Азербайджан може допомогти Україні зберегти транзит газу: що придумали в Європі

Росія досі постачає близько 15 мільярдів кубічних метрів газу до Європи через Україну на рік.

Азербайджан може допомогти Україні зберегти транзит газу: що придумали в Європі
Вигоду від такої угоди отримують багато країн

Наприкінці 2024 року закінчується транзитний контракт України з Росією на прокачку газу до Європи. Проте Австрія, Угорщина та Словаччина продовжують його споживати, й через це в Європі думають над тим, як зберегти цей транзит. Одна з ідей полягає у прокачуванні газу з Азербайджану замість російського. Окрім прибутку, це може допомогти вберегти українські трубопроводи від обстрілів. А з іншої сторони – Азербайджан може імпортувати газ з Росії. Про це пише сайт Bloomberg 10 червня 2024 року. 

Росія досі постачає близько 15 мільярдів кубічних метрів газу до Європи через Україну на рік. Європейці намагалися відмовитися від російського газу, але кілька східноєвропейських держав продовжують отримувати його через трубопровід, який перетинає Україну. Угода, яка охоплює цей транзитний механізм, закінчується наприкінці 2024 року. 

Європейські уряди та компанії обговорюють з Україною питання, як зберегти прокачування газу у наступному році. Нагадаємо, що голова Кабміну Денис Шмигаль остаточно підтвердив, що нової транзитної угоди з Росією не буде. 

«Ми не збираємося вести переговори з країною-агресором про те, щоб продовжувати, і ставити свої підписи під угодою. Але ми мали переговори на європейських майданчиках з європейськими лідерами: якщо європейські країни виступлять консорціумом або хтось із європейських партнерів виступить транзитером вже свого газу, ми готові таку послугу надавати», - повідомив Шмигаль у березні 2024 року.

До цього, у січні цього року прем’єр-міністр Словаччини Роберт Фіцо після перемовин з Денисом Шмигалем заявив, що Україна нібито готова пропускати російський газ через свою територію навіть після закінчення поточної угоди. Але тоді йшла мова саме про те, що Україна пропускатиме російський газ, якщо про це з Росією домовляться європейці.

Що придумали в Європі

Як пише Bloomberg, один з варіантів, який обговорюється, полягає в тому, щоб європейські компанії купували та закачували газ з Азербайджану в російські трубопроводи, що прямують до Європи. Це дозволило б «зберегти лице» у той час, як Європа намагається скоротити доходи Росії через запроваджені санкції.

Ця ідея може підійти Україні, тому що прибуток від транзиту допоможе зруйнованій війною економіці. Крім того, якщо трубопроводи не будуть використовуватися, то вони можуть стати військовими цілями для Росії або прийти в занедбаний стан.

Голова правління Нафтогазу Олексій Чернишов пропонує європейцям використовувати українську ГТС.
Голова правління Нафтогазу Олексій Чернишов пропонує європейцям використовувати українську ГТС.

«Є два фактори, про які ми завжди повинні пам’ятати. По-перше, Україна має неймовірну інфраструктуру транзиту та зберігання газу, яку слід використовувати, і Україна схильна використовувати цю інфраструктуру, оскільки вона дає багато переваг», - заявив голова правління НАК «Нафтогаз України» Олексій Чернишов.

Він виключив будь-який план, який передбачає співпрацю з російським «Газпром», і сказав, що транспортування газу з Азербайджану «може мати майбутнє».

Чим може бути погана ця ідея

Експерт з питань ЖКГ Олег Попенко вважає, що «в Азербайджані немає стільки газу, щоб забезпечувати Європу, тому він буде імпортувати». Попенко не виключає, що імпортувати будуть російський газ.

Олег Попенко не виключає, що
Олег Попенко не виключає, що імпортувати будуть російський газ.

«І головне питання: а походження газу будуть з’ясовувати, чи то так - закриють очі?», - написав у соцмережі експерт.

Bloomberg не виключає, що план використання азербайджанського газу теоретично міг би принести користь Росії, якби він був створений як обмін, який дозволяв їй відправляти свій газ в інше місце. Наразі країна-окупант насилу знаходить достатньо нових клієнтів для палива, оскільки її інфраструктура налаштована на постачання в Європу.

«Обмін може бути тимчасовим рішенням, оскільки Азербайджан наразі не має резервного видобутку газу та вже використовує свою трубопровідну систему до Європи на повну потужність», - підтверджують слова українського експерта західні журналісти.

Прикаспійська країна прагне збільшити експорт до Європи, але для цього знадобиться модернізація інфраструктури та нові довгострокові контракти. Поки це реалізується – пройдуть роки, а вже зараз є готове рішення – українська ГТС.

Загалом, поки неясно, чи буде украдена ця угода. Проте рішення у будь-якому випадку мають ухвалити до кінця року, коли закінчується діючий контракт на транзит.

Що очікує українську ГТС, коли транзит російського газу припиниться

За час війни в Україні Європа кардинально зменшила імпорт газу з Росії, особливо того, що надходить трубопроводами, – у 7 разів. Однак все ще є країни, що купують російський газ. Йдеться про Словаччину, Австрію, Угорщину. Ці країни не мають виходів до моря, тож вони купують газ, який йде через Україну. Теоретично можливо, що ці країни будуть самостійно укладати угоди з «Газпромом». 

Керівник центру глобалістики "Стратегія ХХІ" Михайло Гончар припускає, що Росія сама готується припинити постачання газу до Європи через територію України. Проте газонасосні станції, непотрібні за відсутності транзиту, можна використовувати в електроенергетиці замість маневрових потужностей вугільних ТЕЦ, які зруйновані.

Інформатор писав, що у ЄС повідомили, що будуть робити з українським транзитом газу з Росії після припинення дії контракту.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube