або навіть з’ясовувати, чи не зустрічається твій кавалер паралельно з кимось іншим.
Реакція мережі була блискавичною. Спочатку з’явилися повідомлення на Reddit і 404 Media, а вже невдовзі тролі з 4chan опублікували скрипт, який дозволяв завантажити архіви з Firebase-сховища Tea. За даними експертів, архіви на ~60 Гб містили не лише знімки, а й координати користувачок, їхні адреси проживання та особисті дані. Деякі юзери вже створили інтерактивну мапу Google, де відображено облікові записи жінок з геоприв'язкою.
У політиці конфіденційності Tea зазначено, що сервіс "вживає розумних заходів безпеки". Але, як виявилося, програма була зібрана на колінці за допомогою конструктора та штучного інтелекту, без належного шифрування і захисту API-ключів.
Йдеться про масові судові позови проти розробників від постраждалих жінок; обговорення правомірності публікацій у самому додатку - адже жінки часто ділилися деталями особистого життя чоловіків; можлива кримінальна відповідальність осіб, які поширювали конфіденційні матеріали.
Варто пам’ятати, що у гонитві за безпекою жінок додаток Tea сам перетворився на джерело масштабного ризику для конфіденційності. І хоча платформа обіцяла донати для підтримки жертв домашнього насильства, зараз самі користувачки потребують юридичного захисту та кібергігієни.
Максим Марченко, фахівець з кібербезпеки пише, що в епоху гіпердіджиталізації важливо не лише, що ви завантажуєте, але й кому і як ви передаєте свої дані. Іноді "безпека" виявляється ілюзією, за яку платимо дорого".
Сайти та застосунки для знайомств дедалі частіше стають прикриттям для жорстоких злочинів. Під виглядом романтичних побачень українці опиняються в ситуаціях, де йдеться вже не про кохання, а про ножі, пістолети й шантаж. У Києві жінка стала жертвою зґвалтування та пограбування після знайомства з чоловіком на сайті знайомств. За даними поліції, під час особистої зустрічі чоловік залишився з нею наодинці, дістав ніж і, погрожуючи, зґвалтував її, а потім відібрав речі.
Схожий інцидент стався у Дніпрі, де 32-річний чоловік домовився про зустріч із 21-річною дівчиною, з якою познайомився в соцмережах. Проте на нього чекала пастка. Замість дівчини з квартири вийшли двоє озброєних чоловіків у балаклавах та бронежилетах з написом "СБУ". Вони побили жертву, забрали його речі та змусили на відео зізнатися в "домаганнях до неповнолітньої". Зловмисники вимагали 70 тисяч гривень, погрожуючи тюремним ув’язненням.
Ще один тривожний інцидент - у Києві, на Оболоні. Хлопця заманили на зустріч через інтернет, після чого на нього напали з ланцюгами та палицями. За повідомленнями, це може бути пов’язано з так званим "Дайвінчиком" - російським телеграм-каналом, де молодиків заманюють на фейкові побачення, а потім б’ють і викладають відео в соцмережі "для розваги".