Нашестя сарани в Україні: що відомо про цю комаху і як з нею боротися

Хоча сарана може завдати шкоди сільському господарству, панікувати не варто

В Україні фіксують нашестя сарани
В Україні фіксують нашестя сарани. Фото: Getty Images, колаж - Інформатор

В Україні фіксують нашестя сарани. У різних регіонах все частіше помічають осередки перелітної сарани (Locusta migratoria) та єгипетської сарани (Anacridium aegyptium). У соцмережах поширюються відео, на яких видно цілі рої цих комах, що літають над містами та селами.

За словами фахівців Національного природного парку "Тузлівські лимани", на відеозаписах дійсно зображена перелітна сарана. Утім, вона здавна мешкає на території України. причиною її надмірної активності є тепла погода. 

"Тепла зима, волога весна, жарке і сухе літо призводять до збільшення чисельності цих комах в десятки й сотні разів (деякі вчені пов’язують такі явища також і з сонячною активністю). Тобто такі локальні спалахи чисельності сарани відбуваються регулярно. Явище хоч і не приємне, але нічого незвичного в ньому немає", – кажуть науковці.

Чому сарани стало більше

За нормальних умов сарана живе поодиноко й майже не помітна, оскільки має короткі крила і не здатна до тривалих перельотів. Проте при масовому розмноженні вона переходить у стадну форму — комахи збираються у зграї, відрощують довші крила й починають активно пересуватися. При цьому - на великі відстані.

Саме в цей момент сарану й починають помічати місцеві мешканці. Щобільше - вона здатна дуже швидко знищувати значні площі рослинності.

Чи небезпечна сарана

Хоча сарана може завдати шкоди сільському господарству, панікувати не варто. Вчені запевняють, що це природне явище, яке повторюється час від часу.

Також важливо пам’ятати, що прямокрилі комахи є частиною харчового ланцюга. Відтак, не слід порушувати природний баланс.

"Не бажано використовувати токсичні хімічні препарати, адже від них страждають не тільки шкідники, але й корисні комахи і птахи, які цією сараною активно харчуються, знижуючи її чисельність. Адже прямокрилі комахи, як-от сарана, є важливою ланкою в ланцюгу живлення. Тим самим ми можемо знищити природні механізми регуляції чисельності шкідника", – наголошують експерти.

Як боротися із сараною без шкоди для природи

Найефективнішим методом боротьби фахівці називають превентивний моніторинг – контроль чисельності комах ще на стадії личинок. Якщо популяція значна, застосовують біологічні методи – наприклад, паразитичні гриби, які заражають сарану. Крім того, є й природні "борці" зі шкідниками – качки, які активно поїдають сарану.

"Серед домашньої птиці найбільші поціновувачі сарани – качки. Цих птахів можна використовувати як біологічний метод активного знищення шкідників", – додають науковці.

 Сарана – не тільки шкідник, а й ресурс

Варто зазначити, що сарану активно вирощують на спеціалізованих фермах. Часто її використовують для виготовлення кормів і харчових добавок для акваріумних риб, птахів та інших тварин.

Нашестя сарани в Україні

Від нашестя сарани спершу постраждала Запорізька область, а найбільше -  Кушугумська громада. Комахи навіть дісталися ботанічного саду в Запоріжжі. На Херсонщині сарана активно переміщується з очеретяних зон на соняшникові поля. На Одещині у Теплицькій громаді комахи з'являються в будинках. Фермери говорять про масштаби, небачені з 2000-х років.

Тепер сарану фіксують і на Дніпропетровщині. Хмари комах просуваються з території колишнього Каховського водосховища, яке після підриву дамби російськими військами перетворилося на сухий степ. А це ідеальне місце для розмноження шкідників.

Стежте за нами у Viber

Image
Оперативні новини та розбори: Україна, світ, війна. Підпишиться👇

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Україна на часі Youtube
Інформатор у
телефоні 👉
Завантажити