Україна повідомила, чи планує продовжувати транзит російського газу

Читать на русском

Росія не виплачує повну суму коштів по своїм зобов'язанням, тому Нафтогаз у будь-який момент може вимкнути транзит, адже росія порушила умови договору

Читать на русском
Олексій Чернишов, газопровід
Україна планує припинити транзит російського газу. Фото: Вікіпедія

Росія не виплачує повну суму коштів по своїм зобов'язанням, тому Нафтогаз у будь-який момент може вимкнути транзит, адже росія порушила умови договору

У державній компанії "Нафтогаз України" заявили, що вона наразі не планує продовжувати контракт з росією на транзит російського газу до країн ЄС. Голова правління підприємства Олексій Чернишов підкреслив, що це станеться лише після завершення вже існуючого контракту на постачання, тобто наприкінці 2024 року. На цей час росія заплатила не більше 70% по нині працюючій угоді.

Про це йдеться в інтерв'ю Олексія Чернишова журналістам Радіо Свобода. За його словами, Україна готова достроково розірвати договір в будь-який момент.

"Ця угода завершиться до кінця 2024 року, і ми не маємо намірів чи ініціативи її продовжувати (…). Ми не будемо ініціювати продовження цього транзиту. Контракт завершиться – транзит зупиниться", – заявив чиновник.

Він пояснив причини, чому під час повномасштабної війни, газ від країни-агресора йде до країн Європи. За його думкою, зараз неможливо позбавити європейські держави російського блакитного палива, адже їм треба готуватись до зими. Особливо уразливими в цих обставинах є ті країни ЄС, які не мають виходу до моря та портів.

Росія не виконує свою частину обов'язків за контрактом та не платить повну суму коштів. Вона передала не більше 70% від того, що мала б. Саме тому Україна готова розірвати контракт з "Газпромом" та не дати займатись транзитом його палива через нашу країну. Журналісти поставили питання стосовно того, що буде робити наша країна у разі, якщо ЄС захоче й надалі отримувати газ з росії. Олексій Чернишов відповів, що зараз він не бачить ніяких сигналів та ознак, що так станеться.

"Давайте не забігати вперед. Я особисто мав перемовини в Європейському союзі, в Єврокомісії з відповідними керівниками стосовно цього, і ми не відчуваємо якихось сигналів до «Нафтогазу» чи до України стосовно продовження цього транзиту", – розповів він.

У Євросоюзі вирішили перейти на енергонезалежність від росії. В блоці розробили план по відмові від газу до 2027 року. Також ці держави відмовляються від використання газу. Тому це може бути фактором, який повпливає в майбутньому й на відмову від російського.

"Маємо вітати ці наміри і пришвидшувати їх (…). Ми розуміємо, що ЄС має знайти інші джерела, щоб отримати цей газ. Нема проблем у світі з газом, є проблема з його доставкою (…). Маємо рухатися вперед. Маємо збільшувати власний видобуток. Маємо скоротити власне споживання, в якийсь момент зробити його ефективним. Це надасть можливість Україні досягти ролі нетто-експортера. Буду дуже радий, якщо ми цього досягнемо протягом наступних кількох років. Це змінить філософію постачання природного газу на європейському континенті. І Україна буде відігравати важливу роль", – підкреслив посадовець.

Угода про транзит російського газу Україною

30 грудня 2019-го року НАК "Нафтогаз України", Оператор ГТС України та російський Газпром  підписали договір про подальший транзит російського блакитного палива територією України на термін з 2020-го по 2024-й рік. За контрактом передбачається, що Газпром виплатить 2,918 млрд доларів, щоб виконати рішення Стокгольмського арбітражу від грудня 2017 та лютого 2018 року.

Також за ним встановлювалось, що зі сторони України відкликаються незавершені арбітражні судові позови, знімають арешти на майно, активи та гроші російської компанії. Українські газовики також відмовились від позовів та претензій по контрактах з Газпромом за січень 2009 року. Зазначалось, що мінімальні обсяги транзиту мали скласти: у 2020 році - 65 млрд куб. м, у 2021-2024 роках - по 40 млрд куб. м газу щорічно.

Країни ЄС поступово відмовляються від російського газу

Reuters повідомляло, що у 2022 році споживання російського газу зменшилось на майже 46% в країні єврозони. Це рекорд, починаючи з 2000 року. Зі свого боку росія відмовилась принципово поставляти паливо до "недружніх" країн ЄС, а також наполягала на оплаті в рублях за її схемою. Однак, деякі країни ЄС відмовились від послуг рф та перейшли на замінники від інших постачальників.

В Болгарії також замислились над доцільністю транспортування газу. 13 жовтня видання Bloomberg повідомляло, що влада країни вирішила ввести податок на транспортування російського газу через її частину газопроводу. Зазначається, що він буде складати 20 болгарських левів (близько 10,75 долара) за мегават-годину російського газу. За підрахунками аналітиків, це майже дорівнює 20% від ціни еталонного європейського газу, який торгується в регіональному центрі Амстердама.

Газпром відмовив країні у постачанні газу на її власні потреби у 2022 році. Болгарія відмовилась платити за паливо в рублях. Вона знайшла нових постачальників. Однак, транзит іде й далі. Повідомлялось, що близько половини російського газу йде по трубопроводах Болгарії через "Турецький потік", який потім розподіляється по країнах Європи.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.