«Всі бояться визнати Росію стороною конфлікту» — Зеленський про вступ України до НАТО і «крихкості» Альянсу

Президент України Володимир Зеленський розповів про «план Б» щодо вступу до НАТО й можливу альтернативу Нормандського формату.

«Всі бояться визнати Росію стороною конфлікту» — Зеленський про вступ України до НАТО і «крихкості» Альянсу

29 травня Президент України Володимир Зеленський поспілкувався з журналістами німецького видання Frankfurter Allgemeine Zeitung. Він розповів про «план Б» щодо вступу до НАТО, підтримки союзників по Альянсу у військовому конфлікті з РФ і можливу альтернативу Нормандського формату.

Повну розшифровку інтерв’ю Зеленського опублікували на сайті президента, — повідомляє Інформатор.

— Якщо гіпотетично Україна незабаром стане членом НАТО, це означатиме, що союзники по Альянсу повинні будуть захищати її й таким чином вступити у військовий конфлікт із Росією. Це проблема, тому що ніхто цього не хоче. Як ви збираєтеся вирішити цю дилему? Україна хоче бути в НАТО, але НАТО не хоче вступати у війну з Росією, тому що це гарячий конфлікт.

«Я вважаю, що це нецивілізоване, несучасне, неправильне ставлення до безпеки людства. Той політичний егоїзм, який є сьогодні через ці страхи, може призвести саме до Третьої світової війни. Не може бути такої позиції:«Подивимося», — відповів Зеленський.

— Як можна політично сконструювати членство в НАТО для України, щоби все-таки обійти п’яту статтю Договору НАТО, щоби членам Альянсу не довелося захищати майбутнього члена НАТО — Україна — військовими засобами? Тому як Німеччина не захоче війни з Росією, адже це ядерна держава, незважаючи на те, що Росія вестиме війну проти члена НАТО — України.

«Я думаю, що РФ не зважиться на війну з НАТО. Навпаки, я вважаю, що це залякування. Росія не буде воювати з Європою. Росія воює з колишніми країнами СНД або СРСР. Я не бажаю такого нашим друзям, але потрібно подивитися на країни Балтії. Що ми будемо робити з країнами Балтії, які точно впадуть перед російською агресією, якщо вона буде? А вони — члени НАТО. Що тоді всі робитимуть? Поки Росія не нападала на Європейський Союз і країни-члени НАТО. Але в Молдові є Придністров’я, у Грузії — Абхазія, в Україні — Донбас».

На питання про те, чи не активує Україна 5-ту статтю в разі вступу до НАТО зі словами, мовляв, «заводьте свої війська — захищайте нас», Президент відповів, що це питання переговорів. І додав, що Україна не хоче воювати.

«А якщо, вибачте, усі країни НАТО бояться, що коли-небудь на якусь країну-члена НАТО хтось нападе, якщо вони бояться, що доведеться захищати, тоді є питання в цілому до цієї конструкції. Якщо це так, то навіщо тоді ця конструкція, яка боїться захистити країну, яка є членом того чи іншого союзу? У чому її цінність? І є в НАТО частина країн, які хочуть бачити Україну в Альянсі, а кілька країн, які в хороших відносинах із Росією, — не хочуть, то знову ж таки питання до цієї конструкції — чи вона така сильна й потужна? Я вважаю, що це крихкість цієї конструкції. і проведіть паралель із ЄС, де ця крихкість уже показала результати. Великобританія вийшла з ЄС. ЄС без Великобританії став міцнішим? Точно ні. Це вже не «арочна» конструкція, яка є найміцнішою у світі. Це конструкція, яка сиплеться», — сказав Зеленський.

За словами Президента, в України може бути «план Б», коли країна отримає повністю свою територіальну цілісність і свої території.

«Це буде закріплено не в умовному чомусь на зразок Будапештського меморандуму, який можуть порушувати. А будуть серйозні гравці — Євросоюз, США, які закріплюють статус України в безпековій ситуації. Це цілком може бути для того, щоби вийти з колапсу, у якому зараз перебуває Європа. У нас є розуміння такого плану, і відверто скажу, що я збирався говорити про такий план із Президентом Байденом, тому що це вже за межами Нормандського формату», — додав Зеленський.

 

 

— Це план того, як Україна стане членом НАТО, або це альтернативний план?

«Це план. Чому? Тому що цей план говорить про те, що ми сьогодні зупиняємо війну, сьогодні гарантуємо Україні безпеку, сьогодні вирішуємо питання енергетичної безпеки, окрім територіальної цілісності. І якщо сьогодні ми це не зробимо — це є швидка альтернатива. Вона не про геополітику, вона про збереження людей, припинення пострілів, збереженні життів, нашої армії. Тобто це такий «план Б», який дуже швидкий, щоби вийти з колапсу, у якому всі перебувають», — відповів Зеленський.

Також Зеленський додав, що розуміє європейські країни, які побоюються членства України в Альянсі. Однак Україна має отримати всі гарантії, щоб в майбутньому знову не опиниться в складній ситуації, коли Європа зніме санкції з Росії. А дехто з європейців, зі слів глави держави, хоче це зробити.

— Чи означатиме це, що нинішній Нормандський формат відійде на другий план, і цей новий формат у складі України, США, ЄС та Росії гарантуватиме вашій країні безпеку?

 

«Це не може бути альтернативою, тому що це більш глобальний формат, аніж Нормандський. Те, що має вирішити «Нормандська четвірка», стане частиною цього плану. Тому що Нормандський формат — це саме про схід України. Він не про Крим, не про «трубу», не про гарантії нашої безпеки, він не про членство в НАТО чи особливий статус партнерства з НАТО. У Нормандському форматі на сьогодні зроблений дуже важливий крок. Написані так звані кластери, які узгоджені Німеччиною, Францією та Україною, передані РФ, але там ми не бачимо серйозної взаємодії й бажання з російського боку. Ось тут усе, що потрібно сьогодні зробити країнам, що входять у Нормандський формат, — це дуже сильно тиснути на Росію, щоби ми прийняли цей план, ці кластери й закінчили війну на Донбасі», — відповів Президент.

Він додав, що на останньому засіданні радників лідерів країн «Нормандської четвірки», де Росію представляв Дмитро Козак, той запитав у європейських партнерів, чи є РФ стороною конфлікту. Представники Німеччини та Франції прямо не відповіли й включили «обережну» дипломатію, з якої Україна не погоджується, тому що РФ — сторона конфлікту і це очевидно.

«Це приклад того, як усе відбувається. Як відбувається Нормандський формат, як проходять засідання Тристоронньої контактної групи. Позиція Росії на цих відеоконференціях полягає в тому, що Україна має говорити із сепаратистами. Але в Мінських домовленостях написано, що є Тристороння контактна група: Росія, Україна й ОБСЄ як посередник. це і є сторони, це зрозуміло. А ви мене запитуєте про НАТО, що хтось боїться долучитися, про армію, про війну. Та навіть на рівні того, щоби визнати Росію стороною конфлікту, усі бояться», — підсумував Володимир Зеленський.

Крім цього, Президент Зеленський розповів про техніку бойовиків, яка все ще стоїть біля кордонів, ймовірності ескалації РФ і загрозу з боку Білорусі — докладніше про це тут.

Раніше ми писали про те, що НАТО стурбована через застосування важкого озброєння бойовиками на Донбасі. Глава МЗС України Дмитро Кулеба зазначив, що план дій щодо членства в НАТО навряд чи нададуть Україні на саміті влітку. 

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube