Постановка на військовий облік для чоловіків 17-25 років відбуватиметься або онлайн або з при явці до місцевого ТЦК за проживанням
До 31 липня 2025 року всі громадяни України чоловічої статі, яким цього року виповнюється 17 років, мають стати на військовий облік. У територіальних центрах комплектування заявили, що ця процедура не означає призов до лав ЗСУ, але є обов’язковою й має на меті зафіксувати людський потенціал країни.
Як пояснили у Чернігівському ТЦК та СП, інформація про призовників вноситься до Єдиного державного реєстру. Водночас йдеться не лише про кількісний облік. Центри вивчають рівень освіти, особисті якості та фіксують інші важливі параметри.
Сформувати запис можна онлайн через електронний кабінет або безпосередньо в ТЦК за місцем проживання. Якщо до 31 липня пройти процедуру не вдалося, людині доведеться особисто звернутися до територіального центру.
Водночас за чинними нормами, облік не поширюється на осіб, які відбувають покарання або проходять примусове лікування. Під час візиту до ТЦК потрібно мати стандартний пакет документів: паспорт, свідоцтво про народження, документ про освіту, витяг з реєстру громади, ідентифікаційний код, довідку з місця навчання або роботи, фото та, у разі потреби, довідку ВПО.
У разі додаткових запитань можна звернутися безпосередньо до територіального центру у Чернігівській області або зателефонувати на гарячу лінію.
В умовах мобілізації та воєнного стану, який в Україні продовжено до 5 листопада, отримання повістки — це не формальність. Якщо її вручили, необхідно обов’язково з’явитися до територіального центру комплектування у зазначений день і час. Інакше — можливі як адміністративні штрафи, так і кримінальна відповідальність.
Юристи Ярослав Звоненко та Ярослав Хлівний пояснюють: усе залежить від типу повістки. Якщо людину викликають для уточнення даних або на медкомісію, неявка тягне за собою адміністративне покарання. Дані можуть передати до поліції, а саму людину — оголосити в розшук. Під час перевірки документів на блокпості система покаже порушення, й вас можуть доставити до ТЦК для з’ясування обставин. Штраф за таке порушення може сягати 25 тисяч гривень.
Набагато серйозніші наслідки настають у разі ігнорування бойової повістки. Таку повістку вручають після проходження медкомісії, коли людина визнана придатною до служби. У такому випадку неявка вже є кримінальним злочином — ухиленням від призову під час мобілізації. Максимальне покарання — до п’яти років позбавлення волі.
Втім, навіть тут можуть бути винятки. Юристи говорять, що у разі хвороби, госпіталізації або важкої життєвої ситуації, як-от смерть близького родича, повістку можуть перенести. Однак важливо повідомити про причину неявки до ТЦК упродовж трьох днів, а після завершення обставин — з’явитися протягом тижня. Інакше уникнути покарання не вдасться.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.