Коти й собаки перемогли людських дитинчат: ну і хто після цього цар звірів

Якщо у вас коли-небудь були дитина і домашня тварина одночасно, ви, можливо, задавалися питанням, хто з них розумніший

Коти, собаки, кішки, тварини, людина, немовлята, діти, інтелект, розум, вчені, дослідження
Дослідження на тваринах допомогли визначити, як розумові функції котів і собак співвідносяться з людським інтелектом

Людські немовлята багато чого вчаться. Так, їм потрібні місяці або роки, щоб освоїти навіть найпростіші навички. І деколи здається, що такі домашні улюбленці, як коти й собаки навіть розумніші за малих дітей. Британський професор Стенлі Корен присвятив свою кар’єру дослідженню інтелекту собак. Він адаптував психологічний показник під назвою розумовий вік для перевірки їхніх здібностей, пише LiveScience.

Діти і собаки

Собаки мають деякі когнітивні навички, такі як словниковий запас і вміння рахувати, які приблизно відповідають навичкам маленьких дітей. Наприклад, середня собака може зрозуміти близько 165 слів і сигналів. У виняткових випадках деякі собаки можуть навчитися значно більше – до понад тисячі слів.

Більшість собак також можуть рахувати до трьох. Покажіть собаці три ласощі, сховайте їх і дайте собаці лише два смаколики. Більшість собак знають, що ще одного ласого шматочка не вистачає: вони шукатимуть його. Крім того, дослідження показали, що мозок собак світиться так само, як і людський, коли вони бачать, як змінюється кількість точок на екрані. Тобто собаки розпізнають, коли кількість збільшується або зменшується.

Навчені ретривери, яких розводять, щоб діставати збитих птахів або іншу дичину, часто відстежують п’ять або більше об’єктів під час полювання. Така поведінка говорить про те, що багато собак мають певне внутрішнє розуміння базового рахунку. Для порівняння, дослідження показують, що 14- та 18-місячні немовлята вже здатні розрізняти два-чотири предмети, коли дорослий їх рахує. 

Саме так можна оцінити розумовий вік собак у людському масштабі, каже професор Корен. Середня собака має розумовий вік, приблизно еквівалентний віку 2,5-річної дитини. Мова йде про певні навички, такі як словниковий запас, рахунок і емоційність. 

Так само, як 2-річні діти ще не повністю здатні переживати й усвідомлювати провину, собаки теж не надто здатні до цього. Сором'язлива поведінка собак після поганої поведінки насправді є просто страхом покарання, каже вчений.

Інтелект собак сильно залежить від їхньої породи, досвіду та дресирування. Наприклад, бордер-коллі та пуделі зазвичай вважаються більш розумними, ніж чихуахуа та бульдоги. Вчений додає, що для різних собак цей вік може коливатися від 2 до 3 років в еквіваленті розвитку дитини.

Коти і діти

Знакове дослідження інтелекту кішок, проведене Едвардом Торндайком у 1898 році, вивчало здатність кішок звільнятися від коробки. Хоча спочатку коти могли відкрити двері лише методом проб і помилок, з часом вони навчилися робити це швидше і продуктивніше. Отже, коти здатні вчитися.

Подальші дослідження, в яких використовувалися ласощі в коробках-головоломках, показали, що коти могли вивчати нові рішення, коли коробка-головоломка змінювалася. Це продемонструвало здатність кішок гнучко адаптуватися до нових умов. Для порівняння, діти можуть тікати з колисок вже у 16 місяців.

Інші дослідження оцінювали пам’ять котів. Вони показали, що коти шукають їжу, ґрунтуючись на одному спогаді. Крім того, коти сприймають концепцію постійності об’єкта – вони знають, що об’єкт все ще існує, навіть якщо його більше не видно. Людські немовлята зазвичай навчаються сталості предметів у віці від 4 до 10 місяців. До всього, коти можуть навіть краще асоціювати слова з картинками, ніж людські малюки.

І не слід забувати, що коти – набагато ефективніші мисливці, ніж більшість людей, додають вчені. Коти покладаються на свій нюх і фізичну координацію, щоб полювати, а не на здатність спілкуватися чи будувати інструменти. Зрештою, у всих трьох видів – котів, соба і людей – геть різні задачі!

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube