50% генерації втрачено: але Київська прокуратура блокує будівництво електростанції, яку мали запустити восени

Прокуратура проти енергонезалежності України: чи заблокують безпідставні претензії прокурорів державну програму балансування енергосистеми

Inzhur Energy

7 травня 2025 року вирішиться, чи буде світло в українських домівках. Цього дня Київський апеляційний суд розглядатиме справу, сфабриковану прокуратурою проти будівництва першої народної електростанції Inzhur Energy під Києвом: 

  • 2500 українців вклали 12 мільйонів доларів в Inzhur Energy;
  • станція будується за договором з НЕК «Укренерго».

На Київщині за позовом Києво-Святошинської окружної прокуратури районний суд постановив зупинити будівництво електростанції у селі Софіївська Борщагівка. Мова йде про перший український проєкт народної електростанції Inzhur Energy вартістю у 20 мільйонів доларів, що реалізується в межах Президентської програми із балансування енергосистеми. За договором з НЕК «Укренерго» перша черга потужністю 18 МВт має бути побудована до 1 жовтня 2025 року, до того, як можуть початися масові відключення. Однак судова тяганина відтермінує запуск електростанції щонайменше на два місяці. Через це об'єкт не буде введено в експлуатацію до початку опалювального сезону. 

Прокуратура стверджує, що електростанцію будують над газопроводом високого тиску. Їх «доказ» – малюнок геодезиста з розташуванням станції й труби, зроблений від руки. Без жодних координат і відстаней.

Закон вимагає, щоб станція знаходилася за 2 метри від газопроводу. Ця умова виконана – до нього 5 метрів. Державні органи, включно з газовою службою і містобудівною інспекцією, не виявили порушень. Inzhur Energy будує станцію, маючи всі необхідні документи для будівництва відповідно до чинного законодавства. В тому числі від Державної інспекції архітектури та містобудування України (ДІАМ). Також Inzhur Energy має погодження від Бучанської районної військової адміністрації, позитивну оцінку впливу на навколишнє середовище, погоджений та виконаний робочий проєкт на захист газопроводу в межах забудови.

«Вочевидь, дії прокурора переслідують чиїсь особисті інтереси, а не суспільні, бо вони фактично блокують створення балансуючих потужностей і прирікають країну на нові відключення світла вже цієї осені», – каже СЕО Inzhur Андрій Журжій.

А тепер найцікавіше: у сусідньому з електростанцією кооперативі «Скіфський» живе родич прокурора. Чи пов'язано це? 

Про проєкт Inzhur Energy

Навесні 2024 року російські ракети, за різними оцінками, зруйнували від 8 до 9 ГВт генеруючих потужностей – це близько 40% усіх доступних енергетичних ресурсів країни. Того ж року Президент ініціював програму зі створення 1 ГВт потужності газової генерації.

Аби допомогти країні відновити енергонезалежність, компанія Inzhur відкрила інвестиційний фонд Inzhur Energy. Він об'єднав 2500 інвесторів для будівництва газопоршневої електростанції потужністю 36 МВт. У серпні 2024 року Inzhur Energy перемогла в аукціоні й підписала договір з НЕК «Укренерго». Проєкт підтримала місцева територіальна громада та районна військова адміністрація.

З 20 мільйонів доларів, які потрібні на будівництво, 12 мільйонів внесли інвестори Inzhur Energy. Це звичайні українці, які готові були зробити вклад в енергонезалежність країни. Мінімальна інвестиція в проєкт складала трохи більше, як 6000 гривень. Решту залучать у вигляді кредиту від українських держбанків.

«Електростанція Inzhur Energy, є так званим пікером – станцією швидкого реагування, яку запускають, коли в енергосистемі не вистачає потужності, – пояснює СЕО Inzhur Андрій Журжій. – Вона не працює постійно – диспетчер НЕК “Укренерго” вмикає її лише, коли потрібно зняти пікові навантаження або стабілізувати роботу мережі».

У листопаді 2024 року Inzhur почала будувати електростанцію в селі Софіївська Борщагівка поруч з окружною дорогою на земельній ділянці що, відповідно до містобудівної документації, понад 60 років є інженерно-транспортним коридором та не призначена для житлового будівництва. Але там же знаходиться кооператив з 10 таунхаусів «Скіфський». Коли мешканцям не вдалося припинити будівництво самостійно, до справи й підключилася прокуратура, використовуючи сумнівні інструменти для блокування важливого для країни енергетичного проєкту.

«Власники генераторів на своїх приватних територіях відмежувались від енергетичних проблем країни», – каже СЕО Inzhur.

Але чи будуть у «Укренерго» потужності для такої стабілізації? Якщо будівництво електростанції у Софіївській Борщагівці не відновлять, їх точно буде менше. 

16 квітня Київський апеляційний суд вже мав розглянути апеляційну скаргу Inzhur Energy на ухвалу суду. Однак прокурор не з’явилась в судове засідання і листом попросила перенести його через свою зайнятість. Чи буде для прокурора будівництво електростанції пріоритетним на засіданні суду 7 травня? Питання риторичне. 

Головна Актуально Україна на часі Youtube