ЄС призупинив $1,7 млрд допомоги Україні: до чого тут НАБУ й САП та коли можуть відновити фінансування

ЄС призупинив $1,7 млрд допомоги Україні через невиконання ключових антикорупційних реформ, умовою відновлення є призначення суддів і збереження незалежності НАБУ та САП.

ЄС заморожує 1,5 млрд євро допомоги Україні
ЄС заморожує 1,5 млрд євро допомоги Україні

Європейський Союз тимчасово зупинив виділення Україні фінансової допомоги на суму 1,7 мільярда доларів. Це сталося через проблеми з виконанням антикорупційних реформ. Головна умова для відновлення фінансування — призначення суддів до Вищого антикорупційного суду та зміцнення незалежності антикорупційних органів.

Про це повідомляє The New York Times. Як зазначає видання, це рішення стосується частини пакету макрофінансової допомоги ЄС Україні на 50 мільярдів євро, який спрямований на підтримку економіки, відновлення країни та втілення реформ. Виділення окремих траншів напряму залежить від досягнення Києвом ключових показників у сфері верховенства права, антикорупційного судочинства та прозорості управління.

Які саме умови не виконані

  • Україна досі не призначила незалежних суддів до Вищого антикорупційного суду.
  • ЄС має претензії до темпів реформ і прозорості процесів у сфері правосуддя.
  • У Брюсселі побоюються, що антикорупційні інституції втрачають автономію.

Ці чинники й стали підставою для призупинення частини фінансування. Попри затримку коштів, Євросоюз і країни G7 продовжують підтримувати Україну, особливо в умовах війни. Водночас вони вимагають дотримання високих стандартів — незалежності антикорупційних органів, справедливих призначень та прозорого управління.

Допомога може бути відновлена вже найближчим часом — щойно Україна виконає взяті на себе зобов’язання.

Як реагує Зеленський

Для президента Володимира Зеленського ситуація з ЄС стала новим викликом. Після ухвалення скандального закону, який послаблював незалежність НАБУ і САП, спалахнула хвиля критики з боку західних партнерів і громадськості. 

Фактично керівник САП став номінальною фігурою, а НАБУ втратило незалежність і перетворилося на підрозділ Генпрокуратури. В НАБУ та САП наголошували, що антикорупційна інфраструктура України, вибудувана з 2015 року разом із міжнародними партнерами, буде зруйнована.

В Україні 22 липня пройшли протести проти знищення антикорупційних органів. Масові акції відбулися у Києві, Львові, Одесі та Дніпрі. Вони тривають досі. В Єврокомісії вже заявили, що згортання боротьби з корупцією унеможливить вступ України до ЄС. 

Щоб виправити ситуацію, Зеленський ініціював новий законопроєкт, який має повернути автономію ключовим антикорупційним органам. 24 липня він подав до парламенту ініціативу, що спрямована на захист НАБУ і САП від політичного впливу та втручання РФ.

Фракція "Слуга народу" має намір підтримати президентський законопроєкт щодо повернення незалежності САП і НАБУ, попри повідомлення про можливий внутрішній спротив. Речниця фракції спростовує інформацію про масштабне невдоволення в лавах депутатів.

Стежте за нами у Viber

Image
Оперативні новини та розбори: Україна, світ, війна. Підпишиться👇

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Україна на часі Youtube
Інформатор у
телефоні 👉
Завантажити