Цифрова держава: НБУ випустив срібну квадратну монету номіналом 10 грн

Придбати пам’ятну монету можна буде в інтернет-магазині нумізматичної продукції НБУ з 9 січня 2025 року

Монета Цифрова держава
Монета Цифрова держава

Національний банк України присвятив пам’ятну монету досягненням України у сфері цифрових технологій та інновацій. Назва нової пам’ятної монети зі срібла – "Цифрова держава". Її презентував Голова Національного банку Андрій Пишний під час конференції UAFIN.TECH 2024 13 грудня. 

"Україна демонструє, що цифрова трансформація – необхідний крок для розвитку сучасних держав. І навіть в умовах війни ми продовжуємо свій шлях до нових технологій, руйнуємо бар'єри між людьми та сервісами як державними, так і фінансовими. Вдячний за це кожному, хто робить свій внесок у розбудову цифрової України, а особливо нашим партнерам з Міністерства цифрової трансформації. Разом ми реалізували багато проєктів, що зробили фінансові послуги простішими, зручнішими та інклюзивнішими. Упевнений, що попереду ще багато цікавих цифрових ініціатив та проривних ідей, що назавжди змінять парадигму взаємодії між державою, бізнесом та громадянами", – сказав Андрій Пишний. 

Що відомо про нову монету

На аверсі пам’ятної монети "Цифрова держава" в центрі композиції розміщено малий Державний Герб України, оточений електронною мережею. Ця комбінація символізує Україну як єдину цифрову систему, монолітну та цілісну державу, яка за допомогою новітніх технологій об’єднала всі аспекти життя своїх громадян. У цій мережі можна побачити символічне об’єднання заходу, сходу, півдня та півночі під єдиним гербом, що додатково підкреслює технологічну єдність країни. На її реверсі зображена схематична карта України, створена з цифр двійкового коду. Цей код не є випадковим – у ньому зашифрована назва UKRAINE (ліворуч вертикально), яку можна розшифрувати, простеживши шлях від кожної окремої літери до відповідної послідовності цифр. Унизу праворуч зазначено напис ЦИФРОВА ДЕРЖАВА, на який наведено стилізований курсор комп’ютерної “мишки”. Композиція символізує основу цифрового світу, підкреслюючи важливість технологій для розвитку країни. Дизайн монети створив художник Андрій Сагач. 

Де купити нову монету

Пам’ятна монета "Цифрова держава" введена в обіг 13 грудня 2024 року. Вона має номінал 10 гривень, виготовлена у формі квадрата зі срібла 999 проби, маса дорогоцінного металу в чистоті – 31,1 г. Гурт монети – гладкий. Тираж – до 7 500 штук. Придбати пам’ятну монету можна буде в інтернет-магазині нумізматичної продукції НБУ з 9 січня 2025 року, а також у банків-дистриб’юторів (перелік яких зазначено на сторінці офіційного Інтернет-представництва Національного банку). Детальніша інформація про початок реалізації буде опублікована на офіційних сайтах інтернет-магазину НБУ та банків-дистриб’юторів.

Патріотичні монети НБУ як інвестиційний інструмент

Фінансовий аналітик Олексій Козирев розповів про інвестиції в українську нумізматику.Та дав важливі поради новачкам.

  • Купуйте ліквідні позиції, які вже мало залежать від вартості металу, з якого вони виготовлені, а мають насамперед нумізматичну цінність і привертають суспільний інтерес. Це гарантія, що з роками загальна вартість колекції продовжуватиме зростати.
  • Бажано робити покупки лише у перевірених продавців із високим рейтингом на відомих аукціонних майданчиках. Інакше, є ризик отримати монету не в тому стані, який потрібний для створення колекції. Саме рейтинг продавця на аукціоні та відгуки щодо нього від інших покупців дають упевненість, що угода пройде без обману.
  • Зареєструйтесь в інтернет-магазині Нацбанку, що дозволить іноді купувати цікаві монети безпосередньо у НБУ за його цінами (зазвичай вони нижчі за монети та медалі в нейзильбері, а іноді — і в сріблі), коли він їх реалізовуватиме. Але варто врахувати, що найчастіше монети в інтернет-магазині Нацбанку розкуповують дуже швидко. Я сам багато разів намагався купити окремі позиції в інтернет-магазині НБУ, але виходило це дуже рідко. Незакритий попит на українську нумізматику з боку громадян ще раз говорить про те, що Нацбанк тут має ще над чим працювати. Крім того, Нацбанк так і не вирішив досі питання про випуск річних абонементів для колекціонерів, щоб ті могли гарантовано купувати необхідні екземпляри для своєї колекції.
  • Можна купувати монети у касах банків-дилерів. Але варто враховувати, що банкіри вже заклали до вартості монет, що продаються, свою націнку. Тому обов'язково варто порівняти їхню ціну з цінами на спеціалізованих нумізматичних інтернет-аукціонах, щоб вибрати оптимальний варіант покупки.
  • Якщо ж наважилися купити монету «з рук» у точках збирання нумізматів, то насамперед звертайте увагу на стан монети. Якщо щось у її стані бентежить, просто відмовтеся від покупки.
  • Обов'язково варто звертати увагу на тираж монети та її стан. Плями, подряпини, потертості на монеті, сліди пальців або її виймання з капсули — неприпустимі. Це відразу ж знижує вартість монети. І треба пам'ятати, що, навіть за підвищеного суспільного інтересу до тієї чи іншої монети, її тираж все одно має значення, оскільки він у будь-якому випадку впливає на ціноутворення.
  • Монети з дорогоцінних металів обов'язково повинні мати сертифікат НБУ, ідеальну капсулу і нацбанківську коробочку для зберігання. Відсутність у продавця цих елементів повинні насторожити, як і відсутність полірованого дзеркального відображення на придбаваних монетах. Адже це може призвести до втрати такими монетами частини колекційної вартості через неналежні умови зберігання або недокомплект (монета + сертифікат).

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube