День екологічного боргу та День пам’яті загиблих воїнів-десантників, у цей день народилася Наталя Могілевська - свята, церковні та народні традиції, народні прикмети на середу, 2 серпня
Православні християни відзначають у середу, 2 серпня 2023 року, День пророка Іллі. Наші пращури вважали, що у ніч на Іллю часто йдуть дощі. Вважається, що що 2 серпня - день прощання з літом, так як "Ілля одягає один зі своїх семи кожухів" і з'являються перші ознаки осені. Іменини сьогодні святкують Ілля, Савва, Олександр, Олексій, Єгор, Іван, Микола, Сергій. Читайте про всі церковні та народні свята, прикмети погоди та іменини, які припадають на сьогодні, 214 день року.
Свято пророка Іллі, День пророка Іллі, День Іллі, Пророка Іллі – це різні назви для одного свята, що відзначається щороку 2 серпня православними вірянами у всьому світі. В цей день Православна церква вшановує пам’ять святого, який вважається найшановнішим старозавітнім пророком. Його життя було цілковито присвячене Богу, завдяки чому він здобув милість Всевишнього. Пророк здійснював багато чудес, а також він закликав народ до розкаяння та слідування Божим шляхом, проте його не завжди чули, він не знайшов шани з боку людей у дні свого життя.
Переказ свідчить, що з самого дитинства хлопчик дотримувався строгого посту і проводив дні і ночі в молитві. Покликаний до пророчого служіння при ізраїльському царі Ахаві, пророк став полум'яним ревнителем істинної віри і благочестя. У той час люди поклонялися язичницьким богам. Ілій не зміг з цим змиритися, став звинувачувати правителів в безчесті і закликати народ повірити в Христа Спасителя.
Імператор не послухався. Тоді пророк Ілля оголосив йому, що, в покарання три роки не буде ні дощу, ні роси на землі і посуха припиниться тільки по його молитві. І дійсно, по молитві пророка небо уклалося, настала посуха і голод по всій Землі. За цей час пророк зробив багато чудес - давав їжу і воду віруючим і воскрешав померлих. Після закінчення трьох років Ілля запропонував вибрати двох людей різної віри і подивитися, чий Господь істинний. Православ'я здобуло перемогу, а дружина імператора веліла вбити пророка.
Тоді Господь благословив його на життя в відлюдництві, а після, подякувавши за те, що той зберіг тисячі життів його дітей, забрав його живого - у вогняній колісниці. Пророк Єлисей став свідком сходження пророка Іллі на небо у вогняній колісниці і отримав разом з його впала милотию (плащем) дар пророчого духу вдвічі більший, ніж мав пророк Ілля.
Наші предки в цей день влаштовували пишні застілля на честь поваги до святого пророка. Проводили час не тільки з сім'єю, а й з друзями-сусідами, а після - танцювали, грали, веселилися. Дощ на 2 серпня вважався благодатним, якщо попасти під нього – можна зцілитися від багатьох хвороб. Після цього дня припинялись будь-які купання, адже казали «Ілля воду остудив». Люди вважали, що кінь вознесенного Іллі кидає до води підкову, яка її охолоджує.
2 серпня «починає осінню пахнути», різниця температур між денним та нічним часом стає помітнішою. В цей день було прийнято випікати святковий хліб з перших врожаїв. Випічку роздавали шматочками в обов’язковому порядку від найстарших до найменших членів родини. Традиційно на Пророка Іллі починалося полювання на вовків, оскільки в лісах відкривалися вовчі нори. Свято Пророка Іллі завжди вважалося дуже вдалим для вінчання, оскільки цей святий є заступником подружніх пар. Всі одружені 2 серпня приречені на добробут, успіх та щастя.
2 серпня іменини відзначають Ілля, Савва, Олександр, Олексій, Єгор, Іван, Микола, Сергій.
День екологічного боргу (Earth Overshoot Day) – не свято в звичному розумінні цього слова. Він констатує той сумний факт, що людство використовує ресурси планети у надмірній кількості. Ініціатором впровадження цієї дати стала Глобальна мережа екологічного відбитку – організація, що здійснює науково-дослідницьку діяльність в галузі розподілу, споживання та відновлення ресурсів Землі. Вперше День екологічного боргу відзначали в 1987 році.
Як стверджують дослідники Глобальної мережі екологічного сліду, у 1961 році населення планети використало лише 30% всіх річних природних багатств. Проте витрати швидко зростали і вже через 10 років було зафіксовано екологічний борг, тобто у 1971-му році людство використало ресурсів більше, ніж Земля здатна відновити за рік.
Існує спеціальний календар екоборгу, який демонструє, як швидко кожна країна використовує природні багатства, позичені в Землі. Тому національний День екологічного боргу для кожної країни припадає на різні дати. У 2023 Україна відзначає цей день 2 серпня.
З 2017 року 2 серпня Україна вшановує пам’ять офіцерів та солдатів десантних військ різних часів і поколінь, які загинули, захищаючи рідні землі від ворогів. В цей день по всій країні проводяться мітинги-реквієми, присвячені події, відбувається панахида, віддається шана та військові почесті тим, які своєю мужністю та відданістю присязі формували славу десантних військ України, та «пішли на небо», не повернувшись з поля бою.
Віддавна 2 серпня відмічається слов’янське свято – День Перуна. Язичники вважали Перуна всемогутнім володарем неба, якому належали грім та блискавка. Перун – син повелителя всіх богів Білобога, головний бог пантеону, покровитель війська та землеробів.
Люди вважали, що грім під час грози означав, що по небу промчали крилаті золоті коні, везучи Перуна у золотій колісниці. А блискавка спалахує від вогненних стріл, якими він розганяв нечисту силу.
Воїни у своїх молитвах зверталися до сина Білобога з надією отримати допомогу в битвах з ворогами. Селяни намагалися до цього дня заготовити сіно на зиму, зібрати весь врожай та підготувати поля для посіву озимих культур.
Вважали, що вода у водоймах стає цілющою, здатною виганяти навроки та всі хвороби. Тому люди починали святкування з обливання водою, стоячи на землі босоніж. Також в цей день останній раз купалися, бо після свята вода у річках ставала дуже холодною та у ній можна було зустріти всяку нечисть. Воїни приносили повелителю грому дари, які після перемоги у ритуальному двобої Перуна над Велесом спалювали, а над багаттям посвячували зброю. Також влаштовували змагання та розваги, а юнаки проходили випробування задля посвячення у воїни.
Українці й сьогодні підтримують обряди предків. У цей день на острові Хортиця проводять молитви біля Перунових дубів, влаштовують змагання, показові двобої, співають обрядові пісні.
Вам також може бути цікаво знати:
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте у нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал Viber можна тут.