10 способів зберегти свій розум здоровим у 2025 році

Як знизити тривожність, живучи в своє задоволення

Стрес, психологія, стратегії здоров'я, корисні поради
Прийняття хоча б однієї з цих простих стратегій може істотно змінити ваше самопочуття і зменшити повсякденний стрес

Немає жодних практик, які б гарантували вам однаковий рівень концентрації та працездатність впродовж 24 годин сім днів на тиждень. Чесно кажучи, це просто нереально. Втім, є прості базові правила поведінки на щодень, які допоможуть вам підвищити власну стійкість, знайти баланс, визначити пріоритетність завдань і знизити рівень стресуобіцяють експерти NYtimes.

Рухайте тілом

Фізична активність – одна з найкращих речей, які ви можете зробити для свого мозку. Відразу після тренування люди, як правило, почуваються краще емоційно, а також покращується їх продуктивність у тестах на робочу пам’ять та інші розуміові функції. Люди, які регулярно, скажімо, бігають, мають менший ризик розвитку депресії та деменції.

Вчені вважають, що рух вашого тіла призводить до додаткового кровотоку та виділення хімічних речовин у мозку, що може допомогти створити нові зв’язки між нейронами. Як під час депресії, так і при деменції багато з цих зв’язків втрачаються, тому зміцнений мозок може служити буфером проти порушень.

Не ігноруйте симптоми тривожності 

Існують способи впоратися зі своєю схильністю хвилюватися. Дослідження показують, що безпосереднє зіткнення з речами, які викликають у нас тривогу, може допомогти зламати шаблон страху та уникання. Ви можете зробити це разом із терапевтом – цей процес клініцисти називають експозиційною терапією – або ви можете зробити це самостійно.

Тобто проживіть свою тривогу і спробуйте зрозуміти, що саме її викликає. Як правило, цей процес допомагає знизити її рівень. Робіть щось корисне для себе та інших замість нервувати і тривожитись. Це також чудово допомагає! Не впадайте в стан алярму, дихайте та дійте замість витрачати енергію впусту. 

Киньте мозку виклик

Кросворди та ігри для тренування мозку можуть зміцнити мозок. Те саме стосується інших видів діяльності, які стимулюють розумові функції, наприклад, настільні ігри, читання книг або вивчення іншої мови.

Добре висипайтеся

Українці хронічно недосипають: третина дорослих стверджує, що вони сплять менше семи годин на добу. Коли ж люди мають проблеми зі сном, це може вплинути на те, як вони переживають стрес і негативні емоції. Вони можуть частіше "підвисати", гніватись чи дратуватись, важче справлятися зі стресом і мати навалу негативних думок.

Зволожуйтесь

Мова йде про те, аби достатньо пити, регулярно зволожувати й  кондиціонувати повітря.

Заведіть собаку і катайтеся на велосипеді!
Заведіть собаку і катайтеся на велосипеді!

Проведіть аудит справ і думок

Визначте речі, які створюють перешкоди, додають ускладнень та повсякденного стресу, й усуньте їх. Запишіть це в кроках – в ідеалі від руки – і намагайтеся робити принаймні один крок щодня. Для початку запитайте себе: чи повторюю я певні шаблони, які не є корисними. Чи є речі, які я роблю регулярно, втім які мені не подобаються.

Заспокойте внутрішнього критика

Експерти радять позбутися настирливого відчуття, що ви могли або повинні були зробити більше. Натомість віддайте собі належне за те, що ви досягаєте щодня. Психологи радять говорити у внутрішньому діалозі "ти" замість "я". Це виглядає більш конструктивно та позитивно, переконані вони. Це може виглядати так: Ти зробив/ла достатньо, аби гідно завершити розпочате. Перфекціонізм – це пастка. Не потрапляйте в неї!

Бережіть фізичне здоров'я

Ми знаємо, що наш мозок і тіло пов’язані, але легко забути, наскільки один може впливати на інший. Підтримуйте здорову дієту, час від часу вимірюйте рівень артеріального тиску та цукру в крові, контролюйте пульс. Гарна фізична форма дозволить бути в чудовому настрої!

Частіше пробачайте 

Прощення корисне в першу чергу для вас. Цей процес може допомогти вам відчувати менше негативних емоцій або думок про людину, яка образила вас. Це не означає, що ця людина вам повинна подобатися. Ви можете пробачити когось і не мати з ним нічого спільного. Втім, якщо ви вважаєте за краще не прощати або не готові, то це теж нормально.

Заведіть нових друзів

Почуття самотності та ізоляції може зашкодити психічному здоров’ю, змінити мозок і поведінку. Самотність викликає стресову реакцію організму, що посилює запалення. З часом воно може пошкодити клітини мозку та зв’язки між ними, що сприятиме деменції.

Щоб побороти самотність, зв’яжіться з другом або членом сім’ї – навіть короткий телефонний дзвінок може принести велику користь. Заведіть собаку і гуляйте з нею, аби частіше спілкуватися з сусідами чи з перехожими у парку.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube