Зеленський розширив Шевченківську премію: з'явилися нові номінації та особливі вимоги

Президент змінив правила присудження найвищої культурної відзнаки в Україні. Вперше до премії включили фотомистецтво, дизайн і кураторство мистецьких проєктів, а саму церемонію планують перетворити на масштабне святкування до 65-річчя нагороди

Шевченківська премія
Шевченківська премія оновлюється. Фото: ukrinform

Шевченківська премія - найвища державна нагорода в культурній сфері - кардинально змінює формат. До 65-річчя від часу її заснування президент Володимир Зеленський підписав два укази (№552/2025 та №553/2025), які вносять суттєві корективи в механізм присудження премії. Нововведення розширюють участь сучасних митців, а держава готує ювілейну програму з виставками, енциклопедією та пам’ятною монетою.

Нові напрямки: від фотомистецтва до кураторських проєктів

Відтепер лауреатів визначатимуть у 13 категоріях. Серед нововведень - фотомистецтво, кураторство культурно-мистецьких ініціатив та дизайн, включно з шрифтовим і графічним. Це рішення спрямоване на визнання сучасних форм творчості, які раніше залишались поза увагою премії.

"Ми додали нові номінації, зокрема фотомистецтво - особливо актуальне під час війни, а також кураторську діяльність і дизайн. Є класний український шрифтовий дизайн, графічний - усе це визначатиме преміальний комітет", - прокоментував радник президента Дмитро Литвин.

Оновлені категорії премії тепер включають:

  • прозу;
  • поезію;
  • літературознавство та мистецтвознавство;
  • публіцистику і журналістику;
  • музичне мистецтво;
  • концертно-виконавське мистецтво;
  • театральне мистецтво;
  • кіномистецтво;
  • візуальні мистецтва;
  • фотомистецтво;
  • декоративно-прикладне мистецтво;
  • дизайн (за напрямами, які визначає Шевченківський комітет);
  • творче кураторство мистецьких проєктів.

Заявки на здобуття премії можуть подавати лише оригінальні роботи, створені не раніше ніж за п’ять років до подачі й не пізніше ніж за пів року до цього терміну. При цьому монографії, навчальні посібники чи альбоми участі у конкурсі брати не можуть.

У разі кураторських проєктів оцінюватиметься лише той, хто зробив суттєвий творчий внесок у реалізацію.

До ювілею готують масштабну програму

Окремим указом Зеленський зобов’язав уряд розробити план заходів до 65-річчя премії. Зокрема, заплановано урочисту церемонію вручення нагород, тематичні виставки у музеях, публікацію енциклопедичного видання про лауреатів та художній альбом з творами переможців минулих років.

Крім того, у планах - випуск ювілейної монети та серії поштових марок, присвячених премії. До відзначення долучать лауреатів, митців, науковців, військових, посадовців і представників громадськості. Велику увагу обіцяють приділити інформаційному супроводу кампанії.

Що варто знати про премію

Національна премія України імені Тараса Шевченка є символом визнання видатного внеску в українську культуру, літературу, мистецтво, публіцистику та журналістику. Вона вручається за роботи, які стали значущим духовним набутком країни.

У 2025 році список номінацій розширили, зокрема додавши напрямок декоративно-прикладного мистецтва. А цьогорічна премія, вручена 9 березня, передбачала грошову винагороду понад 400 тисяч гривень для кожного лауреата.

Також Інформатор писав, як минулого року в Україні до списку Шевченківської премії потрапив новий альбом співачки Джамали та фільм “20 днів у Маріуполі”. Крім того, було відзначено низку мистецьких творів. Однак тогоріч не обирали переможців у номінації "Літературознавство і мистецтвознавство", а також у категорії кіно.

Читайте нас у Facebook

Image
Оперативні новини: Україна, світ, війна. Підпишись 👇

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Україна на часі Youtube
Інформатор у
телефоні 👉
Завантажити